google-site-verification: google1c8961f705f094a6.html
Haber Detayı
11 Nisan 2016 - Pazartesi 13:15 Bu haber 1845 kez okundu
 
ABD'DEN ANKARA'YA ŞOK PKK TEKLİFİ!
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Washington ziyaretinde ABD yönetiminin, Türk muhataplarına 'çözüm süreci yeniden başlasın, biz de arabulucu olalım' teklifi yaptığı ortaya çıktı.
GÜNDEM Haberi
ABD'DEN ANKARA'YA ŞOK PKK TEKLİFİ!

ABD yönetiminin 'çözüm süreci başlasın' teklifine Türk tarafı 'PKK silahsızlanmadan olmaz' yanıtını vermiş.

Terör örgütü PKK'nın Suriye kolu YPG'ye askeri yardımda bulunan Washington, Güneydoğu'da terörle mücadelenin en şiddetli döneminde Ankara'yı kızdıran bir teklifte bulundu.

Yeni Şafak gazetesi yazarı Mehmet Acet, bugünkü yazısında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın geçtiğimiz günlerde yaptığı ABD ziyaretine ilişkin, bugüne kadar kamuoyuna yansımayan ayrıntıyı okurlarıyla paylaştı:

"Öğrendik ki, ABD yönetiminin tepesindekiler Türk muhataplarına“çözüm süreci yeniden başlasın, biz de arabulucu olalım” teklifinde bulunmuşlar.

Erdoğan ve heyetindekiler bu teklife “bitiren başlatsın” diye mukabelede bulunarak hepimizin bildiği PKK silahsızlanmadan bu olmaz duruşunu karşı tarafa iletmiş.

"BU BİZİM MESELEMİZ"

ABD heyetinin 'arabuluculuk' teklifi de, “bu bizim meselemiz” denilerek net bir şekilde reddedilmiş.

Birkaç gün önce ABD'nin Ankara Büyükelçisi John Bass, Türk gazetecilere, “PKK'yı şiddet kampanyasına son vermeye, silahlarını bırakmaya, meşru müzakereyi kabul etmeye çağırıyoruz” diye bir açıklama yapmıştı.

Hemen ardından PKK'nın Avrupa sorumlularından Zübeyr Aydar, “ABD arabulucu olsun, bizi ve Türkiye'yi masaya getirsin” diyerek bu arzuyu en açık haliyle dışa vurmuştu.

Ankara ise, bunun bir tuzak olduğunu düşünüyor.

2012 sonbaharında çözüm sürecinin yerli dinamiklerle başlatılmasından acayip derecede rahatsız olan ABD yönetimi, dönemin Ankara'daki büyükelçisi Ricciardone'nin ağzından dökülen ve kastı bu süreç olan“bize güvenilmemesine çok kızgınım” cümleleriyle bu rahatsızlığını açığa da vurmuştu.

ANKARA'NIN OLUMSUZ YANIT VERMESİNİN İKİ TEMEL NEDENİ

Ankara'da ABD'nin 'arabuluculuk' fikrini baştan reddeden tutumun iki temel nedeni var.

Birincisi; bunun köşeye sıkışan PKK için konjonktürel bir nefes almaya yol açacağı düşüncesi.
İkincisi; ABD'nin 'üçüncü göz' talebiyle meseleyi Oslo'da yaşandığı gibi başka açmazlara taşıma niyetinin belli olması."

ülkehaber

Kaynak: Editör:
Etiketler: Cumhurbaşkanı, Erdoğanın, Washington, ziyaretinde, ABD, yönetiminin, Türk, muhat
Yorumlar
Haber Yazılımı http://go.onclasrv.com/afu.php?zoneid=1665937