google-site-verification: google1c8961f705f094a6.html
Haber Detayı
23 Temmuz 2015 - Perşembe 12:57 Bu haber 2668 kez okundu
 
KPSS'DE 10 HATALI SORU! PEKİ ŞİMDİ NE OLACAK?
KPSS sonuçları ne zaman açıklanacak sorusu için ÖSYM'den henüz bir açıklama gelmedi. Ancak KPSS'de 10 hatalı soru olduğu gerekçesiyle mahkemeye yapılan başvuru nedeniyle KPSS sonuçlarının açıklanmasının geciktiği öğrenildi. Peki şimdi ne olacak?
GÜNDEM Haberi
KPSS'DE 10 HATALI SORU! PEKİ ŞİMDİ NE OLACAK?

2015 KPSS sonuçları ve 2015 ÖABT sonuçları ne zaman açıklanacaksorusunun yanıtı halen gelmedi, memur adaylarının meraklı bekleyişi sürüyor. 

KPSS sonuçları ne zaman açıklanacaksorusu için ÖSYM'den henüz bir açıklama gelmedi. Ancak KPSS'de 10 hatalı soru olduğu gerekçesiyle mahkemeye yapılan başvuru nedeniyle KPSS sonuçlarının açıklanmasının geciktiği öğrenildi. 

Peki KPSS sonuçları ve ÖABT sonuçları nasıl açıklanacak? Adaylar KPSS ve ÖABT 2015 sonuçlarını nasıl öğrenecek? 

2015 KPSS SONUÇLARI ÖSYM SONUÇ AÇIKLAMA SAYFASINDA OLACAK

2015 KPSS sonuçları ve ÖABT sonuçları ÖSYM 'nin sonuç açıklama sayfası sonuc.osym.gov.tr'den açıklanacak. Adaylar TC Kimlik Numaraları ve ÖSYM Aday Şifreleri'yle sisteme giriş yapıp KPSS sonuçlarını görebilecekler.

KPSS 2015 sonuçları ne zaman açıklanacak ÖSYM.JPG
ÖSYM KPSS ve ÖABT sonuçlarını yalnızca internet ortamından erişime açacak. Adaylara ayrıca sonuç belgesi gönderilmeyecek.

KPSS SONUÇLARI 10 SORU HATALI MI?

KPSS Coğrafya Öğretmenliği Alan Bilgisi Sınavı'na giren bir kişi, kimi soruların hatalı olduğu iddiasıyla sınavın yürütmesinin durdurulması ve iptali için İdare Mahkemesinde dava açtı. Sınava giren Mehmet Atabay'ın avukatı Ersan Barkın'ın açtığı davanın dilekçesinde, sınavdaki 10 sorunun hatalı olduğu ileri sürüldü.

Sınavdan sonra Atabay'ın da arasında bulunduğu bir grup öğretmen adayının, soruları ve yanıtları incelemek için komisyon kurduğu, komisyona bazı akademisyenlerin de destek verdiği anlatılan dilekçede, "soruların içeriğinde bilimsel hatalar bulunduğu, cevap şıklarında doğru seçeneğin yer almadığı veya yanlış seçeneğin doğru şık olarak gösterildiği" savunuldu.

Ayrıca "yoruma açık" soruların da yer aldığı kaydedilen dilekçede, bunun, sınavda birçok adayın gereksiz vakit kaybetmesine, çelişkiye ve şüpheye düşmesine neden olduğu ifade edildi.

Sınavın 50 soru içerdiği, "hatalı soru" sayısının toplam soruların yüzde 20'sine isabet ettiği aktarılan dilekçede, "Bu kadar fazla sayıda sorunun iptaliyle birlikte bütünsellikten kopan ve ölçme özelliği tümüyle ortadan kalkacak bir sınavın tekrar yapılması adaletli bir yaklaşım olacaktır" denildi.

Dilekçede, sınavın tamamının iptali ve esasa ilişkin hüküm verilene kadar yürütmesinin durdurulması istendi.

Avukat Ersan Barkın, yaptığı açıklamada, "hatalı soruların, sınavın bütünü açısından çok ciddi sorun teşkil etmesi nedeniyle sınavın bütününün iptali" için Ankara 11. İdare Mahkemesinde dava açtıklarını belirtti.

Barkın, mahkemenin, durumun aciliyetini gözeterek sınavın yürütmesini durdurmasını ve iptalini istediklerini ifade etti.


Kaynak: (internethaber) - İnternethaber Editör:
Etiketler: KPSS, sonuçları, ne, zaman, açıklanacak, sorusu, için, ÖSYMden, henüz, bir, açık
Yorumlar
Haber Yazılımı http://go.onclasrv.com/afu.php?zoneid=1665937