google-site-verification: google1c8961f705f094a6.html
Haber Detayı
01 Ocak 2018 - Pazartesi 14:33 Bu haber 6695 kez okundu
 
2018 İŞSİZLİK MAAŞI NE KADAR?
2018 işsizlik maaşı ne kadar işsizlik maaşı nasıl hesaplanır? İşsizlik maaşı nasıl alınır, işsizlik maaşı alma şartları nelerdir? Gibi merak edilen soruların cevapları ve işsizlik maaşıyla ilgili tüm detaylar haberdesifre.com'da
EKONOMİ Haberi
2018 İŞSİZLİK MAAŞI NE KADAR?

2018'in gelmesiyle birlikte işsizlik maaşı ne kadar olacak? sorusu merak edilmeye başlandı. İşten çıkan binlerce kişi işsizlik maaşı alma şartlarını merak ediyor. İşsizlik maaşı detaylarına gelin hep birlikte bakalım.

2018 yılı asgari ücretin geçtiğimiz günlerde belirlenmesinin ardından merakla beklenen 2018 yılı işsizlik maaşları da belli oldu.

2018'de uygulanacak işsizlik maaşı en düşük 811 TL, en yüksek ise bin 623 lira olarak verilecek. İşte işsizlik maaşını hesaplamanın formülü. İşsizlik maaşı, işsiz kalan kişinin son dört aydaki ortalama brüt kazancının yüzde 40'ı olarak hesaplanıyor. Bu kişinin maaşı ne kadar yüksek olursa olsun alacağı işsizlik maaşı asgari ücretin brüt tutarının yüzde 80'ini geçemiyor.

İşsizlik maaşına başvuru yaparken prim gün sayınıza dikkat etmeniz gerekiyor. Çalışan herkesin ise işsizlik maaşı aynı olmuyor. İşsizlik maaşı çalışırken aldığınız maaşa bağlı oluyor.

1 – Çalışma istek, yetenek, sağlık ve yeterliliğinde olmasına rağmen, kendi istek ve kusuru dışında işini kaybedenler,

2 – Son 120 gün içinde prim ödeyerek sürekli çalışmış olmak kaydıyla son 3 yıl içinde en az 600 gün süre ile işsizlik sigortası primi ödemiş olanla, iş sözleşmesinin feshinden sonraki 30 gün içerisinde başvuru yapmaları koşuluyla maaş başvurusunda bulunabilirler.

BELGE ALMAYI UNUTMAYIN!

İşsizlik maaşı almak için bir ay içinde başvuru yapmanız gerekiyor. İŞKUR'a yapacağınız ve iş yerinden çıkarıldığınıza dair aldığınız belge ile işsizlik maaşı alabilirsiniz.

İŞSİZLİK MAAŞINA BAŞVURU NEREDEN YAPILIR?

Başvurular çeşitli şekilde gerçekleştirilebilir. Şartlarda da belirtildiği üzere 30 gün içinde en yakın İŞKUR birimine veya elektronik ortamda www.iskur.gov.tr adresine başvuru yapılabilir. Bunlara ek olarak e- Devlet üzerinden de başvuru talebi iletilebilir. 30 gün içerisinde başvurulmaması halinde, başvuru geçersiz sayılır.

Kaynak: Editör:
Etiketler: 2018, İŞSİZLİK, MAAŞI, NE, KADAR?,
Yorumlar
Haber Yazılımı http://go.onclasrv.com/afu.php?zoneid=1665937