Haber Detayı
08 Eylül 2017 - Cuma 15:42 Bu haber 2309 kez okundu
 
DÜNYA YOGA KOREOGRAFİ ŞAMPİYONASI!
Pamukkale'de, Uluslararası Yoga Federasyonu ve Yoga Akademi tarafından düzenlenen Uluslararası Yoga ve Dans Festivali'nde Uluslararası Yoga Federasyonu tarafından 2. Dünya Yoga Koreografi Şampiyonası yapıldı.
SPOR Haberi
DÜNYA YOGA KOREOGRAFİ ŞAMPİYONASI!

HABERDESİFRE.COM - PAMUKKALE Uluslararası Yoga Federasyonu ve Yoga Academy, insanlığın Yogaya olan ilgisini arttırmak ve Yoga konusundaki bilinci yükseltmek için her yıl bu organizasyonları Yoga Academy Festivali'nde gerçekleştiriyor. Dünya da ilk olarak uluslararası düzeyde Yoga koreografileri yarışıyor. Asana'lardan oluşan birbirinden ilginç koreografiler yarışmacılar tarafından izleyicilere sunuluyor. 
 
Dünya Yoga Koreografi Şampiyonası bir ilk olarak Uluslararası Yoga Federasyonu (UYF) ve Yoga Academy işbirliği ile Pamakkale'de yapıldı. Yoga Federasyon Başkanı Akif Manaf açılışını yaptıpı Şampiyonada şunları söyledi;
 
''Öncelikle Yogada rekabet unsurunun olmadığını bu yarışmanın sadece rekabeti çok seven toplumun Yogaya ilgisini çekmek için düzenlendiğini söyleyen Federayon Başkanı Akif Manaf, Yoganın bir spordalı olarak fiziksel, zihindel, duygusal ve ruhsal gelişim için yapılmasını öneriyoruz. Fakat günümüz toplumu çok rekabetçi ve yarışmayı seviyor. Dünya Yoga Şampiyonası yaparak toplumun Yogaya ilgisini çekmek ve aynı zamanda rekabetin illaki hırsla olması gerekmediği, tatlı rekabet dediğimiz insanın gelişmesini ve kendini aşmasını sağllayan bir olgunun da var olabileceğini göstermeye çalışıyoruz" diyerek sözlerine şöyle devam etti.
 
"Toplumda yaygın olarak yanlış bilinen Yoganın; durağan ve sıkıcı bir kaç hareket ve meditasyondan oluştuğu izlenimini değiştirmek istiyoruz. Aslında Yoganın oldukça estetik bir dans olduğunu ve bu yönü ile sağlığı kazanmanın çok eğlenceli ve neşeli bir yol olduğunu anlatmaya çalışıyoruz.'' dedi. 
 
Yoga koreografisi oluştururken Yoga duruşlarının kulanıldığını, duruş kombinasyonunun ise katılımcının yaratıcılığına kaldığını sözlerine ekleyen Manaf bu yarışmanın tüm Türkiye ve Dünyaya açık olduğunu, dileyen herkesin katılabileceğini söyledi. 
 
Yarışma deyince insanlarda zor duruşlar yapmaları gerekiyormuş gibi bir kanı oluşabileceğini, çünkü mevcut Yoga Asana yarışmalarında en zor duruşların yarışmacılara yaptırıldığını söyleyen Başkan sözlerine şöyle devam etti. 
 
''Dünya Yoga Koreografi Şampiyonası'nda amaç en zor duruşu yapmak yerine hangi duruş olursa olsun tam ve eksiksiz yapmak ve o duruşa hakim olmaktır. Yoga duruşları en basitinden en zoruna kadar zaten kendi içinde bir estetiğe sahiptir. Burada asanaların müzik ile uyumu, sunum ve akıcılık puanlamayı etkilemektedir. Asana yapmak bireyde metanet, güç, esneklik, dayanıklılık, sabır gibi unsurları gerektirir ve geliştirir. Bütün bu özellikleri kendisinde geliştiren katılımcı yarışmada hiç zorlanmayacaktır.'' 
 
Başkan Manaf Şampiyonaya dileyen herkesin katılabileceği, bunun için herhangi bir ön koşul aranmadığını da bildirdi. 
 
DÜZENLENEN BU YIL Kİ YARIŞMA HAKKINDA BİLGİ VERİR MİSİNİZ ? 
 
Uluslararası Yoga Federasyonu (UYF) ve Yoga Akademi tarafından düzenlenen Yoga ve Dans Festivali'ne katılan yerli ve yabancı sporcular, beyaz cennetteki travertenler üzerinde yoga yaptı. 
 
Pamukkale'de, Uluslararası Yoga Federasyonu ve Yoga Akademi tarafından düzenlenen Uluslararası Yoga ve Dans Festivali, 30 Ağustos'ta başladı. Festivale, Türkiye'nin yanı sıra Japonya, Amerika, Arjantin, Fransa, Finlandiya'dan 500 yoga sporcusu katıldı. 6 gün sürecek festival kapsamında sporcular; 14 pratik yoga çalışması, 6 salsa, Latin pop ve tango workshopu, iki dans partisi, spritüel film gösterimi, yoga ateşi gösterileri yaptı. Festivalde, Uluslararası Yoga Federasyonu tarafından 2. Dünya Yoga Koreografi Şampiyonası yapıldı. Yaş sınırı olmayan, kadın, erkek tekli veya çiftli katılımların olduğu yarışmada katılımcılar, yoga duruşları (Asana) ve dans figürlerinin harmanlandığı koreografiler oluşturarak derece elde etmeye çalıştı. Yarışmada altın madalyayı Amerika'dan gelen Hannah Cherise Vizmanos Bacaron kazandı. İkincilik madalyası Japonya'dan katılan Haruna Asakawa'ya, üçüncülük madalyası ise Rusya'dan Svetlana Sklyar'a gitti. Şampiyonada dereceye giren ve yarışmaya katılan yoga sporcuları, ödül töreninin yapılmasının ardından doğa harikası Pamukkale'de yoga keyfi yaptı. Beyaz travertenler üzerinde tekli ya da eşli olarak yoğa koreografilerini yapan sporcular, beğeni topladı. Yogacılar, birbirinden iddialı, ilginç koreografilerini Pamukkale'nin eşsiz manzarasında uygularken, beyaz cenneti ziyaret için gelen yerli ve yabancı turistlerin de ilgi odağı oldu 
 
Şampiyona hakkındaki tüm detaylar ve başvuru şartlarını www.uluslararasiyogafederasyonu.com adresinden öğrenebilirsiniz.
Kaynak: Editör: HABER DEŞİFRE
Etiketler: DÜNYA, YOGA, KOREOGRAFİ, ŞAMPİYONASI!,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
DÜNYA YOGA KOREOGRAFİ ŞAMPİYONASI!
DÜNYA YOGA KOREOGRAFİ ŞAMPİYONASI!
DÜNYA YOGA KOREOGRAFİ ŞAMPİYONASI!
DÜNYA YOGA KOREOGRAFİ ŞAMPİYONASI!
DÜNYA YOGA KOREOGRAFİ ŞAMPİYONASI!
DÜNYA YOGA KOREOGRAFİ ŞAMPİYONASI!
DÜNYA YOGA KOREOGRAFİ ŞAMPİYONASI!
DÜNYA YOGA KOREOGRAFİ ŞAMPİYONASI!
Yorumlar
a sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı http://go.onclasrv.com/afu.php?zoneid=1665937