google-site-verification: google1c8961f705f094a6.html
Haber Detayı
27 Ağustos 2015 - Perşembe 12:32 Bu haber 1930 kez okundu
 
ELEKTRİK VE DOĞALGAZ'A ZAM GELECEK Mİ?
Özel bir televizyon programında soruları yanıtlayan Bakan Taner Yıldız artan kurdan dolayı elektrik ve doğalgaz fiyatlarında artış olacak mı sorusunu yanıtladı.
GÜNDEM Haberi
ELEKTRİK VE DOĞALGAZ'A ZAM GELECEK Mİ?

Yıldız "maliyet artışına rağmen" elektrik ve doğalgaz fiyatlarına eylül ayında zam yapılmayacağını söyledi. 

Canlı yayında Taner Yıldız'a yöneltilen sorular ve alınan yanıtlar şu şekilde:

Çin kaynaklı bir kriz diyebileceğimiz bir durum söz konusu piyasalarda. Bunun enerji sektörüne etkilerini soracağım. Özellikle elektrik fiyatları konusunda dolar bazında son 3 yılda yarı yarıya indiğine yönelik tespit ve dağıtım şirketlerinden şikayetler var. Hem maliyetlerin hem kredilerin dolar cinsinden olduğu bu süreçte etkisi ne olur? 

2008 yılından sonra malum dünya çok global bir kriz yaşadı 2008’de. Bu krizin etkisiyle mesela önceki gün 7 trilyon dolar dünyada para eridi. Dünyadaki iklim şartları bu kadar olumsuzken Türkiye'deki güçlü bir hükümet olan ihtiyacın her zamankinden fazla olduğunu söylemem lazım. O yüzden 1 Kasım önemlidir. O yüzden bu seçim hükümetinin 2 ayda yapacakları önemlidir. Ham petrol varil fiyatları 43 dolarlara inmiştir. Hala Türkiye'den 2008 Kasım ayının fiyatlarıyla doğalgaz satılıyor. 

TL bazından aynı fiyatlarla satılıyor. Biz bunu yerli kaynaklarımıza dengeleyerek karşılıyoruz, çok iyi bir enerji yönetimiyle karşılıyoruz. 28 Avrupa Birliği üyesi ülke arasında Türkiye şu anda en ucuz doğalgaz satan ülkedir üstelik kaynağı olmamasına rağmen. Türkiye özellikle son dolar ve euro paritesiyle alakalı değişimlerden sonra elektrikte en ucuz satan ülke Türkiye’dir. Elektrik dağıtım hizmetlerinden dolarla kredilendirilip 13 milyar dolarlık bir hisse devri yaptık. 13 milyar doları dolar alıp TL karşılığıyla beraber işlem yapıyor. Şirketlerin bu manada sıkıntıları olduğunu biliyorum. Bunlara kayıtsız kalmayız. Türkiye'de elektrik üreticilerinin fiyatları düşük bulması kendi maliyetleri açısından normal bir şey. Ama biz bunu vatandaşımıza, sanayicimizi, tüccarımıza, en uygun şartlarda vermek için gayret ediyoruz. Kimse kaygılanmasın bu manada çok daha iyi şeyler yaparız.

Elektrik ve doğalgaz fiyatlarına Eylül ayında zam yok diye biliyorum. 

Evet eylül ayında zam düşünmüyoruz. Bizler şahıs olarak, partiler olarak ve ülkemizde yaşayan insanlarımız olarak bundan daha zor günler geçirdik. Ümitsizliğe kapılmasın vatandaşlarımız. Allah’ın izniyle biz bunları çözeriz. Gerek PKK belasından mutlaka kurtulacağız. Daha büyük zorluklar geçirmiş olan bizler bu zorlukları da mutlaka aşacağız.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Özel, bir, televizyon, programında, soruları, yanıtlayan, Bakan, Taner, Yıldız,
Yorumlar
Haber Yazılımı http://go.onclasrv.com/afu.php?zoneid=1665937