google-site-verification: google1c8961f705f094a6.html
Haber Detayı
25 Ocak 2020 - Cumartesi 10:52 Bu haber 1422 kez okundu
 
ELAZIĞ'DA 6.8 ŞİDDETİNDE DEPREM!
Elazığ Sivrice'de 6,8 şiddetinde deprem meydana geldi. Deprem 40 saniye sürdü. Deprem çevre illerde de hissedildi. Depremde 34 kişi hayatını kaybetti, 1607 kişi yaralandı. Detaylar haberdesifre.com'da
GÜNDEM Haberi
ELAZIĞ'DA 6.8 ŞİDDETİNDE DEPREM!

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının (AFAD) verilerine göre, Elazığ'ın Sivrice ilçesi 6,8 büyüklüğünde deprem ile sallandı. Deprem 40 saniye sürdü. Deprem yerin 6,75 kilometre derinliğinde saat 20.55'de meydana geldi. Deprem sonrası Malatya ve Elazığ'da toplam 34 kişi hayatını kaybetti. Enkazdan 45 kişi sağ olarak çıkarıldı.

Deprem çevre illerde de hissedildi. (TRT Haber)

Deprem çevre illerde de hissedildi. 

Depremde, Elazığ, Malatya, Diyarbakır, Adıyaman, Batman, Kahramanmaraş ve Şanlıurfa'da toplam 1030 kişi yaralandı.

 

 
 
 
Play Video
 
Share video
 
 

AFAD'dan yapılan açıklamada, Elazığ, Sivrice'deki deprem sonrasında saat 07.50 itibarıyla bölgede 4 ve üzeri büyüklükte 11 sarsıntı meydana geldiği, toplam artçı sayısının da 272 olduğu belirtildi.

Elazığ şehir merkezinde 3 bina enkazında AFAD ekiplerinin enkazda arama kurtarma çalışmalarının sürdüğü vurgulanan açıklamada, Elazığ ile çevre illerde arama tarama çalışmalarının devam ettiği, yurtlarda kalanların da spor salonlarına alındığı aktarıldı. 

"39 AFAD il müdürlüğü başta olmak üzere, jandarma arama kurtarma ekipleri ile çeşitli illerin UMKE ve itfaiye ekiplerinden toplam 1162 arama kurtarma personeli ve 233 araç bölgeye sevk edilmiştir.

Çalışmalara destek amacıyla 15 arama kurtarma köpeği bölgeye gönderilmiştir. İhtiyaç durumunda kullanılacak iş makinaları AFAD koordinasyonunda görevlendirilmektedir. Bölgede AFAD koordinasyonu dışında herhangi bir iş makinası çalışmayacaktır." 

Yıkılan binalarda kurtarma çalışmaları sürüyor

 

 
 
 
Play Video
 
Share video
 
 

 

AFAD Başkanlığı, bölgeye 6.065 aile çadırı, 400 genel maksatlı çadır, 11.532 yatak ve 18.720 battaniye sevk etmiştir.

Türk Kızılay, bölgeye 202 personel, 35 araç, 7 ikram aracı ve 4 mobil mutfak ile 2 sahra mutfak kiti, 15.747 battaniye, 5.656 yatak, 1.563 ısıtıcı, 2.500 çadır, 193.420 kg un ve 3.200 adet gıda kolisi sevk etmiştir.

Deprem sonrasında tüm iller ve birlikler teyakkuz haline geçirilmiştir. Genelkurmay Başkanlığı başta olmak üzere tüm Afet ve Acil Durum Yönetimi Merkezleri (AADYM) aktif hale getirilmiştir.

Acil ihtiyaçlar nedeniyle Barınma, Beslenme, Enerji, Haberleşme, Hasar Tespit ve Psikososyal çalışma gruplarından ekipler bölgeye sevk edilmeye başlamıştır. Bu kapsamda 143 personel ve 47 araç bölgeye yönlendirilmiştir. 

 

 
 
 
Play Video
 
Share video
 
 

 

Türkiye Afet Müdahale Planı'na göre, arama-kurtarma, sağlık, destek çalışmalarının kesintisiz olarak yürütülmesi amacıyla, İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) koordinasyonunda, 28 çalışma grubu, 7 gün 24 saat çalışma esasına göre faaliyete geçirilmiştir."

"Askeri birliklerimize gerekli talimatı verdik"

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, "Askeri birliklerimize gerekli talimatı verdik. Arkadaşlarımız hazırlıklarını sürdürüyor. Sivrice merkez olmak üzere taşrada kayıplar olabilir değerlendirmesi var. Netleştirmek için arkadaşlarımız çalışıyorlar." diye konuştu. 

Enkazdan 5 kişi sağ çıkarıldı

Elazığ merkezde Mustafa Paşa Mahallesi'nde 1 kişi, Maden ilçesine bağlı Gezin köyünde çöken binadan 2 kişi sağ çıkarıldı. Malatya'nın Doğanyol ilçe merkezindeki Gökçe Mahallesi'nde yıkılan iki katlı kerpiç evin enkazından ise 2 kişi kurtarıldı.

Çevre illerde de hissedildi

Deprem, Adana, Hatay, Osmaniye, Tunceli, Gaziantep, Şanlıurfa, Malatya, Mardin, Samsun, Tokat, Erzurum, Çorum, Mardin, Kayseri ile Suriye'nin kuzeyinde de hissedildi. 

İstasyon Caddesi'nde deprem sonrası yangın

 

 
 
 
Play Video
 
Share video
 
 

 

Elazığ Sivrice merkezli 6.8 şiddetinde deprem meydana geldi. İstasyon Caddesi'nde bir binanın çatısında yangın çıktı.

GSM operatörlerinden bölgedeki vatandaşlara ücretsiz internet ve konuşma

Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom, Elazığ'daki deprem sonrasında bölgede yaşayan vatandaşlara ücretsiz internet ve konuşma tanımladıklarını duyurdu.

Kurum ve kuruluşlar harekete geçti

AFAD, Türk Kızılay, UMKE, itfaiye, sağlık ekipleri ve yardım malzemeleri ile bazı belediyelerin arama kurtarma ekipleri süratle bölgeye yönlendirildi.

AFAD açıklamasına göre Sivrice ilçesinde saat 20.55'te 6,8 büyüklüğünde deprem kaydedilmişti.

Deprem yerin 6,75 kilometre derinliğinde gerçekleşti. Kandilli Rasathanesi ise depremin 6.5 büyüklüğünde olduğunu açıklamıştı. 

Deprem TRT 2 canlı yayınında

Elazığ depreminin hissedildiği şehirlerden biri de Şanlıurfa'ydı. O sırada kentte düzenlenen "Kazancı Bedih ve Gazelhanlar" anma programı,, TRT 2'de canlı yayınlanıyordu. Deprem anı saniye saniye ekrana yansıdı.

 

 
 
 
Play Video
 
Share video
 
 

 

Sıra gecesi geleneğinin büyük ustası Kazancı Bedih, Şanlıurfa'da düzenlenen programda anılıyordu.

Bu özel etkinlik, TRT'nin kültür kanalı TRT 2'den de canlı olarak yayınlanıyordu. Elazığ'da meydana gelen deprem, burada da hissedildi. Yayının yapıldığı salon, bir anda sallanmaya başladı.

TRT Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü İbrahim Eren de deprem sırasında o programdaydı.

Yaşanan deprem sonrası konuşan Eren, "Canlı yayın esnasında çok büyük bir deprem yaşandı. Gerçekten çok şiddetli bir şekilde biz de depremi htik. Daha sonra Elazığ merkezli 6,8 büyüklüğünde bir deprem olduğunu öğrendik. Başta Elazığ olmak üzere tüm Türkiye'ye büyük geçmiş olsun diyorum. Deprem esnasında da hem sanatçılarımızın hem sahne söyleyişi yaptığımız hocaların hem de izleyicilerimizin, Şanlıurfa'daki izleyicilerimizin, salonda bulunan izleyicilerimizin tepkileri gerçekten beni çok duygulandırdı. Çok sakin şekilde karşıladılar, hiç panik yapmadılar." ifadelerini kullandı.

Sunucu ve sanatçıların uyarılarıyla izleyiciler sakinleştirildi. TRT sanatçısı Mehmet Özbek'in okuduğu gazel, izleyicilerden alkış aldı.

Elazığ depreminin Şanlıurfa'da nasıl hissedildiğini gösteren anlar, bu görüntülerle kayda geçmiş oldu.

kaynak: trthaber

Kaynak: Editör:
Etiketler: ELAZIĞ'DA, 6.8, ŞİDDETİNDE, DEPREM!,
Yorumlar
Haber Yazılımı http://go.onclasrv.com/afu.php?zoneid=1665937