google-site-verification: google1c8961f705f094a6.html
Haber Detayı
24 Temmuz 2015 - Cuma 11:48 Bu haber 2631 kez okundu
 
ÇANAKKALE YENİDEN SALLANDI!
Gece boyu depremle sallanan Çanakkale'de en son deprem 09.54'te oldu. Depremin şiddeti 4.5 olarak açıklandı.
YAŞAM Haberi
ÇANAKKALE YENİDEN SALLANDI!

Son depremler Çanakkale'de vatandaşı sokağa döktü.

Gece boyunca depremle sallananÇanakkale'de son deprem saat 09.54'te oldu. 4.5 şiddetindeki depremin merkez üssü Çanakkale Eceabat Kocadere köyü olarak açıklandı. 

Çanakkale'nin Eceabat ilçesinde sabah karşı Richter ölçeğine göre, 4.8, 4.4 ile 3.3 büyüklüğünde 3 deprem meydana geldi. Saat 05.39’daki 4.8 büyüklüğünde depremde vatandaşlar panik halinde kendilerini sokağa attı. Çanakkale'de saat 09.54'te merkez üssü Çanakkale-Eceabat-Kocadere köyü olan 4.5 büyüklüğünde bir deprem daha meydana geldi. Deprem uzmanları Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan ile Prof.Dr. Doğan Perinçek, ''Gelecek 10 gün içinde 3,5-4,0’a varan büyüklüklerde artçıları olacaktır'' uyarısında bulundu. Ercan, ''Depremin gece 02.00 sularında başlayan 4,4, 3,5 büyüklüklerinde öncüleri vardır'' dedi.

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Deprem Araştırma Enstitüsü verilerine göre, saat 04.26’da merkez üssü Eceabat İlçesi’ne bağlı Kocadere Köyü olan, richter ölçeğine göre 4.4 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Yerin 11.6 kilometre derinliğinde kaydedilen depremde can ve mal kaybı yaşanmadı. 

İlk depremin ardından saat 05.25’te yine merkez üssü Kocadere Köyü olan 3.3 büyüklüğünde bir deprem daha kaydedildi. Deprem yerin 7 kilometre derinliğinde meydana geldi.

DEPREM VATANDAŞLARI SOKAĞA DÖKTÜ

3,3 büyüklüğündeki depremin ardından saat 05.39’da, 4.8 büyüklüğünde bir depremdaha kaydedildi. Depremler Çanakkale kent merkezinde de yoğun bir şekilde hissedildi. Depremler nedeniyle korku ve panikle vatandaşlar kendilerini sokağa attı. Bazı vatandaşlar kork dolu gözlerle balkonlarda depremin şokunu atlatmaya çalıştı. 4.8 büyüklüğündeki depremin ardından ilk belirlemelere göre can ve mal kaybının yaşanmadığı öğrenildi.

son depremler çanakkale saat saat<a class='labels' style='color:#4d4e53' href='/search_tag.php?tags=son depremler'>  son depremler </a>tam liste.jpg

VATANDAŞ SOKAKTA SABAHLADI

Çanakkale’nin Eceabat İlçesi’nde, saat 04.26’da meydana gelen 4.4 büyüklüğünde depremin ardından yine merkez üssü Eceabat olan saat 05. 39’da 4.8 büyüklüğündeki depremden sonra vatandaşlar sokaklarda sabahladı. Yaşanan iki depremin ardından vatandaşlar soluğu Esenler Mahallesi’ndeki Özgürlük Parkı’nda aldı. Parktaki çimlerin üstüne serdikleri yatak ve yorgan ile sabahın ilk ışıklarına kadar bekleyen vatandaşlar büyük korku yaşadı.

Depremden sonra korkudan evlerine giremeyen bazı vatandaşlar da parkta çadır kurdu. 4.8 büyüklüğündeki depremin ardından babası Gökhan Doğan’ın (42) kurduğu küçük çadırda tulum içinde sabahlayan 9 yaşındaki Akın Efe Doğan ise deprem sırasında çok korktuğunu söyledi. Öte yandan Eceabat’ta artçı sarsıntılar devam ediyor.

BİR DEPREM DAHA

Saat 09.54'te merkez üssü Çanakkale-Eceabat-Kocadere köyü olan 4.5 büyüklüğünde bir deprem daha meydana geldi.

çanakkale<a class='labels' style='color:#4d4e53' href='/search_tag.php?tags=deprem'>  deprem </a>son depremler saat 09.54'te oldu şiddeti 4.5 merkez üssü çanakakle eceabat.jpg

PROF. DR. ERCAN: ECEABAT KOCADERE’DE KUZEY ANADOLU KIRIĞI KIMILDADI

İTÜ Maden Fakültesi Jeofizik Mühendisliği Bölümü Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Mühendislik Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof.Dr. Doğan Perinçek, açıklamalarda bulundu.

İTÜ Maden Fakültesi Jeofizik Mühendisliği Bölümü Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan’ın açıklaması şöyle:

''24 Temmuz 2015 cuma günü 05.39 ’da Eceabad-Kocadere odaklı küçük boyutta bir deprem oluşmuştur. Depremin 02 sularında başlayan 4,4, 3,5 büyüklüklerinde öncüleri vardır. Depremin ilk saat içinde 5 tane 3,2’den küçük artçıları oluşmaktadır. Deprem Kuzey Anadolu kırığının Marmara-Saros bağlantısında 2013 6,3 depreminin ardılı olarak oluşması, Tekirdağ kolunda gerginlik birikiminin bir belirtisi olarak bakılabilir. Deprem odağı 10 ile 11 km arası gevrek granit katmanı içinde beklenen derinlikte olmuştur. Çanakkale içinde kötü yapılmış evlerde çatlak yer yer baca düşmesi oluşturan depremde ilk açıklamalara göre yıkım olmamış, ancak eş uzaklıkta olan İzmir ile Bursa’nın gevşek sulu tortul çökelleri üzerinde yer alan evlerde korkutucu sarsıntılar oluşturmuştur. Bu depremin 2013’de olan Saros depreminin bir artçısı olduğu kanısında değilim. Ancak, gelecek 10 gün içinde 3,5-4,0’a varan büyüklüklerde artçıları olacaktır. Bugünkü depremin İstanbul ile Tekirdağ önündeki Kuzey Anadolu Kuzey kollarında bir deprem oluşturması şaşırtıcı olur. Tekirdağ ile İstanbul kolları kırılmadan önce küçük, orta büyüklükteki depremlerin olması beklenen durumdur. Ne var ki, bu depremin arkasından büyük bir depremin gelip gelmeyeceği geleceği söylenemez. Yazlıkçılar korkmuştur. Ancak yazın tadını çıkarmaya baksınlar. Kısa süre içinde İstanbul kolunun kırılması beklentim içinde değildir. Ne var ki, Tekirdağ ile İstanbul kollarının önceliklerinin değişmesi beni şaşırtmaz."

Kaynak: (internethaber) - İnternethaber Editör:
Etiketler: Gece, boyu, depremle, sallanan, Çanakkalede, son, deprem, 0954te, oldu, Depremin
Yorumlar
Haber Yazılımı http://go.onclasrv.com/afu.php?zoneid=1665937