google-site-verification: google1c8961f705f094a6.html
Haber Detayı
30 Temmuz 2018 - Pazartesi 10:17 Bu haber 10745 kez okundu
 
BU SEBZELERİ ÇİĞ TÜKETMEYİN!
Sebzeleri çiğ tüketmeye özen gösteriyorsanız sizler için ilginizi çekecek bir haberimiz var. Çiğ tüketilmesi zararlı olan yiyecekleri araştırdığımız yazımıza göz atarak sağlıklı beslenme hakkında bilgi edinebilirsiniz. İşte çiğ tüketilmemesi gereken sebzeler…
SAĞLIK Haberi
BU SEBZELERİ ÇİĞ TÜKETMEYİN!

Sebzeleri çiğ tüketmeye özen gösteriyorsanız sizler için ilginizi çekecek bir haberimiz var. Çiğ tüketilmesi zararlı olan yiyecekleri araştırdığımız yazımıza göz atarak sağlıklı beslenme hakkında bilgi edinebilirsiniz.

İşte çiğ tüketilmemesi gereken sebzeler

17
Bu gıdaları asla çiğ tüketmeyin!

Brokoli: Salatalarda çiğ olarak tüketilen bir sebze olan brokoli, içeriğinde yer alan rafinoz isimli madde sebebiyle midede şişkinliğe sebep olabiliyor. Brokoli seviyorsanız haşlama ya da fırına kızartılmış türde tercih etmelisiniz.

27
Bu gıdaları asla çiğ tüketmeyin!

Patates: Çiğ tüketilmesi zararlı olan yiyecekler arasında patates de yer alıyor. İçeriğinde yer alan solanin isimli maddenin insan sağlığı için birçok zararı bulunuyor. Özellikle yeşile dönmüş patateslerden uzak durulması öneriliyor.

 
 
37
Bu gıdaları asla çiğ tüketmeyin!

Patlıcan: Patlıcan içinde bulunan solanin isimli bileşenin sindirim sistemi üzerinde yan etkileri bulunuyor. Çiğ patlıcan tüketimi ishal, karın ağrısı, baş ağrısı ve mide bulantısı gibi sağlık sorunlarına yol açtığı için dikkatli olunmalı.

47
 
Bu gıdaları asla çiğ tüketmeyin!

Ravent: Raventi çiğ tüketmek zehirlenmeye neden olabileceği için çok dikkatli bir biçimde tüketilmesinde fayda var.

57
 
Bu gıdaları asla çiğ tüketmeyin!

Domates: Domates içinde yer alan karotenoid pigmenti çiğ tüketildiğinde sindirimi oldukça zor bir maddeye dönüşüyor. Domatesi pişirerek besin değerlerinin azalmasını önleyebilirsiniz.

 
Bu gıdaları asla çiğ tüketmeyin!

Kırmızı barbunya: Çiğ tadı oldukça kötü olan kırmızı barbunya mide bulantısı, kusma,baş ağrısı gibi sağlık sorunlarına neden olabiliyor. İçeriğinde yer alan maddeler sebebiyle zehirlenmeye de neden olabilecek kırmızı barbunya pişirilmeden önce 5 saat suda bekletilmeli.

Kaynak: (internethaber) - İnternethaber Editör:
Etiketler: BU, SEBZELERİ, ÇİĞ, TÜKETMEYİN!,
Yorumlar
Haber Yazılımı http://go.onclasrv.com/afu.php?zoneid=1665937