google-site-verification: google1c8961f705f094a6.html
Haber Detayı
30 Eylül 2016 - Cuma 15:25 Bu haber 1656 kez okundu
 
AB'DEN AYRILAN İNGİLTERE'NİN HEDEFİ TÜRKİYE!
Yaklaşık üç ay önce referandumla Avrupa Birliği’nden (AB) ayrılma kararı alan İngiltere, Türkiye ile en kısa zamanda karşılıklı serbest ticaret anlaşması imzalamayı hedefliyor.
DÜNYA Haberi
AB'DEN AYRILAN İNGİLTERE'NİN HEDEFİ TÜRKİYE!

İngiltere’de 23 Haziran’da yapılan AB referandumu öncesinde Türkiye’nin AB üyelik sürecine ilişkin son derece eleştirel bir kampanya yürüten Londra’nın eski Belediye Başkanı Boris Johnson, referandum sonrasında Dışişleri Bakanı olarak görevlendirilmesinin ardından Türkiye’nin AB üyelik sürecine destek verdiklerini, karşılıklı serbest ticaret anlaşması imzalamak istediklerini söyledi.

Osmanlı İmparatorluğu'nun son Dahiliye Nazırı (İçişleri Bakanı) Ali Kemal'in torunu olan Dışişleri Bakanı Johnson, Türkiye’ye gerçekleştirdiği resmi ziyaret kapsamında ülkesinin Türkiye ile"jumbo"(devasa) bir serbest ticaret anlaşması yapmayı umduğunu belirtti. Johnson, Londra’daki evinde Türkiye yapımı çamaşır makinesini örnek göstererek Türkiye’nin ihraç mamullerinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

İNGİLİZ BASININDA GENİŞ YER BULDU

"Johnson’ın açıklamaları İngiliz basınında da geniş şekilde yer aldı. The Independent gazetesi Johnson'ın Türkiye ziyaretine ilişkinhaberinde, Boris Johnson'ın, Türkiye'nin AB'ye katılım girişimini desteklediğini belirterek, "Türkiye ve Birleşik Krallık arasında 'jumbo (devasa)' bir ticaret anlaşması yapılmak isteniyor" başlığını kullandı.

TEKNİK ÇALIŞMALAR BAŞLAYACAK

Bu ay başında İngiltere’yi ziyaret eden Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi de Londra’da İngiltere Uluslararası Ticaret Bakanı Liam Fox ile görüşmesinin arından son derece geniş kapsamlı bir Serbest Ticaret Anlaşması imzalanmasına karar verildiğini, teknik çalışmaların hemen başlatılacağını belirtmişti.

AB ANLAŞMANIN ÖNÜNDE ENGELDİ

Dün Anadolu Ajansı Editör Masası'na konuk olan Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek ise İngiltere’nin gelişmekte olan ülkelerle bir an önce serbest ticaret anlaşması imzaladıktan sonra AB’den ayrılma sürecini başlatmayı planladığını söyledi. İngiltere’de ekonomi yönetimi AB referandumu öncesinde de özellikle gelişen ekonomilerle serbest ticaret anlaşması imzalamak istediklerini sıklıkla dile getirmişti. Öte yandan dünyanın en büyük 5. ekonomisinin AB üyesi olması münferit karşılıklı ticaret anlaşması imzalaması önünde engel oluyordu.

ÖNÜNDE ARTIK ENGEL KALMADI

Ülkenin 23 Haziran’da AB’den ayrılma kararı almasıyla birlikte özellikle gelişmekte olan ülkelerle karşılıklı ticaret anlaşması imzalaması önünde teoride artık engel kalmadı.
Resmi verilere bakıldığında İngiltere, Türkiye’ye ticaret açığı vermeye devam ediyor. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, Türkiye ile İngiltere arasında geçen yıl itibarıyla 16 milyar doları aşan dış ticaret hacmi bulunuyor.
Türkiye'nin İngiltere'ye ihracatı geçen yıl 10 milyar 556 milyon 915 dolar olurken, ithalatı 5 milyar 541 milyon 279 düzeyinde kaldı.

Yaklaşık 10,6 milyar dolarlık ihracatla İngiltere, Almanya'nın ardından Türkiye'nin en önemli ikinci ticari partneri olurken, bu ülkeye ihraç edilen başlıca ürünler arasında hazır giyim ve konfeksiyon, taşıt araçları ve yan sanayi, elektrik-elektronik malzemeler, meyve ve sebze yer alıyor.

TÜRKİYE'NİN İHRACATI 10 YILDA 55 KAT ARTTI

Öte yandan iki ülke arasındaki toplam ticaret hacmi her yıl hızla artıyor. Türkiye'nin İngiltere’ye ihracatı 10 yılda yaklaşık yüzde 55 artış gösterdi. 

Ayrıca İngiliz şirketlerinin Türkiye'nin yatırım ortamına olan ilgisi de son yıllarda giderek arttı. Türkiye'de toplam 2 bin 736 İngiliz sermayeli şirket 2002'den geçen yılın mart ayına kadar Türkiye'ye yaklaşık 7,9 milyar dolarlık doğrudan yatırım yaptı.

ÜLKEHABER

Kaynak: Editör:
Etiketler: AB'DEN, AYRILAN, İNGİLTERE'NİN, HEDEFİ, TÜRKİYE!,
Yorumlar
Haber Yazılımı http://go.onclasrv.com/afu.php?zoneid=1665937