Haber Detayı
14 Mart 2017 - Salı 12:15 Bu haber 3419 kez okundu
 
DOLAR NE OLUR?
Dolar bugün kaç TL? 14 Mart 2017 canli dolar kuru verileri ve bugünkü dolar yorumları haberdesifre.com'da.
EKONOMİ Haberi
DOLAR NE OLUR?

Dolar bugün kaç TL?  14 Mart 2017 canli dolar kuru verileri ve bugünkü dolar yorumları haberdesifre.com'da. Dolar/TL bugün FED faiz arttırımı kararına kilitlendi. FED'in yarın faiz arttırımı yapmasına kesin gözüyle bakılıyor. Peki FED faiz attırırsa dolar ne olur?  FED faiz kararı sonrası dolar düşer mi yükselir mi? Dolar tahminlerinden önce bugünkü dolar kuru verilerine bakmakta fayda var. Dolar bankalararası piyasada 3,74 civarında işlem görüyor. Merkez Bankası'nın (TCMB) son bir haftada attığı likidite adımları ile uyguladığı sıkılaştırma politikalarını bir kademe daha kuvvetlendirmesi sonrasında, piyasalar ABD Merkez Bankası (Fed) ve TCMB'nin faiz kararlarını bekliyor. Bugün dolar/TL bankalararası piyasada 3,74 civarında seyrediyor. Euro 3,98'in üzerinde işlem görüyor.

112

FED faiz arttıracak dolar ne olur (Dolar kaç TL 14 Mart 2017)

FED FAİZ KARARI DOLAR/TL TAHMİNLERİ

Analistler, dolar/TL'de 3,7280 seviyesinin destek, 3,7830'un ise direnç konumunda olduğunu belirtiyor. Bazı Avrupa ülkeleriyle ilişkilerin gerilmesi piyasalarda ilave baskı yaratıyor. Fed'in yarınki toplantıda faizi çeyrek puan artırmasına kesin gözüyle bakılırken, yılın kalanına ilişkin faiz artışı sayısı kurun yönünde belirleyici olacak. Fed'in ardından perşembe toplanacak Merkez Bankası Para Politikası Kurulu'ndan çıkacak karar da kurda etkili olacak.

212

FED faiz arttıracak dolar ne olur (Dolar kaç TL 14 Mart 2017)

FED FAİZ KARARI YORUMLARI NE DİYOR?

Hisse senedi piyasasının desteği ve ABD ekonomisinin istikrarlı bir şekilde büyüdüğüne ilişkin işaretler dikkate alındığında, Fed'in bu hafta faiz artırımına gideceğine yönelik geniş çaplı bir beklenti mevcut. Bununla birlikte piyasa katılımcıları, Fed'in sıkılaştırma sürecinin hızlandırılmasına yönelik bir beklenti dile getirmesini beklemiyor.


 

312

FED faiz arttıracak dolar ne olur (Dolar kaç TL 14 Mart 2017)

Fed'in Çarşamba günü açıklayacağı para politikası kararlarına yönelik, gösterge faizin yüzde 0.25 artırılarak hedefin yüzde 0.75 ile yüzde 1 aralığına çekileceği şeklindeki beklentinin yanında yatırımcıların odaklanacağı önemli bir konu politika yapıcıların 2017'nin kalan kısmı ve ilerisi için tahminlerini değiştirip değiştirmeyeceği.

412

FED faiz arttıracak dolar ne olur (Dolar kaç TL 14 Mart 2017)

Fed Başkanı Janet Yellen, yerel saat ile 14:00'te açıklanacak politika kararları ve yeni projeksiyonların ardından Washington'da gerçekleştireceği basın toplantısında piyasa için ek ipuçları sağlayabilir. Federal Açık Piyasa Komitesi'nin (FOMC) politika yapıcı yetkililerinin bireyel faiz tahminlerini içeren “noktasal grafik”, büyük bir ihtimalle bu yıl üç faiz artırımı göstermeye devam edecek. En son Aralık atında güncellenen gösterge, 2019'a kadar projeksiyonları ve uzun vadeli tahmini içerecek.

512

 
FED faiz arttıracak dolar ne olur (Dolar kaç TL 14 Mart 2017)

Johns Hopkins Üniversitesi ekonomi profesörü Jonathan Wright'a göre bu durum, Fed yetkililerinden geçtiğimiz haftalarda gelen Mart ayı faiz artırımına ilişkin sinyaller, FOMC'nin bu yıl gidilecek faiz artırımı sayısında bir artışı onaylamaktan ziyade zamanlamanın daha yakın vadeye kaydırılmasıyla ilgili. Eski bir Fed ekonomisti olan Wright, “Veri, geçtiğimiz birkaç ayda genel anlamda iyiydi fakat büyüme veya enflasyon görünümünde somut bir değişiklik yaratacak kadar değiş” şeklinde görüş bildirdi.

612

 
FED faiz arttıracak dolar ne olur (Dolar kaç TL 14 Mart 2017)

EKONOMİK GÖRÜNÜM

Çalışma Bakanlığı tarafından yayınlanan son istihdam raporu dahil olmak üzere ABD'de beklenenden güçlü gelen bir dizi ekonomik verinin ardından FOMC'nin açıklamaları, büyük bir ihtimalle ABD ekonomisinin görünümünde devam eden toparlanmayı içermeyi sürdürecek. 10 Mart günü yayınlana güncelleme Şubat ayında tarım dışı istihdama 235,000 kişinin katıldığını göstermişti. İşsizlik oranı ise yüzde 4.7 seviyesine gerilemişti.


 

712

 
FED faiz arttıracak dolar ne olur (Dolar kaç TL 14 Mart 2017)

YELLEN 'KADEMELİ' VURGUSU YAPACAK

Fed Başkanı Janet Yellen, faiz kararının ardından gerçekleştireceği basın konferansında büyük bir ihtimalle bu haftaki faiz artırımının sıkılaştırma sürecinin hızlandırıldığı anlamına gelip gelmediğine ilişkin sorularla karşılacak.
 

812

FED faiz arttıracak dolar ne olur (Dolar kaç TL 14 Mart 2017)

Washington'da Cornerstone Macro'dan -aynı zamanda eski bir Fed ekonomisti olan- Roberto Perli, “Basın konferansında Yellen'ın işi faiz tahminlerinin 'kademeli' kısmına vurgu yapmak olacak.” dedi ve “Onların açısından fırsat varken, ekonomik beklentilere olan güven güçlüyken harekete geçmek daha iyi” şeklinde devam etti.

Kaynak: (internethaber) - İnternethaber Editör:
Etiketler: DOLAR, NE, OLUR?,
Yorumlar
Haber Yazılımı http://go.onclasrv.com/afu.php?zoneid=1665937