google-site-verification: google1c8961f705f094a6.html
Haber Detayı
29 Mayıs 2018 - Salı 13:27 Bu haber 2213 kez okundu
 
CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN PUTİN İLE GÖRÜŞTÜ!
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile telefonda görüştü.
GÜNDEM Haberi
CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN PUTİN İLE GÖRÜŞTÜ!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in görüşmesinde Suriye'deki son durum, Akkuyu ve Türk Akım Projesi konuları ele alındı.

Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre; bugün gerçekleşen görüşmede, Suriye'nin yanı sıra, başta enerji olmak üzere iki ülke arasındaki ekonomik ilişkiler ele alındı. İki lider, Suriye'de siyasi çözümün önünün açılması için Astana mekanizmasıyla elde edilen kazanımların önemine işaret etti.

SURİYE'NİN TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜNÜN ÖNEMİ: Sürecin Birleşmiş Milletler çerçevesinde sağlıklı bir şekilde ilerlemesi için rejimin ve muhalefetin yapıcı davranmaya özen göstermesi gerektiğini belirten iki lider, Suriye'nin toprak bütünlüğünün önemini de vurguladılar.

ÇATIŞMA SAHASINA DÖNÜŞMEMELİ: Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suriye'yle ilgili siyasi süreçte, PYD/YPG ve söz konusu terör örgütünün güdümündeki gruplara yer verilmemesi gerektiğine de değindi. İki lider, Suriye'nin İran ile İsrail arasında bir çatışma sahası haline dönüşmemesi gerektiğini belirttiler.

AKKUYU DA KONUŞULDU: Görüşmede, Akkuyu Nükleer Santral Projesi'nin yanı sıra TürkAkım Doğalgaz Boru Hattı Projesi'ndeki ilerlemelerin de memnuniyet verici olduğu ifade edildi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Federasyonu Başkanı Vladimir Putin, giderek daha da gelişmekte olan ikili ekonomik ilişkilerde yerli paraların kullanımının önemine de vurgu yapıldı.

Kaynak: (internethaber) - İnternethaber Editör:
Etiketler: CUMHURBAŞKANI, ERDOĞAN, PUTİN, İLE, GÖRÜŞTÜ!,
Yorumlar
Haber Yazılımı http://go.onclasrv.com/afu.php?zoneid=1665937