google-site-verification: google1c8961f705f094a6.html
Haber Detayı
08 Ocak 2016 - Cuma 14:05 Bu haber 1834 kez okundu
 
EBRU SANATINA 'NEFES'İNİ VERDİ...
Tekirdağlı ebru sanatçısı Melin Meriç, ebru sanatında yeni bir teknik geliştirdi. Üfleyerek yaptığı ebrular, herkesi şaşırttı...
KÜLTÜR SANAT Haberi
EBRU SANATINA 'NEFES'İNİ VERDİ...

Tekirdağ Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü'ne bağlı Gençlik Merkezi'nde Ebru Eğitmeni olarak görev yapan Melin Meriç, ebru sanatında yeni teknik keşfetti. Ebru eğitmeni Meriç'in yeni tekniğinde boyaları pipet yardımıyla üfleyerek iç içe karıştırılıyor ve daha doğal, daha canlı renkler elde edebiliyor. 

Bulduğu yeni tekniğin özellikle de bulut ve deniz manzaralı çizimlerde çok hoş durduğunu belirten Meriç, "Bu pipet tekniğini geçen sene keşfettim. Gelen öğrencilerimiz, özellikle erkek öğrencilerimiz, çiçek çizmek istemiyorlar. Deniz manzaralarını falan yaparken, dalgaların oluşumunu tam manasıyla sağlayamıyorduk. Biz de nasıl yapabiliriz diye düşünürken, pipetle üfleyerek renkleri iç içe geçirmeyi düşündüm. Denediğimde olumlu da sonuç aldım. Doğal dalgalar ortaya çıktı. Farklı bir görsellik oluştu" ifadelerini kullandı. 


Ebru sanatında hayal gücünün çok önemli olduğunu belirten eğitmen Meriç, pipet tekniğinin sadece deniz ve bulutla sınırlı olmadığını hayal gücünden faydalanılarak her şeyin resmedilebileceğini söyledi. 

Öğrencilerin kurstan memnun olduğunu söyleyen Meriç, "Sınav dönemlerinde öğrenciler streslerini atmak için geliyorlar. Gençlik merkezi de çok güzel imkanlar sağlıyor onlara. Birçok kesimden öğrencimiz var. Burada kaynaşıyorlar. Birbirleriyle fikir alışverişlerinde bulunuyorlar. Güzel bir ortam var burada ve gerçekten gençlerimiz ebru sanatını çok seviyorlar" dedi. 

Öte yandan, ebru sanatçısı Melin Meriç, önümüzdeki günlerde kişisel sergisinin açılacağını açıkladı. 

ÜLKEHABER

Kaynak: Editör:
Etiketler: Tekirdağlı, ebru, sanatçısı, Melin, Meriç, ebru, sanatında, yeni, bir, teknik, g
Yorumlar
Haber Yazılımı http://go.onclasrv.com/afu.php?zoneid=1665937