google-site-verification: google1c8961f705f094a6.html
Haber Detayı
05 Nisan 2019 - Cuma 10:28 Bu haber 894 kez okundu
 
ATATÜRK HAVALİMANI'NDAN İSTANBUL HAVALİMANI'NA BÜYÜK GÖÇ BAŞLADI
Atatürk Havalimanı, yeni yapılan İstanbul Havalimanı'na taşınıyor. "Büyük Göç" olarak adlandırılan tarihi taşınma işlemi saat 03.00'da başladı.
GÜNDEM Haberi
ATATÜRK HAVALİMANI'NDAN İSTANBUL HAVALİMANI'NA BÜYÜK GÖÇ BAŞLADI

Atatürk Havalimanı'ndan İstanbul Havalimanı'na taşınma süreci (Büyük Göç), bu gece başladı. Saat 03.00'te start alan taşınma, 6 Nisan Cumartesi akşamı saat 23.59'da tamamlanacak. Bu tarihi taşınma, toplam 45 saat sürecek.

 

118

Atatürk Havalimanı'ndan İstanbul Havalimanı'na dev taşınma başladı - Sayfa 2

Türk Hava Yollarının (THY) malzeme ve araçları, taşınma sürecinde 707 TIR seferi ile yeni evi İstanbul Havalimanı'na taşınacak. Atatürk Havalimanı'ndan THY'ye ait malzeme ve araçları İstanbul Havalimanı'na nakleden ilk tırlar, yeni havalimanına ulaştı.

 

218

Atatürk Havalimanı'ndan İstanbul Havalimanı'na dev taşınma başladı - Sayfa 3

Taşınma kapsamında, Atatürk Havalimanı'ndan boş olarak havalanan Türk Hava Yolları'na (THY) ait uçaklar da İstanbul Havalimanı'na inmeye başladı. İlk etapta THY'nin 167 uçağı İstanbul Havalimanı'na boş inecek. Diğer uçakların da hava trafiği ve havalimanın müsaitliğine göre İstanbul Havalimanı'na gönderilmesi planlanıyor.

 

 
318

Atatürk Havalimanı'ndan İstanbul Havalimanı'na dev taşınma başladı - Sayfa 4

"Büyük Göç" sırasında 6 Nisan saat 02.00-14.00 arasında Atatürk Havalimanı ve İstanbul Havalimanı, tüm tarifeli yolcu uçuşlarına kapatılacak.

 

418
 

Atatürk Havalimanı'ndan İstanbul Havalimanı'na dev taşınma başladı - Sayfa 5

Bu süreçte tüm uçuşlar Sabiha Gökçen Havalimanı’na gerçekleştirilecek. Sabiha Gökçen Havalimanı pisti 48 saat boyunca açık kalacak. Pasaport bankolarının tamamı da 24 saat boyunca açık kalarak pasaport işlemleri sırasında sıra oluşmasının önüne geçilecek.

518

47.3 BİN TONLUK MALZEME: Yaklaşık 44 ton ağırlığındaki uçak çekme aparatlarından çok hassas aletlere kadar, 10 bin parçadan fazla malzemenin oluşturduğu bu yük 5 bin TIR hacminde malzemeye eş değer olacak. Taşınacak 47.3 bin tonluk malzeme, 33 futbol sahasını kaplayacak büyüklükte.

 
618

Atatürk Havalimanı'ndan İstanbul Havalimanı'na dev taşınma başladı - Sayfa 7

900 TIRLA TAŞINACAK: Taşıma yapacak yaklaşık 900 TIR’ın 45 saatte katedeceği mesafe ise 400 bin kilometre olarak hesaplanırken, araçlar dünyanın çevresini 10 kez dönmeye eş değer bir yol katedecek.

718

Atatürk Havalimanı'ndan İstanbul Havalimanı'na dev taşınma başladı - Sayfa 8

BİN 800 GÖREVLİ: Bu büyük operasyon sırasında bin 800'den fazla çalışan görev alacak.

818
 

Atatürk Havalimanı'ndan İstanbul Havalimanı'na dev taşınma başladı - Sayfa 9

BU YOLLAR TRAFİĞE KAPALI: Yaklaşık iki günlük taşınma sırasında İstanbul'da bazı yollar trafiğe kapatılacak. Taşınma ile ilgili olarak vatandaşları uyaran THY Yönetim Kurulu Başkanı Aycı, "Lütfen kıymetli İstanbullular, bu süreç içerisinde Basın Ekspress yolunun alternatif yollarını kullanarak, trafikte zorluklar yaşamayın. Bu bölgede işleri olanları biraz daha erken hareket etmeye davet ediyorum" dedi.

Hangi yollar, ne zaman kapanacak?

 
918

Atatürk Havalimanı'ndan İstanbul Havalimanı'na dev taşınma başladı - Sayfa 10

12 SAAT (5 Nisan 22.00'den 6 Nisan 10.00'a kadar)
Yeşilyurt havuzlu kavşaktan başlayarak, Atatürk Havalimanı Caddesi, Mahmutbey Yeşilköy Bağlantı yolu (Basın Ekspres Caddesi), O-7 Kuzey Çevre Otoyolu (İCA İşletmesi), O-6 Kuzey Marmara Otoyolu'ndan İstanbul Havalimanı girişine kadar.

1018

Atatürk Havalimanı'ndan İstanbul Havalimanı'na dev taşınma başladı - Sayfa 11

14 SAAT (6 Nisan 10.00'dan aynı gün 23.59'a kadar)
Yeşilyurt havuzlu kavşağından başlayarak, Atatürk Havalimanı yönünde, Atatürk Havalimanı Caddesi, Mahmutbey-Yeşilköy bağlantı yolu (Basın Ekspres Caddesi) Mahmutbey Kavşağı'na (Mall Of İstanbul Mevkisi) kadar, İstanbul Havalimanı'ndan Atatürk Havalimanı'na dönüş istikametindeki yollar.

1118

Atatürk Havalimanı'ndan İstanbul Havalimanı'na dev taşınma başladı - Sayfa 12

9 SAAT (6 Nisan 01.00'den aynı gün 10.00'a kadar)
İstanbul Havalimanı'ndan başlayarak, O-6 Kuzey Marmara Otoyolu (Avrupa Otoyolu Yatırım ve İşletme AŞ), O-7 Kuzey Çevre Otoyolu, Mahmutbey-Yeşilköy bağlantı yolu (Basın Ekspres Caddesi) Yeşilyurt Havuzlu Kavşağa kadar olan yollar.

 
1218
 

Atatürk Havalimanı'ndan İstanbul Havalimanı'na dev taşınma başladı - Sayfa 13

24 SAAT (5 Nisan 22.00'den 6 Nisan 22.00’ye kadar)
O-7 Kuzey Çevre Otoyolu'nun Mahmutbey Kavşağı ile Reşadiye Kavşağı arasında kalan kesimi.

1318

Atatürk Havalimanı'ndan İstanbul Havalimanı'na dev taşınma başladı - Sayfa 14

Öte yandan, Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nü kullanmak zorunda kalan tüm araç sınıflarının yolun trafiğe kapatıldığı 24 saat boyunca Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nden geçişine izin verilecek.

1418

Atatürk Havalimanı'ndan İstanbul Havalimanı'na dev taşınma başladı - Sayfa 15

Bu kapsamda, bugün 22.00'den yarın 23.59'a kadar Yeşilyurt havuzlu kavşaktan başlayarak, Atatürk Havalimanı Caddesi, Mahmutbey Yeşilköy bağlantı yolu (Basın Ekspres Caddesi), O-7 Kuzey Çevre Otoyolu, O-6 Kuzey Marmara Otoyolu'ndan (Yavuz Sultan Selim Köprüsü dahil) İstanbul Havalimanı girişine kadar olan yolu kullanacak sürücülerin alternatif güzergahları tercih etmeleri gerekiyor.

 

 
1518

Atatürk Havalimanı'ndan İstanbul Havalimanı'na dev taşınma başladı - Sayfa 16

Anadolu Otoyolu'nun Bolu Batı ile Bolu Doğu kavşakları 16-17. kilometrelerinde köprü genleşme derzi çalışması yapılıyor. Bu nedenle otoyolun Ankara-İstanbul yönü trafiğe kapatıldı. Ulaşım 15 Nisan'a kadar diğer istikametten iki yönlü ve kontrollü olarak gerçekleştirilecek.

 

1618
 

Atatürk Havalimanı'ndan İstanbul Havalimanı'na dev taşınma başladı - Sayfa 17

İzmir-Çeşme Otoyolu'nun Urla-Güzelbahçe kavşakları 7-8. kilometrelerinde şev düzenleme çalışmaları nedeniyle Çeşme-İzmir yönünde sağ şerit trafiğe kapatıldı. Bu kesimde ulaşıma 19 Nisan'a kadar diğer şeritlerden izin verilecek.

Bolu-Gerede-Çerkeş yolunun 90. kilometresindeki heyelan nedeniyle Gerede-Çerkeş istikametinde ulaşım tek şeritten kontrollü devam ediyor.

 

1718

Atatürk Havalimanı'ndan İstanbul Havalimanı'na dev taşınma başladı - Sayfa 18

Milas-Yatağan yolunun 43-49. kilometrelerindeki yapım çalışmaları nedeniyle sürücülerin trafik işaret ve işaretçilerine dikkat etmeleri gerekiyor.

Isparta-Eğirdir yolunun 31-35. kilometrelerindeki yapım çalışmaları nedeniyle ulaşım bölünmüş yolun bir bölümünden iki yönlü sağlanıyor.

Kocaeli-Sakarya yolunun 0-25. kilometrelerinde üstyapı yenileme çalışmaları nedeniyle sürücülerin trafik işaret ve işaretçilerine dikkat etmeleri önem taşıyor.

Beşikdüzü-Trabzon yolunun 45. kilometresindeki Akyazı ve Beşirli tünellerinde aydınlatma sistemi montaj çalışmaları gerçekleştiriliyor. Bu nedenle tüneller aralıklı ulaşıma kapatılarak, trafik her iki yönde bağlantılı güzergahlara yönlendiriliyor.

Artvin-Uzundere ayrımı-Yusufeli-İspir yolunun 28-30 ile 31-32. kilometrelerindeki yapım çalışması nedeniyle ulaşıma servis yolundan kontrollü izin veriliyor.

Suşehri-Gölova-Erzincan yolunun 2-7. kilometrelerindeki yenileme çalışmaları nedeniyle sürücülerin trafik işaret ve işaretçilerine dikkat etmeleri gerekiyor.

Yüzde 36'lık bölüm tamamlandı

THY Genel Müdürü Bilal Ekşi, havalimanı taşınmasında yüzde 36'lık bölümün tamamlandığını açıkladı. Ekşi, twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Bu gece yapılan taşıma ile (96 TIR seferi yapıldı.) taşımalarımızın planlandığı gibi yüzde 36'si tamamlandı. Ayrıca dün 6 geniş gövde uçağımız İstanbul Havalimanına intikal etti" dedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: ATATÜRK, HAVALİMANI'NDAN, İSTANBUL, HAVALİMANI'NA, BÜYÜK, GÖÇ, BAŞLADI,
Yorumlar
Haber Yazılımı http://go.onclasrv.com/afu.php?zoneid=1665937