Haber Detayı
20 Eylül 2015 - Pazar 12:18 Bu haber 1207 kez okundu
 
BAYRAMDA YOLA ÇIKACAKLAR 65 KÖR NOKTAYA DİKKAT!
Uzatılan bayram tatilinde memleketlerine gitmek üzere yola çıkacak sürücülerin, ülke genelindeki 11 bölgede toplam 65 kaza kara noktası konusunda dikkatli olması gerekiyor.
GÜNDEM Haberi
BAYRAMDA YOLA ÇIKACAKLAR 65 KÖR NOKTAYA DİKKAT!

Son 10 yılda Kurban Bayramı'nda meydana gelen kazalarda 1.123 kişi hayatını kaybetti. 37 bin 753 vatandaş da yaralandı.  Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu (TŞOF) Başkanı Fevzi Apaydın, Kurban Bayramı tatili dolayısıyla yola çıkan sürücüleri 11 bölge güzergahındaki toplam 65 kör nokta konusunda uyardı. 

YÜZDE 95 SÜRÜCÜ HATASI KAYNAKLI

Trafik kazalarında yüzde 95 sürücü hatası bulunduğunu, bu nedenle sürücülerin kurallara uymasının önemli olduğunu ifade eden Apaydın, uykusuz ve yorgun asla yola çıkılmaması gerektiğini, uzun yolculuklarda verilen 15 dakikalık molaların hayat kurtardığını anlattı. Apaydın, sürücülerin can güvenliği için emniyet kemeri takmaları ve cep telefonuyla konuşmamaları gerektiğini belirtti. 

BU YOLLARDA DİKKATLİ OLUN 

İzmir-Turgutlu yolunun 17. kilometresi ile Muğla-Marmaris yolunun 22, Edremit-Burhaniye'nin 13, Beyşehir-Akseki yolunun 42, Malatya-Elazığ yolunun 37 ve 40, Denizli-Serinhisar yolunun 17, Antalya-Serik yolunun 16, Bafra-Samsun yoluyla Aksaray-Nevşehir yollarının 14 ve 15, Akçaabat-Trabzon'un 16. kilometresi kara noktalardan oluşuyor.

Kazadan nasıl korunuruz? 

- Aracınızın bakımını yola çıkmadan önce yaptırın. n Soğutma suyu, hava ve yağ filtrelerini zamanı gelmişse değiştirin. 

- Radyatör hortumlarının kontrolü, akü ve soğutma sıvısının tam olması çok önemli. 

- Lastik basınçlarını yola çıkmadan önce soğukken ölçün. 

- Araç içi istenilen değere geldikten sonra klimayı cam veya ayak bölgesine verip, ortam sıcaklığını koruyun. 

- Çocukların mutlaka çocuk koltuğunda taşınması gerekiyor.

Az yakıtla çok yol gitmek için bunları mutlaka yapın

Aracınızın bakımı yapılmamış, bujileri eski, filtreleri değişmemiş ve rot-balans ayarları kötüyse tüketim artar. Hız limitlerinin aşılması, ani fren yapılması yakıt tüketimini her 100 km için yüzde 20-40 arasında yükseltir. Lastik basınçları da yakıt tüketimi doğrudan etkiler. Yakıt ekonomisinin anahtarı gaz pedalına doğru basmaktan geçiyor. Rüzgar direnci beraberinde yüksek tüketimi getirir. 90 km/s ile, 130 km/s hız arasında, her 100 km'deki tüketim ortalama yüzde 30 lt fazlalaştırır. Aracın üstünde port bagaj taşınması tüketimi ortalama yüzde 15 yükseltir. Doğru motor devri ve sabit hız yakıt tüketimini önemli derecede azaltır.  

ülkehaber

Kaynak: Editör:
Etiketler: Uzatılan, bayram, tatilinde, memleketlerine, gitmek, üzere, yola, çıkacak, sürüc
Yorumlar
Haber Yazılımı http://go.onclasrv.com/afu.php?zoneid=1665937