google-site-verification: google1c8961f705f094a6.html
Haber Detayı
07 Kasım 2016 - Pazartesi 15:05 Bu haber 1859 kez okundu
 
BAŞİKA DAEŞ'TEN ALINDI!
Musul operasyonuna katılan peşmerge güçleri, Türk askeri üssünün de bulunduğu kasabayı DAEŞ'den kurtarmak için sabah başlattığı operasyonda öğleden sonra kasabanın kontrolünü ele geçirdi.
GÜNDEM Haberi
BAŞİKA DAEŞ'TEN ALINDI!

Üç haftayı dolduran Musul'u DAEŞ'den kurtarma operasyonunda bugün Sabah sıcak bir gelişme yaşandı. Peşmerge güçleri, Türk askeri kampının da bulunduğu Musul'un kuzeydoğusundaki Başika kasabasına girdi. Öğle saatlerinde ise kasabanın kontrolü DAEŞ'den alındı.

Üç koldan harekete geçen peşmerge birlikleri Kopan, Tezherab ve Ömer Kamçı köylerinden kasaba merkezine ulaştı ve halihazırda ilerliyor. Reuters haber ajansı, bugünkü ilk saldırı dalgasında 2 bin peşmergenin Başika'ya girdiğini duyurdu. Peşmerge güçlerinin bazıları zırhlı araçlarla Başika'ya girmeyi başardı.

Son dakika... Başika IŞİD'den alındı

ABD'nin başını çektiği uluslararası koalisyona ait uçaklar, hava saldırılarıyla DAEŞmevzilerini bombardımana tuttu. DAEŞ militanları ise, intihar saldırıları ve patlayıcı yüklü araçları infilak ettirerek mevzilerini savunmaya çalıştı.

Öğle saatlerinde Irak ordusu peşmergenin kasabanın yarısını aldığını duyurdu. Hemen ardından Irak Kürt yönetimi lideri Mesut Barzani'nin yayın kuruluşu Rudaw kasabanın DAEŞ'den alındığını bildirdi.

Son dakika... Başika IŞİD'den alındı

Cephedeki peşmerge komutanlarından Sihad Barzani, DAEŞ'e öldürücü darbe vurduklarını söyledi.

DAEŞ, söz konusu kasabayı 3 Ağustos 2014 tarihinden bu yana tutuyordu.

TÜRK ASKERİ ORADA

Peşmerge, çoğunlukla Hristiyan ve Ezidilerin yaşadığı Musul kent merkezine 20 kilometre mesafedeki Başika'yı kurtarmak için 23 Ekim tarihinde iki koldan operasyon başlatmıştı.

Son dakika... Başika IŞİD'den alındı

Tamamı Musullu savaşçılardan meydana gelen 'Ninova Muhafızlarını' eğitmek için geçen yıldan beri Türk askerleri Başika bölgesinde konuşlanmış durumda. Bölge ve Türk askerlerinin bulunduğu kamp arasında sadece birkaç kilometre mesafe bulunuyor.

Başika askeri kampı, son haftalarda Ankara-Bağdat hattında gerilim nedeni. Türkiye'yi BM'ye şikayet ederek topraklarındaki askerlerini çekmesini isteyen Bağdat'a, Ankara 'haddini bilmesi' yanıtını vermişti.

Son dakika... Başika IŞİD'den alındı

 

ÜLKEHABER

Kaynak: Editör:
Etiketler: BAŞİKA, DAEŞ'TEN, ALINDI!,
Yorumlar
Haber Yazılımı http://go.onclasrv.com/afu.php?zoneid=1665937