google-site-verification: google1c8961f705f094a6.html
Haber Detayı
30 Ocak 2018 - Salı 12:50 Bu haber 1488 kez okundu
 
AFRİN'DE 3 KÖY DAHA PKK'DAN TEMİZLENDİ!
‘Zeytin Dalı Harekâtı’ndaBurseya Dağı'nı teröristlerden temizleyen TSK'nın şimdiki hedefi Baflun Dağı ve Meydanki Barajı bölgesi... Genelkurmay 649 teröristin öldürüldüğünü açıkladı. Detaylar haberdesifre.com'da
GÜNDEM Haberi
AFRİN'DE 3 KÖY DAHA PKK'DAN TEMİZLENDİ!

TÜRK Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) destekli Afrin'deki PKK/YPG’li ve DEAŞ’lı teröristlere yönelik ‘Zeytin Dalı Harekâtı’nda 11. güne girildi. Önceki gün kontrol sağlanan Burseya Dağı’nda temizlik sürerken, TSK tarafından güvenli üs bölgesi oluşturulması için iş makinaları desteğiyle çalışmalarına başlandı. Harekatta yeni hedefin Baflun Dağı ve Meydanki Barajı bölgesi olduğu öğrenildi. Genelkurmay Başkanlığı biraz önce Afrin'e yönelik gece boyunca süren operasyonlarda vurulan hedefler ve öldürülen terörist sayısını açıkladı... Kilis'e yine roket atıldı... Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Rus mevkidaşı ile görüştü. TSK üç köyü daha PKK'dan temizledi... İşte Afrin'de son durum...

13:00BİR KÖY DAHA KURTARILDI

Burseya Dağı’nın eteklerinde kurulan ve Kürt kökenli Suriyelilerin yaşadığı Kastel Cindo köyü, TSK öncülüğünde gerçekleştirilen operasyonlar sonrası teröristlerden tamamen temizlendi.

12:07İKİ KÖY DAHA PKK'DAN TEMİZLENDİ

Anadolu Ajansı: TSK ve ÖSO, Zeytin Dalı Harekatı'nda Afrin'in batısındaki Süleyman Halil ve Sati Şaği köylerini PYD/PKK'dan arındırdı.

10:52O DAĞ BOMBALANMAYA BAŞLANDI

Zeytin Dalı Harekatı'nın 11'inci gününde Kilis-Hatay hudut bölgesindeki Darmık Dağı çevresinde belirlenen terör hedefleri savaş uçaklarınca bombalanırken, Fırtına obüslerinden de bölgeye aralıklarla atışlar yapılıyor. Terör örgütüne ait hedeflerden dumanlar yükselirken, top sesleri Kilis'in sınır hattındaki bazı köylerden duyuluyor.

10:35ÇAVUŞOĞLU LAVROV İLE GÖRÜŞTÜ

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Rus mevkidaşı Sergey Lavrov, telefonda görüştü.

10:25KİLİS'E YİNE ROKET ATILDI CEVAP VERİLDİ

YPG'li teröristlerin Suriye tarafından attığı bir roket, Kilis'te bir zeytinliğe isabet etti. Öncüpınar Mahallesi'ndeki zeytinliğe roket düşmesiyle, çok sayıda polis ekibi olay yerine sevk edildi.

09:15TERÖRİSTLERİ ŞOKA UĞRATAN KARE

Terör örgütünün medya hesapları, yayınladıkları görüntülerle Raco çevresindeki tepelerin kontrolünü kaybettiklerini doğruladı. Raco bölgesinde Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) tarafından ele geçirilen Mamal Uşağı köyünden de ilk fotoğraf yayınlandı.

08:40ÖLDÜRÜLEN TERÖRİST SAYISI 649 OLDU

Genelkurmay Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Hava Kuvvetleri tarafından gerçekleştirilen hava harekâtı ile PKK/KCK/PYD-YPG ve DAEŞ terör örgütlerine ait sığınak, barınak, mühimmat deposu ve silah mevzii olarak kullanılan 3 hedef imha edilmiştir. Zeytin Dalı Harekâtı kapsamında bölgeden elde edilen bilgilere göre 33 PKK/KCK/PYD-YPG ve DAEŞ terör örgütü mensubu etkisiz hale getirilmiştir. Harekâtın başlangıcından itibaren etkisiz hale getirilen terörist sayısı 649 olmuştur. Zeytin Dalı Harekâtı planlandığı şekilde başarıyla devam etmektedir." denildi. 

5 BÖLGEDE 21 NOKTA ALINDI: Afrin’in batısında bulunan Raco Dağı bölgesine de ÖSO birlikleri sevk edildi. Sabah harekete geçen 500 kişilik ÖSO gücü Raco ile Anten tepesi arasında 300 evin bulunduğu Mamaluşağı Köyü ve stratejik öneme sahip 915. Tepe’yi ele geçirdi. 915. Tepe’nin alınması ile harekâtın 10. gününde Afrin’in 5 beldesinde 15’i köy, biri köy altı yerleşim ile 5’i stratejik dağ ve tepe olmak üzere 21 nokta kurtarılmış oldu.

NERELER KURTARILMIŞ OLDU: Önceki günlerde, Bülbül Beldesi’nde Şengal, Zehran, Bali Köy, Kurni, Hay Oğlu, Heftar ve Ursa köyleri ile Kürdo köy altı yerleşimi; Raco Beldesi’nde Edamanli, Ali Bekki, Bilal Köy, Ömer Uşağı ve Mamel Uşağı köyleri ve 740. Tepe; Şeyh Hadid Beldesi’nde Şeyh Hadid Tepesi ve Kara Mitlak Köyü; Cinderes Beldesi’nde Hammam Köyü ile Mersides Tepesi; Şeran Beldesi’nde de Burseya Dağı ve Kastel Cündo Köyü ele geçirilmişti.

NEDEN BAFLUN DAĞI?: Birliklerin yeni hedefinin ise Burseya’nın güneydoğusunda, Afrin’in kuzeyinde yer alan Baflun Dağı ve bölgesi olduğu belirtildi. Obüslerle vurulan Baflun Dağı’nın ardından Meydanki Barajı bölgesinin büyük önem taşıdığı belirtildi.

PKK/PYD’NİN YENİ SİLAHI: DEAŞ’LILAR... Terör örgütleri PYD/PKK ile DEAŞ arasındaki kirli pazarlıklara yönelik yeni bir ayrıntı da gün yüzüne çıktı. PYD/ PKK’nın, gidecek yeri kalmayan DEAŞ’lılardan faydalanmak için kendilerine yeni bir hayat vaat ettiği ve bir kısım DEAŞ’lıyı Fırat Nehri’nin doğusundan Afrin’e taşıdığı öğrenildi.

Kaynak: (internethaber) - İnternethaber Editör:
Etiketler: AFRİN'DE, 3, KÖY, DAHA, PKK'DAN, TEMİZLENDİ!,
Yorumlar
Haber Yazılımı http://go.onclasrv.com/afu.php?zoneid=1665937