google-site-verification: google1c8961f705f094a6.html
Haber Detayı
01 Eylül 2018 - Cumartesi 13:34 Bu haber 6204 kez okundu
 
BEL AĞRINIZIN SEBEBİ YATIŞ ŞEKLİNİZ OLABİLİR
İnsan hayatının yaklaşık 3'te birinin uykuda geçtiğini dile getirerek, yatış şeklinin bel ağrısına sebep olduğuna dikkat çekti.
SAĞLIK Haberi
BEL AĞRINIZIN SEBEBİ YATIŞ ŞEKLİNİZ OLABİLİR

İnsan hayatının yaklaşık 3'te birinin uykuda geçtiğini dile getirerek, yatış şeklinin bel ağrısına sebep olduğuna dikkat çekti. uykunun sağlık için çok önemlidir yatış şeklinin, uyku kalitesi ve miktarı kadar önemlidir. Yatma şeklinin sağlığımız üzerinde etkileri vardır.

17
Bel ağrınızın sebebi uyku şekliniz olabilir!

Prof. Dr. Özcan Hız, "Dünya nüfusunun yüzde 95'i her gece aynı pozisyonda yatıyor. Vücudumuzun her geçen yıl değiştiği kaçınılmaz bir gerçek. Bugün size uygun olan bir uyku pozisyonu zaman geçtikçe uygun olmayabilir. Bel kemiği ve diske en az yükün binmesini sağlayan bir yatış şekli, horlamanın da azalmasını sağlayacaktır.

27
Bel ağrınızın sebebi uyku şekliniz olabilir!

Omurgamız bir bütündür, bel ve boyun omurgaları ayrı düşünülemez. Bel ya da boyun bölgenizde ortaya çıkan bir problem tüm vücudunuzda sorunlara yol açar. Bel ve boyun omurgalarının sağlığı için gün içerisindeki duruş ve oturuş pozisyonlarına dikkat etmemiz önemli ancak yeterli değildir. Omurga sağlığımız üzerinde alışkanlık edindiğimiz uyku pozisyonumuzun ve hatta yatak seçimimizin etkisi büyüktür" dedi.

 
 
37
Bel ağrınızın sebebi uyku şekliniz olabilir!

Yüzüstü yatmanın en tehlikeli uyku pozisyonu olduğunu anlatan Prof. Dr. Özcan Hız, şu bilgileri verdi: "Bu pozisyonda uyumak omurga etrafındaki bağların ve kasların gerilmesine, omurgadan sinirlerin çıktığı deliklerin sıkışmasına sebep olur. Bu da omurga ve disk üzerine yük bindirir. Tüm bunlar ise bel ve boyunda eğriliklerin artmasına bağlı olarak omurgada zedelenmelere ve fıtık gibi sonuçları ortaya çıkarır.

47
 
Bel ağrınızın sebebi uyku şekliniz olabilir!

Yan yatış pozisyonu bel ve boyun sağlığı için en idealidir. Bacaklar karına doğru çekilerek yatılmalı. Bu pozisyonda belin basıncını azaltmak için dizlerin arasına bir yastık koyulmalıdır. Bu şekilde omurga ve diske daha az yük biner, bel ağrılarına sebep olması önlenmiş olur. Aynı zamanda horlamayı da azaltır.

57
 
Bel ağrınızın sebebi uyku şekliniz olabilir!

Yataktan hızlı kalkışların bel ağrılarının sebeplerinden biri olduğunu dile getiren Prof. Dr. Özcan Hız, "Uyandıktan sonra yatak içerisinde 5-6 dakika gerinerek gevşeyen kaslar yavaşça harekete geçirilmeli.

67
 
Bel ağrınızın sebebi uyku şekliniz olabilir!

İlk olarak yan dönün sonra yavaşça yataktan kalkarak bacaklarınızı sarkıtın, daha sonra kollarınızın yardımıyla vücudunuzu yatak kenarında, dik bir konuma getirin.

Kaynak: (internethaber) - İnternethaber Editör:
Etiketler: BEL, AĞRINIZIN, SEBEBİ, YATIŞ, ŞEKLİNİZ, OLABİLİR,
Yorumlar
Haber Yazılımı http://go.onclasrv.com/afu.php?zoneid=1665937