google-site-verification: google1c8961f705f094a6.html
Haber Detayı
05 Kasım 2018 - Pazartesi 16:45 Bu haber 2037 kez okundu
 
ABD İRAN YAPTIRIMLARINDAN MUAF OLAN ÜLKELERİ AÇIKLADI
ABD'nin 2015'te imzalanan nükleer anlaşmayla kaldırdığı İran'a yönelik ekonomik yaptırımlar bugün yeniden yürürlüğe girdi. ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo yaptığı açıklama Türkiye'nin de muaf olan 8 ülkenin içinde yer aldığını açıkladı.
GÜNDEM Haberi
ABD İRAN YAPTIRIMLARINDAN MUAF OLAN ÜLKELERİ AÇIKLADI

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ile Hazine Bakanı Steve Mnuchin'in bugün Türkiye saatiyle 16.30'de yaptırımdan muaf tutulacak 8 ülkeyi açıkladı. Listede yer alan 8 ülke 6 ay süreyle İran’a yönelik yaptırımlardan muaf olacak.

MUAFİYET BEKLEYEN ÜLKELER 
Güney Kore, Japonya, Çin ve Hindistan da ABD yönetiminin kendilerine muafiyet tanıdığını açıkladı. Diğer üç ülkenin Avrupa'dan olması bekleniyor. Çin, Hindistan, Güney Kore, Türkiye ve Japonya'nın yanı sıra İtalya ve Birleşik Arap Emirlikleri de İran'dan petrol satın alan ülkeler arasında başı çekiyor

ABD Başkanı Donald Trump mayıs ayında nükleer anlaşmadan çekilmiş, ilk yaptırımlar ağustos ayında yürürlüğe girmişti. Bugün yürürlüğe giren ikinci tur yaptırımlar İran'ın petrol gelirlerini sıfırlamayı amaçlıyor. Hedefte enerji, finans ve lojistik sektörleri de var. 

SINIR 6 AY
Sekiz ülkeye 6 ay süreyle muafiyet tanınacak. Altı ay sonra durum yeniden gözden geçirilecek.

Kaynak: (internethaber) - İnternethaber Editör:
Etiketler: ABD, İRAN, YAPTIRIMLARINDAN, MUAF, OLAN, ÜLKELERİ, AÇIKLADI,
Yorumlar
Haber Yazılımı http://go.onclasrv.com/afu.php?zoneid=1665937