google-site-verification: google1c8961f705f094a6.html
Haber Detayı
06 Ekim 2015 - Salı 09:52 Bu haber 2499 kez okundu
 
'BEYAZŞEHİR PALANDÖKEN'İN GÜZ SAYISI ÇIKTI!
Erzurum Palandöken Belediyesi tarafından yayımlanan 'Beyazşehir Palandöken' dergisinin 15. sayısı çıktı.
KÜLTÜR SANAT Haberi
'BEYAZŞEHİR PALANDÖKEN'İN GÜZ SAYISI ÇIKTI!

HABERDESİFRE.COM-ERZURUM Şehirdeki edebiyat-tarih ve kültür alanındaki boşluğu dolduran dergi üçüncü yılının 15. Sayısını okurlarıyla buluşturdu. Üç ayda bir yayımlanan derginin güz sezonunu son sayısında yine şehrin kültürüne, manevi dinamiklerine, tarihine ve edebiyatına ışık tutan konular yer alıyor. Palandöken Belediye Başkanı Orhan Bulutlar'ın maddi ve manevi destekleri ile imtiyaz sahipliğini üslenmesinin ardında Belediye Başkan Yardımcısı Zafer Bülent Engin Genel Yayın Koordinatörlüğünü yaparken derginin Genel Yönetmenliğinin ise İrfan Gürkan Çelebi’nin yaptığı 'Beyazşehir Palandöken' dergisi, üçüncü yılının 15. Sayısında da kapak ve dosya konuları ile yine beğeni toplamaya devam ediyor.

BU ŞEHRİN TARİHİNE VE KÜLTÜRÜNE ÖNEMLİ KATKI SUNUYORUZ

“ Biliyoruz ki ne yapsak hemşerilerimiz daha iyisine layık” diyen Palandöken Belediye Başkanı Orhan Bulutlar,” Şehrimizin tarihi ve mütefekkirleriyle ,gönül sultanlarıyla, aydınlarıyla, devlet adamlarıyla ardında çok büyük birikim miras bırakmış sosyoloji, felsefi, argümanları olan bir kent. Bu şehir, köklü bir tarih ve medeniyet mirasını taşımaktadır. Ahlak, sanat, siyaset, felsefe, dini alanlarda bu topraklarda düşünce üretmiş eserler ortaya konulmuştur. Erzurum; mabediyle, mektebiyle,çarşısı,imareti,zaviyesi,şifahanesi,hanı,hamamı,köprüsü,çeşmesi ve insanın hayatını rahatlatacak diğer hizmet kurumlularıyla oluşmuş kadim bir şehirdir. Omuzlarımıza yüklediğimiz görev sadece şehrin alt yapısı ve fiziki imarı değil, asırların bize bıraktığı ve omuzlarımıza yüklediği bir miras daha var o da Erzurum'un tarihi mirası? Bu mirası korumak ve gelecek kuşaklara aktarmak. Bu mirası bize bırakan ecdadı vefayla anmak ve tanıtmaktır. Belediyemizin yayın organı olan Beyazşehir Palandöken Dergimizle üç yıldır ve 15 sayıdır bunu yaptık. Ülkemizin ve şehrimizin akademisyenleri, araştırmacıları, yazarları, halk ozanları, şairleri tarafından kaleme alınan onlarca makale, inceleme-araştırma yazısı, deneme ve şiirlerle Erzurumluluk bilincinin uyanmasına şehir ruhunun uyanmasına ve bu mübarek topraklara dikkat çekmesine vesile olduk. Bu duygu ve düşüncelerle; birbirinden güzel, birbirinden farklı konular ve baskı ile sizlere ulaştırılan "Beyazşehir Palandöken" dergimize emeği geçen herkese bir kere daha teşekkür ediyorum" dedi.

ERZURUM NAKIŞ NAKIŞ İŞLENDİ..

Beyazşehir Palandöken Dergisini üçüncü yılında 15. Güz Sayısın da Türkiye Cumhuriyetimizin temellerinin atıldığı ve önemli tarihi kararların alındığı Kadim Şehrimiz de Aziziye Anıtını öyküsü işlenirken bir diğer kapak konusu ise Erzurum da Öğrenci olmak temaları işlendi. Ayrıca bir diğer konu ise Ortaçağ Erzurum’unda Ahilik ve Menakıbu’l- Arifin’de Erzurum dosyasını nakış nakış sayfalara işlendi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Erzurum, Palandöken, Belediyesi, tarafından, yayımlanan, Beyazşehir, Palandöken,
Yorumlar
Haber Yazılımı http://go.onclasrv.com/afu.php?zoneid=1665937