google-site-verification: google1c8961f705f094a6.html
Haber Detayı
17 Aralık 2017 - Pazar 10:17 Bu haber 6675 kez okundu
 
ASGARİ ÜCRETTE SON DURUM NE?
Milyonlarca kişi 2018 Asgari ücret zammı ne kadar olacağını merak ediyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu asgari ücret hakkında 2018 yılı bütçesi üzerinde yaptığı konuşmada konuya değindi. Detaylar haberdesifre.com'da
EKONOMİ Haberi
ASGARİ ÜCRETTE SON DURUM NE?

Milyonlarca işçiyi yakından ilgilendiren ve heyecanla beklenen asgari ücret zammı için geçtiğimiz günlerde Asgari Ücret Tespit Komisyonu ikinci kez toplanmış ve asgari ücret konusu değerlendirilmişti. Peki asgari ücrette son durum ne? Detaylar haberdesifre.com’da

BAKAN SARIEROĞLU'NDAN ASGARİ ÜCRET TOPLANTISINA İLİŞKİN AÇIKLAMA

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, TBMM Genel Kurulunda, bakanlığının 2018 yılı bütçesi üzerinde yaptığı konuşmada, asgari ücret konusuna da değindi.

Bakan Sarıeroğlu, konuşmasında "Şu anda 900 bin emekçimiz, yapacağımız çalışmaların kapsamında. Asgari ücretle ilgili de dün iki farklı toplantı gerçekleştirdik. Net asgari ücrette, reel olarak yüzde 111 artış yapmış bir iktidarız. Asgari ücreti, hiçbir zaman siyasi popülizm malzemesi yapmadık. Asgari ücret ülkemiz açısından önemli denge ücretidir.

Asgari ücret üçlü yapıda, Asgari Ücret Tespit Komisyonu tarafından belirlenen bir ücret. İşçilerimizle, işverenlerimizle hükümet olarak ikinci görüşmemizi yaptık. İnşallah, mutabakatla, tüm kesimler için faydalı olacak, her kesimin beklentisini karşılayacak bir ücreti de yine AK Parti iktidarı olarak biz belirleyeceğiz. Emekçilerimiz, işverenlerimiz, çiftçilerimiz, emeklilerimiz, inşallah yakın zamanda onlarla ilgili de güzel çalışmalarımız da olacak." ifadelerini kullandı.

ASGARİ ÜCRET KOMİSYONU İKİNCİ KEZ TOPLANDI

İşçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2018'de geçerli olacak asgari ücreti belirleme görüşmeleri kapsamında geçtiğimiz gün ikinci kez toplandı.

Çalışma Genel Müdürü Nurcan Önder başkanlığında Türk-İş'te toplanan komisyonda, işçileri temsilen Türk-İş Genel Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat, işverenleri temsilen Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Genel Sekreteri Akansel Koç yer aldı.

Açılış konuşmasını yapan Önder, toplantıda Kalkınma Bakanlığı ile Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) asgari ücrete yönelik sunumlarını dinleyeceklerini belirterek, sunumlarla ilgili tarafların görüşlerini alacaklarını söyledi.

Toplantıda ayrıca Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı olarak geçmişten bugüne asgari ücretin seyriyle ilgili hazırlanan çalışmayı paylaşacaklarını vurgulayan Önder, işçi ve işveren tarafının asgari ücret desteğinin devam etmesi yönündeki taleplerinin bulunduğuna dikkati çekti.

Türk-İş Genel Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat da asgari ücretin çalışan kesimin büyük bir bölümünü yakından ilgilendirdiğine dikkati çekerek, enflasyon oranı ve döviz kurundaki artışların çalışanların alım gücünü olumsuz etkilediğini söyledi.

TİSK Genel Sekreteri Koç ise 100 liralık asgari ücret desteğinin devam etmesini istediklerini belirterek, asgari ücretin yılın geneli yerine altı aylık dönemler şeklinde geçerli olması gerektiğini dile getirdi.

Konuşmaların ardından toplantı basına kapalı devam etti.

habertürk

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: ASGARİ, ÜCRETTE, SON, DURUM, NE?,
Yorumlar
Haber Yazılımı http://go.onclasrv.com/afu.php?zoneid=1665937