google-site-verification: google1c8961f705f094a6.html
Haber Detayı
15 Ekim 2017 - Pazar 10:33 Bu haber 1514 kez okundu
 
12 MİLYAR LİRALIK BİLİM FONU GELİYOR!
Türkiye’nin teknoloji üssü olması için adımlar atan Sanayi Bakanlığı, bilimde dönüşüm programını başlattı.
BİLİM TEKNOLOJİ Haberi
12 MİLYAR LİRALIK BİLİM FONU GELİYOR!

Türkiye’nin bölgesinde bilim ve teknoloji üssü olabilmesi için ‘Bilimde Dönüşüm Programı’ başlatılıyor. Ülkemiz bilim, teknoloji ve sanayi altyapısının geliştirilmesini hedefleyen Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, önümüzdeki dönemde ilgili program için 12 milyar lira bütçe ayıracak. 

İlgili proje aynı zamanda, küresel teknoloji devlerinin Türkiye’ye yatırım yapması için özendirici ve teşvik edici olacak. Türkiye’nin mevcut AR-GE, teknoloji ve inovasyon ekosisteminde kapsamlı bir dönüşümü öngören TÜBİTAK Kanun Tasarısının TBMM’de önümüzdeki dönemde kabul edilmesinin ardından çalışmalara başlanacak.

YÜTAM KURULUYOR

Tasarıya göre, TÜBİTAK bünyesinde artık sadece AR-GE yapılmayacak. Tüm araştırma merkezi ve enstitüler, TÜBİTAK’tan alınıp yeni kurulacak Yüksek Teknolojiler Araştırma Merkezi’ne (YÜTAM) devredilecek. 

Yeni dönemde TÜBİTAK, İcra Kurulu tarafından belirlenen teknolojilerin ülke ekonomisine, sınaî ve sosyal gelişmeye katkıda bulunmasını sağlamak amacıyla şirketlere yüzde 49’a kadar ortak olabilecek. TÜBİTAK tarafından verilecek ödül, burs ve teşvik ikramiyelerinden kamu personeli de yararlanabilecek.

YAZILIMDA HEDEF CİROYU KATLAMAK

Bu kapsamda, bilişim teknolojilerine odaklı teknoloji geliştirme bölgelerinin sayısı artacak. Türkiye’nin teknoloji üretme kabiliyetini yansıtacak Milli robot yapılacak. Türkiye önümüzdeki dönemde milli bilgi ve iletişim teknolojileri ile dünyaya açılacak. 

Yaklaşık 30 milyar lira olan bilgi teknolojileri ve yazılım sanayisi toplam cirosu iki katına çıkarılması hedefleniyor. Türkiye’deki test ve değerlendirme altyapısının tek elden ve etkin yürütülmesi için “TR-Test” adı altında kurulan test ve değerlendirme şirketi faaliyete geçecek.

YERLİ OTOMOBİL BURADAN YOLA ÇIKACAK

2019 yılında çıkması planlanan yerli otomobil artık bu merkez üzerinden geliştirilmesi sağlanacak. Buna göre yerli otomobilin tasarımından elektronik sistemine, parça üretimine kadar birçok gelişimi bu merkezden yürütülecek.

ÜLKEHABER

Kaynak: Editör:
Etiketler: 12, MİLYAR, LİRALIK, BİLİM, FONU, GELİYOR!,
Yorumlar
Haber Yazılımı http://go.onclasrv.com/afu.php?zoneid=1665937