google-site-verification: google1c8961f705f094a6.html
Haber Detayı
02 Ağustos 2015 - Pazar 12:33 Bu haber 1221 kez okundu
 
DEMİRTAŞ'TAN PKK'YA ACİL ÇAĞRI!
HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.
GÜNDEM Haberi
DEMİRTAŞ'TAN PKK'YA ACİL ÇAĞRI!

Demirtaş, ‘Ben çağrımı tek taraflı yapmıyorum. PKK silahları susturmayı elini tetikten çekmelidir. Hükümet de operasyonların durduğunu ifade etmelidir’ dedi. Demirtaş, ‘Birileri çarpıtacak ama ben devlet silah bıraksın demiyorum. Devlet tabi ki kendini koruyacak. Ama elini tetikten çekmek başka bir şeydir’ diye konuştu.

Kandil ile görüşemedik, biliyorsunuz bir müzakere yasası var. Taraflarla görüşme yapan kişilerin bu konuda yasal güvencesi var. Biz bu yasa çerçevesinde görüşmelerimizi yaptık. Ama bu koşullarda, Kandil’de sivil insanların bombalandığı yere biz heyetimizi nasıl gönderelim? 

“BEN ÇAĞRIYI TEK TARAFLI YAPMIYORUM”

Ben çağrıyı tek taraflı falan yapmıyorum. Anında PKK silahları susturmalı, ellerini tetikten çekmelidir. Hükümet de operasyonları durdurduğunu ifade etmelidir.

“DEVLET SİLAH BIRAKSIN DEMİYORUM”

Şimdi çarpıtacak birileri ama… Ben devlet silah bıraksın demiyorum, devlet silah bırakır mı? devlet kendini koruyacak. Elini tetikten çekmek başka bir şeydir. Bu çağrı zamanda, aynı zamanda ve acil olarak PKK'yadır.
Tabi ki ölümler geldi. Her gün çözüm aramak zorlaşır. Hükümetin de buna bir şekilde hizmet eden politikalardan vazgeçmesi lazım. Bir yandan biz silahları durdurmaya çalışıyoruz, bir yandan da hükümet partimizi kapatmak dokunulmazlıkları kaldırmakla baskı altına almak istiyor.

Kaynak: (haber7) - haber7.com Editör:
Etiketler: HDP, Eş, Genel, Başkanı, Selahattin, Demirtaş, gazetecilerin, gündeme, ilişkin,
Yorumlar
Haber Yazılımı http://go.onclasrv.com/afu.php?zoneid=1665937