Haber Detayı
09 Ekim 2017 - Pazartesi 17:36 Bu haber 739 kez okundu
 
BARZANİ'Yİ ŞOKE EDECEK SÖZLER! TEK YOL TÜRKİYE!
Turcas Petrol Yönetim Kurulu Üyesi Bryza'den Irak'ta yapılan referandumla ilgili şok açıklama geldi.
DÜNYA Haberi
BARZANİ'Yİ ŞOKE EDECEK SÖZLER! TEK YOL TÜRKİYE!

Turcas Petrol Yönetim Kurulu Üyesi Bryza, IKBY'nin enerji kaynaklarını paraya çevirebilmesi için tek yolun Türkiye olduğunu ve Türkiye'nin güçlü bir pozisyonda bulunduğunu belirtti.

Turcas Petrol Yönetim Kurulu Üyesi ve ABD'nin eski Bakü Büyükelçisi Matthew Bryza, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'ndeki (IKBY) Barzani'nin gayrimeşru referandumuna ilişkin açıklamalarda bulundu.

Bryza, "Türkiye'nin tartışmalar sonlanınca durumu avantaja dönüştürmesi ve IKBY'nin ekonomik olarak hayatta kalabilmek için Türkiye'ye bağlı olduğu gerçeğini kullanması gerektiğini düşünüyorum. IKBY'nin enerji kaynaklarını paraya çevirebilmesi için tek yol Türkiye. Türkiye gerçekten güçlü bir pozisyonda bulunuyor" dedi.

REFERANDUMUN NEDENİ DEAŞ'LA YAŞANAN MÜCADELE

Bryza yaptığı açıklamada, IKBY'deki gayrimeşru referandumun zamanlamasının Suriye ve Kuzey Irak'ta DEAŞ ile mücadelede yaşanan gelişmelerle ilgili olduğunu söyledi. DEAŞ ile mücadelede bölgedeki kürt güçlerinin önemli rol üstlenmesinin bu süreçte etkili olduğunu ifade eden Bryza, IKBY Başkanı Mesut Barzani'nin böyle bir dönemde referenduma giderek ABD'nin refendumun durdurulmasına ilişkin baskı kurmasının önüne geçmeyi planladığını kaydetti.

Bryza, şu an Kerkük'e yapılan yatırımlar sayesinde petrol üretiminin devam ettiğini dile getirerek, "Ben eninde sonunda Türkiye ile IKBY arasındaki tansiyonun düşeceğine ve Türkiye üzerinden Kerkük'teki enerji kaynaklarının ihracatına devam edileceğine inanıyorum. Bu olmak zorunda. Mesele bu noktaya ne kadar hızlı gelebileceğimiz."değerlendirmesinde bulundu.

PETROL FİYATLARINDA YÜKSELİŞ OLDU

IKBY'deki petrol kaynaklarının uluslararası piyasalar üzerinde çok zayıf etkisi olduğuna dikkati çeken Bryza, şunları söyledi: "Türkiye ve IKBY arasındaki tansiyonun yükseldiği dönemde petrol fiyatlarında küçük bir yükseliş oldu. Bölgedeki kaynaklar küresel petrol talebinin küçük bir bölümünü oluşturuyor. Dünyada günde yaklaşık 100 milyon varil petrol tüketiliyor ve Irak'ın kuzeyinden yapılan ihracat bu miktarın yüzde 1'inden az bir rakama tekabül ediyor. Ancak bu kaynakların ihracatının Türkiye üzerinden uluslararası piyasalara taşınması, Türkiye, IKBY ve Irak hükümeti arasındaki uzun süreli iş birliğinin geliştirilmesi için potansiyel taşıyor."

TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜ PRENSİBİ YOL GÖSTERİCİDİR

Bryza, referanduma yönelik bölge ülkelerinin kendi çıkarlarına uygun tepkiler verdiğini söyledi. IKBY'ye komşu ülkelerin referanduma karşı çıkarak rasyonel bir yaklaşım sergilediğini belirten Bryza, şöyle konuştu:

"Uluslararası hukukta da toprak bütünlüğü prensibi yol gösterici ilkedir. Çünkü ulus devletler kendilerini korumak isterler. Uzun vadede baktığımızda, Türkiye'nin tartışmalar sonlanınca durumu avantaja dönüştürmesi ve IKBY'nin ekonomik olarak hayatta kalabilmek için Türkiye'ye bağlı olduğu gerçeğini kullanması gerektiğini düşünüyorum. IKBY'nin enerji kaynaklarının paraya çevrilmesi için tek yol Türkiye. Türkiye gerçekten güçlü bir pozisyonda bulunuyor. Türkiye, bu tartışmalar sonlandığında bölgede enerji ticaretine devam ederek güçlü pozisyonu koruyacaktır.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: BARZANİ'Yİ, ŞOKE, EDECEK, SÖZLER!, TEK, YOL, TÜRKİYE!,
Yorumlar
Haber Yazılımı http://go.onclasrv.com/afu.php?zoneid=1665937