google-site-verification: google1c8961f705f094a6.html
Haber Detayı
15 Ocak 2016 - Cuma 08:56 Bu haber 1446 kez okundu
 
10 MADDEDE VÜCUT DİRENCİNİ ARTIRMANIN YOLLARI!
Salgın hastalıklara yakalanmamak yakalandığımızda da daha çabuk iyileşmek için güçlü bir bünyeye ihtiyacımız var.
SAĞLIK Haberi
10 MADDEDE VÜCUT DİRENCİNİ ARTIRMANIN YOLLARI!

Son günlerde oldukça sık görülen başta Domuz Gribi olmak suretiyle, grip, nezle, soğuk algınlığı şeklinde enfeksiyon hastalıklarına yakalanmamak için iç hastalıkları uzmanı Dr. Ayça Kaya, doğru yaşam tarzını benimsememiz ve bağışıklık sistemimizi güçlendiren gıdalara beslenmemizde daha fazlaca yer vermemizi öneriyor.

İşte bağışıklığımızı güçlendirecek 10 tavsiye;

1) Bağışıklık sistemimizin en önemli kısmı bağırsaklarımızda yer alır. Bağırsaklarımızda averaj 100 trilyonu aşkın bakteri bulunur. İyi bakteri sayısı ne kadar fazla olursa bağışıklık sistemimiz de o denli güçlü olur. Bağırsağımızda iyi bakteri sayısının arttırmanın en iyi yolu da naturel probiyotikler içeren yiyecekleri (ev yapımı turşu, şalgam suyu, yoğurt, kefir, peynir..) sofrada daha oldukça bulundurmaktan geçiyor.

2) Bağısaklarımızda ki iyi bakterileri korumanın en iyi yollarından biri de gereksiz antibiyotik kullanmamak. Her enfeksiyondan sonrasında cahilce kullanılan antibiyotikler hem bağırsaktaki iyi bakterileri de yok ediyor hem de diğeri bakterilere karşı direnç oluşmasına niçin olarak daha sonraki enfeksiyonlarda daha zor iyileşmeyi de bununla birlikte getiriyor.

3) Stres, kötü beslenme ve kabızlık da bağırsak florasını negatif etkiliyor ve kötü bakterilerin çoğalmasına niçin olarak bağışıklık sistemimizi zayıflatıyor.

4) Bağışıklık dediğimizde hepimizin aklına C vitamini geliyor. C vitaminin den zengin beslenmek de hakikaten önemli. Kivi, turunçgiller, yeşil yapraklı sebzeleri de her gün yemeye itina göstermek gerekiyor.

5) A vitamini ve D Vitaminin de bağışıklık üzerine oldukça tesiri var. Her gün saat 11-15 içinde otuz dakika kadar kolları ve bacakları güneşlendirmek eskilerin deyimi ile ‘güneş banyosu yapmak’ bununla birlikte havuç, ıspanak, kara lahana, yumurta ve balık çeşitlerine de sofralarda yer açmak gerekiyor.

6) Demir eksikliği de bağışıklık sisteminin zayıflamasına niçin oluyor. Bilhassa 14-45 yaş arası bayanlarda ve gelişme gelişim aşamasındaki çocuklarda fazlaca sık görülüyor. Vücut demir depoları azalınca hücrelere yeteri kadar kan gidemiyor. Hücre oksijenlenmesi azalıyor. Bu durumda salgın hastalıklara yakalanma riski artıyor. O nedenle demirden yana zengin yiyecekler olan kırmızı et, yumurta, karaciğer, kurubaklagiller, pekmezi de günlük beslenmede tüketmek gerekiyor.

7) Bir oldukca bilimsel araştırmada Beta-glukan içeren yulaf kepeğinin de bağışıklık sistemini pekiştirdiği gösterildi. Çorbalarınıza yada yoğurdunuza ekleyeceğiniz günlük averaj 2-3 yiyecek kaşığı yulaf kepeğinin hem bağısak çalışmasında hem daha tok hissetmekte hem de bağışıklık sistemini güçlendirmekte yararını görürsünüz.

8) Omega-3 oranı yüksek besinler olan balık, ceviz, semiz otu şeklinde yiyeceklerde hücre kanlanmasını arttırarak bununla birlikte damar kireçlenmesini önleyerek vücuda oldukça yarar sağlıyor. Koruyucu kalkan oluşturuyor.

9) Iyi bir dolaşım bununla birlikte iyi bir boşaltım ve iyi bir metabolizma için yaz-kış demiyoruz günde 10 bardak su içmeyi tavsiye ediyoruz. Bilhassa kış aylarında susama hissi azaldığı için günlük su tüketimi yetersiz kalıyor. Bu durumda vücudun günlük metabolizması esnasında oluşan atık maddeler vücuttan gerektiği hızda atılamadığı için toksin birikimine zemin hazırlıyor ve hastalıklara yakalanma riski artıyor.

10) En önemli bağışıklık sistemi koruyucusu HAREKETTİR. ‘İşleyen demir pas tutmaz ‘ atasözümüzde olduğu şeklinde ne kadar oldukca hareket edersek bedenimize o denli büyük iyilik etmiş oluruz. Kan dolaşımını ve metabolizma hızını arttırarak bağışıklık sistemimizi kuvvetlendiririz. Son günlerde piyasaya sürülen bir araştırmada da günlük averaj 10 bin adım atan insanların averaj 7 yıl kadar daha uzun süre yaşayacağı öngörülüyor.

ÜLKEHABER

Kaynak: Editör:
Etiketler: Salgın, hastalıklara, yakalanmamak, yakalandığımızda, da, daha, çabuk, iyileşmek
Yorumlar
Haber Yazılımı http://go.onclasrv.com/afu.php?zoneid=1665937