Haber Detayı
03 Ağustos 2017 - Perşembe 14:56 Bu haber 713 kez okundu
 
ABD'DEN PYD'YE MÜDAHALE!
Suriye'nin Rakka ilinde terör örgütü PKK/PYD, bir beldede sivillerin evlerini yağmaladı. ABD güçleri, sivillerin tepkilerinin terör örgütü ile çatışmaya dönüşmesi üzerine, tepki vermek zorunda kaldı.
GÜNDEM Haberi
ABD'DEN PYD'YE MÜDAHALE!

Suriye'nin Rakka ilinde konuşlu ABD güçleri, terör örgütü PKK/PYD'nin sivillerin evlerini yağmalaması üzerine, müdahale etmek zorunda kaldı.

Yerel kaynaklardan alınan bilgiye göre, PKK/PYD militanları, ABD'nin askeri desteğinde, DAEŞ ile mücadele gerekçesiyle girdiği Rakka'nın kuzey kırsalında, Tel Semin beldesi sakinlerinin evlerini yağmaladı.
 

PYD Afrin'de aileleri parçalıyor

Yerel kaynaklardan edinilen bilgilere göre, terör örgütü PKK/PYD güçleri, Suriye'de Halep ilinin kuzeyinde kontrol ettiği Afrin ilçesinin köylerinde, bir süre önce kurduğu ve "öz savunma" adını verdiği alaydaki militanların sayısını arttırmak için ilçedeki Raco beldesine bağlı köylerde gençleri zorla silah altına alıyor.

PKK/PYD, başta Cala köyü olmak üzere her evden kadın-erkek fark etmeksizin en az bir sivili alıkoyuyor.

Söz konusu köylerin sakinlerinin bir kısmı örgütün eline düşmemek için çevredeki dağlara sığınırken, bazıları da nispeten daha güvenli bölgelerde saklanıyor.

Evleri yağmalanan ve el koyulan sivillerin tepkisi, terör örgütü ile çatışmaya dönüştü.

 

ZIRHLI ARAÇLARLA TAMPON BÖLGE OLUŞTURULDU

Bunun üzerine, bölgedeki ABD kuvvetleri, zırhlı araçlarla beldeye girdi.

"Cougar MRAP" tipi zırhlılar, personel taşıyıcı araçlar ve Husky tipi mayın belirleme araçlarının beldede tampon bölge oluşturduğu görüldü.

PKK/PYD'nin geçen yılın sonunda DEAŞ'tan aldığı beldede, gerginlik sürüyor.

SİVİLLERİN GİRİŞİNE İZİN YOK

Terör örgütü PKK/PYD, DAEŞ karşıtı operasyon kapsamında ateş altına alınan Rakka'da ölümden kaçan sivillerin, kontrolündeki kentlere girmesine izin vermiyor. Örgüt, barınma ve beslenme olanağının sağlanmadığı taşlık arazilerde tuttuğu sivilleri, rüşvet vermeye zorluyor. Sivillerin kentlere girebilmesi için referans ya da kefili olup olmadığını da soruyor. Bu yolla kent merkezlerine girebilen siviller dahi bir süre sonra yeniden sözde kamplara gönderilebiliyor. 

"Rakka sessizce katlediliyor" isimli yerel aktivist ağı, dün, yalnızca Temmuz ayında örgütün topçu ateşinde 121 sivilin öldüğünü duyurmuştu. 

Kaynak: (internethaber) - İnternethaber Editör:
Etiketler: ABD'DEN, PYD'YE, MÜDAHALE!,
Yorumlar
Haber Yazılımı http://go.onclasrv.com/afu.php?zoneid=1665937