google-site-verification: google1c8961f705f094a6.html
Haber Detayı
28 Ağustos 2020 - Cuma 17:24 Bu haber 5201 kez okundu
 
B12 VİTAMİNİ CORONA VİRÜSÜN ETKİSİNİ AZALTIYOR...
Hindistan’da yer alan Manipal Yüksek Öğretim Akademisi ve Bölgesel Biyoteknoloji Merkezi'nden bilim insanları, B12 vitamininin yeni tip corona virüsün viral yükünü ve şiddetini azalttığını açıkladı. Detaylar haberdesifre.com'da
SAĞLIK Haberi
B12 VİTAMİNİ CORONA VİRÜSÜN ETKİSİNİ AZALTIYOR...

Çalışma kapsamında bilgisayar simülasyonlarını kullanan araştırmacılar, B12 vitaminin SARS-Cov-2 (yeni tip corona virüs) genomunda patojenin kopyalanmasından sorumlu özel bir enzimi durduğunu keşfetti

Yeni tip corona virüsün genomu, virüsün kopyalanmasından  sorumlu olan nsp12 adlı bir protein içeriyor. Araştırmacılar bu kapsamda doğal gıdalar ve ilaçlarda yer alan  hangi moleküllerin nsp12 aktivitesini engelleyebileceğini belirledi. 

B12 VİTAMİNİ CORONA VİRÜSÜN ÇOĞALMASINI ÖNLÜYOR!

Yapılan analizler sonucunda B12 vitaminin bir formu olan metilkobalaminin virüs hücrelerinin çoğalmasını önleyebildiği görüldü.

Çalışmanın yazarları, "Metilkobalamin,, enfeksiyon riskini azaltmak ve hastanede acil bakım sağlamak için tıbbi personel, yaşlılar veya altta yatan tıbbi sorunları olanlar için kullanılabilir” ifadelerini kullandı.

DAHA FAZLA ARAŞTIRMA GEREKİYOR

Öte yandan, Moskova Fizik ve Teknoloji Enstitüsü Biyofizik Bölümü ve Canlı Sistemler Fiziği Bölümü doçenti Oleg Batishchev, Hintli meslektaşlarının çalışmasının bilgisayarlı modellemeye dayalı ön bir çalışma olduğunu aktarak, bulguların daha fazla araştırmayla desteklenmesi gerektiğini söyledi. Rusya Bilimler Akademisi Sorumlu Üyesi Sergei Netesov ise , hipotezi hayvanlar üzerinde test etmeyi ve ardından gönüllüler üzerinde test edilmesini önerdi. 

B12 VİTAMİNİ NEDİR?

B12 vitamini suda çözünebilen ve vücutta az da olsa depolanabilen bir vitamin çeşididir.Sağlıklı bir insanın karaciğerinde yaklaşık 2 mg ve diğer vücut bölgelerinde 2 miligram olmak üzere toplamda 4 mg kadar depolanır.

Depolanma miktarı düşük bir vitamin olduğu için günlük alınması gereken B12 miktarı hayvansal kaynalık gıdalardan alınabilir. B12 içeren besinlerin çok fazla pişirilmemesi tavsiye edilir. Besinlerin fazla pişmesi B12 vitamininin kaybına yola açabilmektedir.

B12 BULUNAN YİYECEKLER

B12 vitamini foğal olarak kırmızı et, tavuk, balık, çeşitli deniz ürünleri (karides, midye), süt, yoğurt, yumurta ve peynir gibi hayvansal gıdalarda bulunuyor.

Hayvansal gıda tüketmeyen veganlar ise B12 viyaminin bazı algler ve bakteriyel faaliyetlere maruz kalmış veya toprak ya da böcek bulaşmış bitkilerden üretilen besinlerle ya da takviye ilaçlar aracılığıyla alabiliyor.

Kaynak: Editör:
Etiketler: B12, VİTAMİNİ, CORONA, VİRÜSÜN, ETKİSİNİ, AZALTIYOR...,
Yorumlar
Haber Yazılımı http://go.onclasrv.com/afu.php?zoneid=1665937