google-site-verification: google1c8961f705f094a6.html
Haber Detayı
24 Temmuz 2015 - Cuma 10:41 Bu haber 2238 kez okundu
 
2015LYS TERCİH SONUÇLARI AÇIKLANDI!
ÖSYM LYS yerleştirme sonuçları açıklandı. 2015 yılı LYS tercih sonuçlarını öğrenmek isteyen adaylar ÖSYM'nin web sitesinden TC kimlik numaraları ile öğrenebilecekler.
GÜNDEM Haberi
2015LYS TERCİH SONUÇLARI AÇIKLANDI!

ÖSYM LYS yerleştirme sonuçları açıklandı. ÖSYM'nin 2015 yılı üniversite yerleştirme işlemleri sona erdi. 

Adaylar yerleştirme sonuçlarını ÖSYM'nin https://sonuc.osym.gov.tr internet adresinden T.C. kimlik numaraları ve şifreleriyle öğrenebilecek. 

İLK TERCİHLER 16 TEMMUZ'DA SONA ERDİ

Adaylar, LYS sonuçlarının ardından 16 Temmuz 2015'e kadar üniversite tercihlerini gerçekleştirmiş, LYS yerleştirme tercih sonuçlarını beklemeye başlamıştı. LYS yerleştirme sonuçları ÖSYM Sonuç Açıklama Sistemi'nden ilan edilecek. LYS tercih sonuçları ve üniversite yerleştirme sonuçları için adaylara ÖSYM'den ayrıca sonuç belgesi gönderilmeyecek.

lys-tercih.jpg 

LYS TERCİH SONUÇLARINA NASIL ULAŞILACAK?

ÖSYM'nin resmi duyuruyu yapmasının ardından, sonuc.osym.gov.tr adresine girerek tercih sonuçlarına ulaşabilecek. Sonuçların açıklanmasının ardından adaylar T.C. Kimlik Numaraları ve şifrelerini girerek yerleştirme sonuçlarını ile öğrenebilecek. LYS tercihlerini yapan adaylar, https://ais.osym.gov.tr/ adresinden işlemleri takip edebilecek.

ÜNİVERSİTE KAYITLARI NE ZAMAN?

2015-ÖSYS merkezi yerleştirme sonuçları ile bir yükseköğretim programına kayıt hakkı kazanan adayların kayıt işlemleri 3-7 Ağustos 2015 tarihleri arasında ilgili üniversiteler tarafından yapılacaktır. Kayıt için adayların yerleştirildikleri yükseköğretim programının bağlı bulunduğu üniversiteye, belirtilen süre içerisinde başvurmaları gerekmektedir.

ÖĞRENCİLER E-KAYIT DA YAPTIRABİLECEK

Öğrenciler isterlerse e-kayıt isterlerse de üniversitelerine giderek şahsen kayıt yaptırabilecek. Süresi içerisinde şahsen kayıt veya e-kayıt yaptırmayan ve işlemlerini tamamlamayan adaylar kayıt haklarını kaybedecek.

E-kayıt yaptırmak isteyen öğrenciler www.turkiye.gov.tr adresinden "e-hizmetler" bölümündeki "Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı" başlığı altında açılacak olan "Üniversite e-Kayıt" seçeneğini tıklayarak kayıt işlemini gerçekleştirebilecek.

Kaynak: (internethaber) - İnternethaber Editör:
Etiketler: ÖSYM, LYS, yerleştirme, sonuçları, açıklandı, 2015, yılı, LYS, tercih, sonuçları
Yorumlar
Haber Yazılımı http://go.onclasrv.com/afu.php?zoneid=1665937