google-site-verification: google1c8961f705f094a6.html
Haber Detayı
17 Nisan 2018 - Salı 13:20 Bu haber 1305 kez okundu
 
BAHÇELİ YİNE GÜNDEMİ BELİRLEDİ! İŞTE 5 KRİTİK KARAR
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli erken seçim istedi, gündemi belirleyen isim oldu. Detaylar haberdesifre.com'da
GÜNDEM Haberi
BAHÇELİ YİNE GÜNDEMİ BELİRLEDİ! İŞTE 5 KRİTİK KARAR

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli yine gündem belirledi. Erken seçim isteyen MHP lideri Bahçeli'nin bu sürprizi çıkışı ilk değil. Yakın dönem Türk siyasi hayatının kilometre taşlarının döşenmesinde Bahçeli'nin kuşkusuz izleri bulunuyor. Hükümette olsa da olmasa da, aldığı kararlarla siyasetin şekillenmesindeki payı yadsınamaz bir gerçek. Gelin onlara kısaca bir göz atalım.

2002'DE ERKEN SEÇİM İSTEDİ BARAJ ALTINDA KALDI: 1999 seçimlerinden sonra yılında kurulan Anasol M iktidarının ömrünü de belirleyen kendisiydi. Sallanan koalisyon hükümetine darbeyi vuran Bahçeli oldu. 8 Temmuz 2002'de Bursa'da Kocayayla Türkmen Kurultayında erken seçim çağrısı yaptı. Diğer ortakların bu karara uymasıyla birlikte 3 Kasım'da yapılan genel seçimde AK Parti iktidarı olmuş, MHP baraj altında kalmıştı

GÜL'E ÇANKAYA YOLUNU AÇTI: kriziyle kilitlenen 2007 cumhurbaşkanlığı seçimlerinde anahtar yine Bahçeli'nin elindeydi. Abdullah Gül’ün Cumhurbaşkanı seçilmesiyle sonuçlanan Genel Kurul’a katılmasıyla krizi aşan isim yine Devlet Bahçeli olmuştu.

AK PARTİ'YE 1 KASIM ZAFERİ GETİREN YOLUN BAŞINDA O VARDI: AK Parti'nin tek başına iktidarı kaybettiği 7 haziran 2015 seçimleri sonrası Bahçeli'nin izlediği siyaset, AK Parti'yi iktidar koltuğunda tuttu. CHP'nin başbakanlık teklifi bile ettiği koalisyon formüllerine kapıyı kapadı ve AK Parti'ye zafer getiren 1 kasım seçimlerinin yolunu açtı.

CUMHURBAŞKANLIĞI HÜKÜMET SİSTEMİ BAHÇELİ İLE GELDİ:Bahçeli'nin bir diğer gündem belirleyen açıklaması da başkanlık sisteminde oldu. AK Parti'nin umudunu kestiği ortamda sahneye çıkan Bahçeli, 11 Ekim 2016 tarihli grup toplantısında "İlk olarak AKP, hazırda tuttuğu veya üzerinde çalıştığı bir anayasa hazırlığı varsa, mutabık kalınan daha önceki maddeleri de ihtiva etmek kaydıyla TBMM'ye getirmelidir." diyerek Cumhurbaşkanlığı sisteminin yolunu açmıştı.

SON BOMBASI ERKEN SEÇİM: Türkiye'nin "bekaa sorunu" gerekçesiyle AK Parti ile cumhur ittifakına giren Devlet Bahçeli herkesi ters köşeye yatırdı. Partisinin grup toplantısında "Türkiye'nin bu şartlarda 3 Kasım 2019'u beklemesi mümkün değildir" diyen MHP lideri, 26 Ağustos tarihinde erken seçim yapılmasını istedi. Gündemi değiştiren bu açıklamayı kimileri "sonun başlangıcı", kimileri de "kaos tezgahçılarına darbe" olarak görüyor. Bu gelişme nasıl okunursa okunsun Devlet Bahçeli, siyasi tarihe "gündem belirleyen isim" olarak yerini çoktan aldı bile...

İnternethaber/Oktay Sağlam

Kaynak: (internethaber) - İnternethaber Editör:
Etiketler: BAHÇELİ, YİNE, GÜNDEMİ, BELİRLEDİ!, İŞTE, 5, KRİTİK, KARAR,
Yorumlar
Haber Yazılımı http://go.onclasrv.com/afu.php?zoneid=1665937