Haber Detayı
27 Eylül 2017 - Çarşamba 15:04 Bu haber 2639 kez okundu
 
DANIŞTAY'DAN FLAŞ KARAR! SAATLER GERİ Mİ ALINIYOR?
Saatler geri mi alınıyor? Yaz saati uygulaması için Danıştay'dan bir son dakika karar geldi.
YAŞAM Haberi
DANIŞTAY'DAN FLAŞ KARAR! SAATLER GERİ Mİ ALINIYOR?

Gün Işığından daha fazla yararlanmak amacıyla bütün yurtta yaz saati uygulanması hakkındaki için açılan davada yürütmeyi durdurma kararı çıktı.

27 Mart 201 gününden itibaren uygulanmaya başlanan ve her yıl uygulanacak olan yaz saati uygulamasında yürütmenin durdurulmasına ilişkin Danıştay'dan verilen flaş kararda Bakanlar Kurulu’na verilen yetkinin bir defaya mahsus uygulanabileceği, gerekçesiyle verildiği açıklandı.

BAKANLAR KURULU'NA YETKİ VERİLMEDİ

Kararda, Bakanlar Kurulu’nun ilgili düzenleme için süreklilik arz edecek şekilde kullanılması yönünde bir yetki verilmediği hatırlatıldı.

KARARIN YÜRÜTMESİNİ DURDURDU

 

Kurul bugün açıklanan kararıyla bu yürütmeyi durdurdu.Kararda, 697 sayılı kanuna göre Bakanlar Kurulu'nun başlangıç ve bitiş tarihlerini belirterek yaz saati uygulamakla yetkilendirildiği, söz konusu karar ile bu yetki kullanımının aşılıp yaz saatinin kalıcı kılındığı belirtildi.

ŞİMDİ NE OLACAK?

Danıştay'ın flaş kararı, hükümetin dava konusu uygulamayı durdurmasını gerektiriyor. Buna karşın hükümet, 697 sayılı kanunu iptal eden yeni bir kanun çıkararak yaz saati uygulamasını bir kez daha kalıcı hale getirebilir.

Kaynak: (internethaber) - İnternethaber Editör:
Etiketler: DANIŞTAY'DAN, FLAŞ, KARAR!, SAATLER, GERİ, Mİ, ALINIYOR?,
Yorumlar
Haber Yazılımı http://go.onclasrv.com/afu.php?zoneid=1665937