google-site-verification: google1c8961f705f094a6.html
Haber Detayı
31 Aralık 2016 - Cumartesi 18:06 Bu haber 1447 kez okundu
 
ELEKTRİK KESİNTİLERİNİN NEDENİ SİBER SALDIRI MI?
Elektrik neden kesiliyor, elektrik kesintisi ne kadar sürecek sorularına Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'ndan son dakika açıklama geldi.
GÜNDEM Haberi
ELEKTRİK KESİNTİLERİNİN NEDENİ SİBER SALDIRI MI?

Elektrik kesintilerinin nedeni siber saldırı mı? Türkiye'de 2 gündür devam eden elektrik kesintileriyle ilgili bakanlık yetkilerinden son dakika açıklama geldi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığından üst düzey bir yetkili, Bakanlığın, 15 Temmuz’dan sonra başlayan ve yakın zamanda artarak düzenli hale gelen siber saldırılarla karşı karşıya kaldığını belirtti. Hürriyet'e konuşan yetkili elektrik kesintilerinin nedeni olarak siber saldırıları gösterdi.

SABOTAJ HAZIRLIĞININ GÖSTERGESİ

BTK, Telekom, ilgili birimler ve bakanlık Bakanlık Bilgi İşlem başkanlığı ile tedbirlerin alındığını söyleyen yetkili, "Saldırılar genel olarak, internet sitelerini ele geçirerek, sızmalar sağlama yönünde. Özellikle elektrik üretim ve iletim hatlarımızı kontrol eden sistemlere yönelik çok sayıda sızma girişimi tespit edildi ve engellendi. Sızma girişimleri, Türkiye’nin ulusal elektrik şebekesinde büyük bir sabotaj hazırlığının da göstergesi" dedi.

Bakanlık yetkilisi, istihbarat birimlerinden yılbaşı gecesi için de benzer bir saldırının yapılabileceği istihbaratı alındığını ifade ederken, tüm birimlerle koordineli bir şekilde tüm tedbirlerin alındığını söyledi.

Kaynak: (internethaber) - İnternethaber Editör:
Etiketler: ELEKTRİK, KESİNTİLERİNİN, NEDENİ, SİBER, SALDIRI, MI?,
Yorumlar
Haber Yazılımı http://go.onclasrv.com/afu.php?zoneid=1665937