google-site-verification: google1c8961f705f094a6.html
Haber Detayı
23 Şubat 2019 - Cumartesi 13:51 Bu haber 8133 kez okundu
 
BİTKİ ÇAYI İÇENLER DİKKAT! FELÇ KALMA RİSKİNİZ VAR!
İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Öğretim Üyesi Türkan Özer, bitki çayı tüketenler için hayati öneme sahip uyarılarda bulundu. Yanlış tüketildiği zaman felç kalmanız bile mümkün!
SAĞLIK Haberi
BİTKİ ÇAYI İÇENLER DİKKAT! FELÇ KALMA RİSKİNİZ VAR!

Kış aylarının vazgeçilmezi olan bitki çayları, her ne kadar doğal yollarla hastalıktan korunmayı sağlasa da yanlış tüketildiği zaman hayatımızı altüst edecek sonuçlar doğurabiliyor. Özelllikle ilaçlar ile birlikte kullanıldığı zaman, felç, kan sulanması gibi hastalıklara zemin hazırlıyor. İstanbul Kent Üniversitesi İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Öğretim Üyesi Türkan Özer de bitki çaylarının yanlış tüektilmemesi adına hayati öneme sahip uyarılarda bulundu

18

Bitki çayı felç kalmanıza neden olabilir! Faydası saymakla bitmiyor ama... - Sayfa 2

Bitki çaylarının hastalıklarla mücadelede yadsınamaz bir öneme sahip olduğuna dikkat çeken Özer, “Kışın en çok üst solunum yolu enfeksiyonları ile karşılaşıyoruz. Bu hastalıklarda bitki çaylarının faydasını yadsıyamayız. Ancak ilaçla kullanımları, ilaçların yan etkilerinin artmasına neden olabilir. Eğer ilaç kullanan bir kişiysek, kalp hastalığımız varsa, kan sulandırıcı ilaç kullanıyorsak, bitki çaylarını içerken dikkatli olmak gerekir” ifadelerini kullandı.

28

Bitki çayı felç kalmanıza neden olabilir! Faydası saymakla bitmiyor ama... - Sayfa 3

Bağışıklık sistemini kuvvetlendirilmesiyle bilinen zerdeçalın, safra akımını güçleştirdiğini ifade eden İç Hastalıkları Uzmanı Özer, “ Zerdaçalın çok faydalı olduğunu biliyoruz. Hatta kanserden koruyucu özellikleri de vardır. Ama zerdeçal da safra akımını güçleştiriyor. Özellikle safra taşı olan hastalarda  zerdeçalın kullanılması sakıncalı olacaktır. Dozuna da muhakkak dikkat edilmeli ve toz zerdeçal bir çay kaşığını geçkin kullanılmamalı” dedi.

 
38

Bitki çayı felç kalmanıza neden olabilir! Faydası saymakla bitmiyor ama... - Sayfa 4

Kan sulandırıcı ilaç kullanan hastaların da zencefil tüketimine dikkat etmesi gerektiğine vurgu yapan Özer, “Zencefil kanın sulanmasını artırır. Bu nedenle kanamalara neden olabilir. Fazla miktarda zencefilli çay içmek kan sulandırıcı kullanan hastalar için tehlikeli olabilir” diye konuştu.

48
 

Bitki çayı felç kalmanıza neden olabilir! Faydası saymakla bitmiyor ama... - Sayfa 5

Özellikle kadınların diyete başladıklarında en sık tükettiği bitki olan yeşil çay, birçok faydası ile biliniyor. K vitamini açısından da oldukça zengin olan yeşil çayın ise, felçlere sebep olabileceğini belirten Özer, “Yeşil çayın içerisindeki K vitamini kanın koyulaşmasına neden olur. Kan sulandırıcı ilaç kullanan hastalarda yeşil çay, ilaçların etkisi azaltır ve pıhtılaşma yapabilir. Pıhtılaşmayla beraber fazla içildiğinde ise yeşil çay, felçlere neden olabilir” ifadelerini kullandı. 

58

Bitki çayı felç kalmanıza neden olabilir! Faydası saymakla bitmiyor ama... - Sayfa 6

Tansiyon ilacı kullananların kekik çayı, sakinleştirici kullananların ise ada çayı kullanımına dikkat etmesi gerektiğini belirten Özer, sözlerini şöyle tamamladı:

 
68

Bitki çayı felç kalmanıza neden olabilir! Faydası saymakla bitmiyor ama... - Sayfa 7

Kekik çayının tansiyon düşürücü etkisi var. Eğer bir hasta tansiyon ilacı kullanıyorsa, kekik çayıyla birlikte içtiğinde tansiyonu daha fazla düşecektir. Adaçayı içenler de eğer sakinleştirici ilaç kullanıyorsa,  bu ilaçların etkisinin artmasına neden olacaktır. Özellikle hamilelerde tavsiye etmiyoruz çünkü düşüklere neden olabilir.

78

Bitki çayı felç kalmanıza neden olabilir! Faydası saymakla bitmiyor ama... - Sayfa 8

Kuşburnu çayını da kışın çok fazla tüketiyoruz bu çay da çok fazla içildiğinde alerjik reaksiyonlara neden oluyor. Ekinezya çayı da karaciğerden itrah edilen bir çaydır. Bu yüzden doğum kontrol, kolesterol ilacı gibi karaciğerden itrah edilen ilaçları kullanan hastalarda yan etkiye neden olabilir. Miktarını az tutmak gerekir, çok kullanımı bu ilaçların yan etkisinin artmasına neden olacaktır.”

Kaynak: (internethaber) - İnternethaber Editör:
Etiketler: BİTKİ, ÇAYI, İÇENLER, DİKKAT!, FELÇ, KALMA, RİSKİNİZ, VAR!,
Yorumlar
Haber Yazılımı http://go.onclasrv.com/afu.php?zoneid=1665937