google-site-verification: google1c8961f705f094a6.html
Haber Detayı
11 Ekim 2018 - Perşembe 16:30 Bu haber 1404 kez okundu
 
48 SAAT İÇERİSİNDE İNTERNET KESİLEBİLİR
İnternet 48 saat içerisinde kesilebilir. Alan sunucuları ve altyapıda yapılacak kontroller sebebiyle, dünya çapında internet kullanıcılarının çeşitli kesintilerle karşılaşacağı öğrenildi.
BİLİM TEKNOLOJİ Haberi
48 SAAT İÇERİSİNDE İNTERNET KESİLEBİLİR

Alan adlarının ve IP adreslerinin kayıtlarının tutulmasından sorumlu olan İnternet Tahsisli Sayılar ve İsimler Kurumu (ICANN), alan adı sistemini (DNS) ve internet adres defterlerini korumaya yardımcı olan şifreleme anahtarlarını değiştirecek

İletişim Düzenleme Kurumu'na göre (CRA), yapılan işlem güvenli, kararlı ve esnek bir DNS sağlamak için önemli bir önlem.

İNTERNET KESİLEBİLİR!
Kurum tarafından yapılan açıklamada şöyle denildi:
-"Açıklığa kavuşturmak gerekirse, ağ operatörleri veya İnternet Servis Sağlayıcıları (ISPs) bu değişiklik için hazırlanmamışsa, bu durumdan bazı internet kullanıcıları etkilenebilir. Ancak, bu etki uygun sistem güvenlik uzantılarını etkinleştirerek önlenebilir."

48 SAAT İÇERİSİNDE İNTERNET SORUNU BAŞLAYACAK
Mobil Analiz Grubu'ndan analist Eldar Murtazin, önümüzdeki 48 saat içerisinde internet kullanıcılarının bazı problemlerle karşılaşabileceğini belirtti. Söz konusu sorunlar, kendisini bazı sitelere ulaşamama veya internet hızında yaşanan düşüş şeklinde gösterebilir. Eski bir sağlayıcı kullanan internet kullancıların ise sorunla karşılaşma ihtimallerinin daha yüksek olduğu belirtildi. 

BAZI SORUNLAR ÇIKTI AMA...
ICANN tarafından başlatılan testlerde, şifreleme anahtarlarının değişimi esnasında bazı küçük problemlerin yaşandığı şimdiden görüldü. Dijital ekonomi uzmanı Arseny Shcheltsin ise, ana yazılımın çoktan başarılı bir şekilde güncellendiği için korkacak bir şey olmadığını belirtti. Şifreleme anahtarlarının değiştirilmesi, internet altyapısına yönelik tehditlerin artması sonucunda gerekli hale geldi.

Kaynak: (internethaber) - İnternethaber Editör:
Etiketler: 48, SAAT, İÇERİSİNDE, İNTERNET, KESİLEBİLİR,
Yorumlar
Haber Yazılımı http://go.onclasrv.com/afu.php?zoneid=1665937