google-site-verification: google1c8961f705f094a6.html
Haber Detayı
26 Mart 2017 - Pazar 20:07 Bu haber 1253 kez okundu
 
ABD ORDUSU MUSUL KATLİAMINI DOĞRULADI!
Koalisyon güçlerinin Irak'ın Musul kentine düzenlediği operasyonda 263 kişinin hayatını kaybettiği açıklandı.
DÜNYA Haberi
ABD ORDUSU MUSUL KATLİAMINI DOĞRULADI!

ABD, Irak'ın Musul kentinde düzenlenen operasyonda sivillerin de vurulduğunu ilk kez kabul etti. Koalisyon uçaklarının düzenlediği saldırıda, DAEŞ hedefleri yerine sivillerin bulunduğu binalar vurulmuş, enkaz altında yüzden fazla sivilin yaşamını yitirdiği belirtildi. Anadolu Ajansı ise saldırıda aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu 263 kişinin hayatını kaybettiğini duyurdu.

ABD ordusundan yapılan açıklamada, koalisyon uçaklarının Irak güvenlik güçlerinin talebi üzerine bölgede operasyon yaptıkları belirtilerek "Operasyonla ilgili ilk veriler, 17 Mart'ta Musul'un batısında sivillerin öldüğü iddia edilen bölgede bir hava saldırısı düzenlendiğini göstermektedir. Koalisyon, sivil kayıplarla ilgili tüm iddiaları ciddiye almaktadır ve olayın meydana geliş şeklini belirlemek üzere inceleme başlatılmıştır." denildi.

"ENKAZ ALTINDA YÜZLERCE KİŞİ VAR"

 

Cedide mahallesindeki bombardımanda çok sayıda kişinin hala enkazın altında olduğu belirtiliyor.

Bölgedeki gazeteciler, enkazdan Cuma günü 50 ceset çıkarıldığını söyledi.

Musul'dan kaçan bir Iraklı da enkazın altında hala yüzlerce kişi olduğunu anlattı. Doğrulanması halinde bu, Irak'ın 2003'teki işgalinden bu yana, en fazla sivilin yaşamını yitirdiği olay olacak.

HALK KAÇIYOR

Bu arada, ABD öncülüğündeki koalisyonun hava saldırıları ve Irak birliklerinin harekatı nedeniyle binlerce kişi DEAŞ denetimindeki kentten kaçıyor.

Kent sakinleri DAEŞ'ın sivilleri canlı kalkan olarak kullandığını ve gençleri savaşmaya zorladığını söylüyor.

Irak Ordusu kenti geri almak için Ekim'de harekât başlatmıştı. Irak askerlerinin yerleşimin çok yoğun olduğu kentin tarihi kesimine yaklaşmakta olduğu belirtiliyor.


Öte yandan AA'nın haberine göre Irak Meclisinde en büyük Sünni grubu oluşturan "Irak Güçler Birliği Koalisyonu", Musul'a yapılan hava saldırısında çoğu yaşlı, kadın ve çocuklardan oluşan 263 sivilin hayatını kaybettiğini belirtti. Birlik tarafından yapılan yazılı açıklamada, "Musul'un batısındaki kurtarma operasyonlarında aşırı güç kullanılmasını, son katliamda çoğu yaşlı, kadın ve çocuklardan oluşan 263 sivilin hayatını kaybetmesine yol açan hava saldırısını, vatandaşların evlerinin yıkılmasını, yüzlercesinin ölümüne neden olan rastgele hava ve füze saldırılarını kınıyoruz." denildi.


Sünni grubu, sivillerin korunmasındaki hukuki ve ahlaki sorumluluğu Başbakan Haydar el-İbadi ve koalisyon güçlerine yükleyerek, İbadi'den sivillerin korunması için Musul'un batısında yürütülen operasyonun angajman kurallarını değiştirmesini istedi.

Kaynak: (internethaber) - İnternethaber Editör:
Etiketler: ABD, ORDUSU, MUSUL, KATLİAMINI, DOĞRULADI!,
Yorumlar
Haber Yazılımı http://go.onclasrv.com/afu.php?zoneid=1665937