Haber Detayı
12 Temmuz 2016 - Salı 11:10 Bu haber 1206 kez okundu
 
14 BİN SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMEN ALIMI NE ZAMAN?
Sözleşmeli öğretmen alımı takvimi netleşiyor. 2016 sözleşmeli öğretmen alımı Eylül 2016'ya kadar tamamlanacak. Sözleşmeli öğretmen alımı şartları ve atama detayları haberdesifre.com'da
GÜNDEM Haberi
14 BİN SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMEN ALIMI NE ZAMAN?

Sözleşmeli öğretmen alımı başlıyor. Eylül 2016'ya kadar 14 bin sözleşmeli öğretmen alımı yapılacak. Sözleşmeli öğretmenler MEB tarafından mülakata alınacak

Milli Eğitim Bakanlığı, Doğu ve Güneydoğu bölgesinde görev yapan yaklaşık 14 bin ücretli öğretmenin yerine mülakatlarla sözleşmeli öğretmenler atamaya hazırlanıyor. Bu bölgelere atanan kadrolu öğretmenlerin yüzde 60'ının 1 yıl sonra yer değişikliği talebinde bulunması üzerine başlatılan "sözleşmeli öğretmen" çalışmasının ayrıntıları netleşiyor.

Bakanlık verilerine göre, Türkiye genelindeki 47 bin ücretli öğretmenin 3'te biri Doğu ve Güneydoğu'da görev yapıyor. Yeni dönemde bu öğretmenlerin yerini, sözleşmeli öğretmenler alacak.

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLİK KPSS PUAN ŞARTI

Başvuranlar önce KPSS puanına göre sıralanacak, sonra da görevlendirilecek öğretmen sayısının 3 katı kadar aday mülakata çağırılacak. Yüzyüze görüşmelerde aday, hem mesleki yetkinliği hem de öğrencilere aktarabilecekleri açısından değerlendirilecek.

Edinilen bilgilere göre Bakanlık, sözleşmeli öğretmen sürecini, Şubat atamalarını beklemeden yaz aylarında başlatmayı planlıyor. Mülakatların ardından seçilecek öğretmenlerin Eylül ayında, görevlendirilmesi hedefleniyor.

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLER KAÇ YIL GÖREV YAPACAK?

Sözleşmeli öğretmenler, 5 yıl aynı yerde görev yapacak. Ardından kadroya alınacaklar. Sözleşmeli öğretmenler 3 yıl da kadrolu olarak çalıştıktan sonra tayin isteyebilecek.

Milli Eğitim Bakanlığı, bu süreç ile beraber özellikle Doğu ve Güneydoğu illerinde haklarında soruşturmalar tamamlanan kadrolu öğretmenlere ilişkin ihraç taleplerini de karara bağlayacak.

Kaynak: (internethaber) - İnternethaber Editör:
Etiketler: Sözleşmeli, öğretmen, alımı, takvimi, netleşiyor, 2016, sözleşmeli, öğretmen, al
Yorumlar
Haber Yazılımı http://go.onclasrv.com/afu.php?zoneid=1665937