google-site-verification: google1c8961f705f094a6.html
Haber Detayı
16 Aralık 2016 - Cuma 14:03 Bu haber 1700 kez okundu
 
BAKAN'DAN FLAŞ HALEP AÇIKLAMASI!
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu Halep'teki mevcut durumla ilgili bilgi verdi.
GÜNDEM Haberi
BAKAN'DAN FLAŞ HALEP AÇIKLAMASI!

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu Halep'teki mevcut durumla ilgili bilgilendirme toplantısı düzenledi.

Türkiye olarak Suriye'de ateşkesi, barışı ve siyasi çözümü önerdik Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu Halep'le ilgili kritik bilgiler paylaştı. Çavuşoğlu'nun konuşmasından satırbaşları:

ÇOK ÖNEMLİ ÇABALAR SARFETTİK

"Halep'te son gelişmeleri başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere takip ediyoruz. Burada sıkışan insanların kurtarılmasıyla ilgili çalışmalar var. Aksayan durumlar da oluyor. Türkiye olarak Suriye'de ateşkesi, barışı ve siyasi çözümü önerdik. Çok önemli çabalar sarf ettik.

ACİLEN İHTİYAÇ VAR

Muhalefete de her zaman en iyi çözümün siyasi çözüm olduğunu ve Cenevre'deki müzakerelere katılmaları gerektiğini söyledik. Muhalefet de her seferinde Cenevre'de sonuç alınmasa da görüşmelere katıldılar. Suriye'de şu anda bir siyasi geçiş sürecine acilen ihtiyaç var.

 

RUSYA İLE CİDDİ TEMASLARIMIZ OLDU

BMGK kararları ve Cenevre bildirisi bunun parametreleridir. Siyasi çözüme geçilmesi gerekiyor. Çok taraflı çabalarımızdan sonra alınan kararların ihlal edildiğini, rejim ve rejime destek veren gruplar tarafından ihlal edildiğini gördük. Yeni öneriler de getirdik ama Türkiye olarak biz gerek bölgedeki aktörlerle, gerekse yine Suriye'deki diğer iki aktörle, Rusya ve İran'la da temaslarımız oldu. Rusya'yla ilişkilerimizin normalleştirilmesi sürecinden sonra Sayın Cumhurbaşkanımız Erdoğan'ın Putin'le görüşmeleri çerçevesinde ciddi temaslarımız oldu."

TARİHTE GÖRÜLMEMİŞ VAHŞET

"Özellikle Rusya'yla muhalefeti bir araya getirme çalışmaları yaptık. Rusya'ya şunu söyledik; 'Muhalefet size karşı değil, şu anda yaptıklarınıza karşı' Şu anda temaslar devam ediyor. Tüm bunlar devam ederken Halep'te durum hep kötüye gitti. Ateşkes bir türlü sağlanamadı, siviller bombalandı, hastaneler bombalandı. Tarihte görmediğimiz vahşetin değişik boyutlarını Suriye'de, Halep'te gördük. Biz burada sessiz kalamazdık, çözüm bulmamız gerekiyor"

MERKEL VE OBAMA YARDIM ÖNERDİ

Halep'te yaşananlara çare bulabilmek için birçok görüşme gerçekleştirdik. İranlı mevkidaşımla 10 kez görüştüm. Merkel ve Obama'yla görüştük bize yardım teklifinde bulundular.

SİLAHLI MUHALİFLER NOKTASINDA MUTABAKAT VAR

Halep'te mutabakata engel çıkarılmamalı. Tahliyeler tamamlandı habeleri yalan. Tahliyeler devam ediyor. Silahlı muhaliflerin İdlib'e gitmesi yönünde mutabakat var.

Kaynak: (internethaber) - İnternethaber Editör:
Etiketler: BAKAN'DAN, FLAŞ, HALEP, AÇIKLAMASI!,
Yorumlar
Haber Yazılımı http://go.onclasrv.com/afu.php?zoneid=1665937