google-site-verification: google1c8961f705f094a6.html
Haber Detayı
16 Ağustos 2016 - Salı 08:35 Bu haber 1342 kez okundu
 
AVUSTURYALI BAKAN'DAN KÜSTAH AÇIKLAMA!
Avusturya Dış işleri Bakanı Sebastian Kurz, Avrupa Birliği'yle Türkiye arasında devam eden tartışmalara bir yenisini daha ekledi.
DÜNYA Haberi
AVUSTURYALI BAKAN'DAN KÜSTAH AÇIKLAMA!

15 Temmuz darbe girişiminin ardından Avrupa Birliği, Türkiye'ye güçlü bir destekte bulunmaması tartışmalara yol açmıştı. Türkiye ve AB arasındaki eleştiriler devam ederken, Avusturya Dışişleri Bakanı Sebastian Kurz, sığınmacılar konusunda Türkiye'ye ihtiyacımız yok açıklamasında bulundu.

Ajansların aktardığı bilgide; Kurz, Focus Online'e verdiği mülakatta, Türkiye'nin geri kabul anlaşmasını iptal etme ihtimali konusunda, 'Türkiye'nin anlaşmayı resmen iptal edip etmeyeceğini bilmiyorum. Ancak şu anda yaşadığımız, Türkiye'nin vize uygulamasının kaldırılması için tehdit etmesi ve baskı yapmaya çalışmasıdır. Biz şantaj yapılmasına izin vermemeliyiz, bu nedenle bir B planına değil, gerçek bir A planına ihtiyacımız var. Kendi sınırlarını koruyan güçlü bir Avrupa'ya' diye konuştu.
 
Avusturya Dışişleri Bakanı Kurz, 'Avrupa şimdiden anlaşmanın iptal edileceğine kendisini hazırlamalı mı?' sorusuna şu yanıtı verdi:
 
'Bizim sığınmacı akınını başarıyla durdurmuş İspanya ve Avustralya gibi ülkeleri örnek almamız gerekiyor. Avrupa'ya yasadışı yollardan seyahat edenlerin dış sınırlardaki adalarda toplanılması ve Avrupa yerine güvenli üçüncü ülke merkezlerine geri gönderilmesi gerekir.

TÜRKİYE İLE ANLAŞMAYA İHTİYACIMIZ YOK

Biz genel olarak sığınmacıların geçişine karşıyız. Ancak, ülkemizde yığılmasını da seyredecek değiliz. Acil durum önlemi olarak ulusal önlemler yine mümkün olabilir. Ama böyle bir Avrupa benim yaşamak istediğim bir Avrupa değil.

Avrupa kendi sınırlarını koruyacak kadar güçlüdür. Biz gerekli tedbirleri alırsak, bir B planına gerek kalmaz. Bu yüzden Türkiye ile anlaşmaya ihtiyacımız yok.'

ÜLKEHABER

Kaynak: Editör:
Etiketler: AVUSTURYALI, BAKAN'DAN, KÜSTAH, AÇIKLAMA!,
Yorumlar
Haber Yazılımı http://go.onclasrv.com/afu.php?zoneid=1665937