google-site-verification: google1c8961f705f094a6.html
Haber Detayı
26 Aralık 2018 - Çarşamba 16:24 Bu haber 2635 kez okundu
 
BİRLEŞMİŞ MİLLETLER YEMEN İÇİN ACİL TOPLANDI
Birleşmiş Milletler ateşkes gözlem ekibi, Yemen'in Hudeyde liman kentinde ateşkes anlaşmasını ihlal eden taraflar gündemi ile ilk toplantısını düzenledi.
GÜNDEM Haberi
BİRLEŞMİŞ MİLLETLER YEMEN İÇİN ACİL TOPLANDI

Birleşmiş Milletler (BM) ateşkes gözlem ekibi, Yemen’deki liman şehri Hudeyda’da ilk toplantısını düzenledi. Toplantının ardından adının gizli kalmasını istemeyen bir yetkili, 'İyi sonuçlar çıkmasını umuyoruz' açıklamasında bulundu.

İsveç'te 6 Aralık'ta başlayan, 13 Aralık'ta sona eren müzakerelerin ardından Yemen halkı için hayati önem taşıyan Hudeyde Limanı ve kenti için, tarafların anlaşmaya vardığı duyurulmuştu. Hudeyde ve çevresi için varılan ateşkes bozulunca BM devreye girdi.

Yemen haritası Hudeyde Limanı kimin elinde? 
yemen hudeyda limani

Ülkenin en büyük liman kenti Hudeyde isyanci Şii Husilerin elinde. Taraflar Hudeyde'de karşılıklı saldırıları durduracağını açıklamıştı ancak ateşkes ihlal edildi. Savaştan önce Yemen'in gıda ithalatının 90'ı bu limandan yapılıyordu. Ticari ithalatın aylık bazda 55 bin metrik ton azaltığına dikkat çeken Save the Children, bu miktarın 2.2 milyonu çocuk olmak üzere 4.4 milyon kişinin ihtiyaçlarına denk geldiğini belirtti.

Yemen'deki durum
Yemen'de üç yıldan uzun süredir Husiler ile Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon birliklerince desteklenen hükümet güçleri arasında yaşanan çatışmalarda binlerce kişi yaşamını yitirdi.

Kaynak: (internethaber) - İnternethaber Editör:
Etiketler: BİRLEŞMİŞ, MİLLETLER, YEMEN, İÇİN, ACİL, TOPLANDI,
Yorumlar
Haber Yazılımı http://go.onclasrv.com/afu.php?zoneid=1665937