google-site-verification: google1c8961f705f094a6.html
Haber Detayı
28 Haziran 2018 - Perşembe 08:58 Bu haber 1885 kez okundu
 
ERDOĞAN-BAHÇELİ CUMHUR İTTİFAKI ZİRVESİNDE NELER KONUŞULDU?
Cumhurbaşkanı Erdoğan ve MHP lideri Devlet Bahçeli, Beştepe'de gerçekleşen görüşmede Meclis çalışmaları ve yeni döneme ilişkin fikir teatisinde bulundu.
GÜNDEM Haberi
ERDOĞAN-BAHÇELİ CUMHUR İTTİFAKI ZİRVESİNDE NELER KONUŞULDU?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, seçimlerin ardından ilk kez Beştepe’de bir araya geldi.  Hürriyet'ten Erdinç Çelikkan'ın haberine göre  Erdoğan, İstanbul’da yaptığı yeni sistem toplantısında alınan kararları Bahçeli ile paylaştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım ve Bahçeli, yeni sisteminin ayrıntılarını ve önümüzdeki dönemde Meclis Başkanlığı, başkan yardımcılığı ve yeni kabine için atılacak adımlar konusunda izlenecek stratejiyi ele aldı. Hem Cumhurbaşkanlığı hem de milletvekili seçim sonuçları konusunda kısa bir değerlendirme de yapıldı.  

Zirvede Meclis Başkanlığı için hangi ismin aday olarak gösterileceği, iki partinin ortak aday çıkarıp çıkarmayacağı, yeni hükümette yer alacak isimler ve uyum süreci konusunda nabız yoklaması yapıldı. İttifakın yol haritasının ana hatlarıyla konuşulduğu zirvede Mart 2019’da yapılacak yerel seçimlerin de gündeme geldiği öğrenildi. 

Cumhur İttifakı’nın yeni dönemdeki uyumunun devamı için Erdoğan’ın kabinede MHP’ye yakın isimler arasından görevlendirme yapabileceği belirtiliyordu. 

BAHÇELİ: BEDELLİ KAPSAMLI ÇALIŞMALAR SONRASI  
Görüşmenin en önemli konularından birini de OHAL’in kaldırılması oluşturdu. Görüşmede, hükümetin üzerinde çalıştığı bedelli askerlik konusunun da gündeme geldiği öğrenildi. Bahçeli’nin, Erdoğan’a, “bedelli askerliğin hem Genelkurmay Başkanlığı hem de Milli Savunma Bakanlığı’nın görüşünün alınması, bu konuda yapılacak kapsamlı çalışmalar sonrasında olabileceğini” ifade ettiği kaydedildi. 

'BAHÇELİ: İTTİFAKIN GARANTÖRÜ BENİM'
Sabah'tan Tülay Canbolat'ın haberine göre de görüşmedeki en önemli konu Cumhur İttifakı'nın devam edip etmeyeceği oldu. Edinilen bilgilere göre, MHP Lideri Devlet Bahçeli, görevden aldığı MHP Genel Başkan Yardımcısı Sefer Aycan'ın, 'Erdoğan ve AK Parti'yi biz kurtardık' açıklamasını 'talihsiz bir değerlendirme' olarak yorumlarken ittifakın garantörünün MHP lideri olarak kendisi olduğunu söyledi. İlerleyen süreçte ittifakın bozulmasına yönelik girişimler olacağını savunan Bahçeli, bu tür çabalara ve oyunlara fırsat vermeyeceklerini ve 'her ne pahasına olursa olsun' ittifakı Meclis'te de koruyacaklarını kaydetti.

Beştepe’deki görüşmeye Başbakan Binali Yıldırım, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak ve Seçim Koordinasyon Merkezi Başkanı Ali İhsan Yavuz ile MHP Genel Başkan Yardımcıları Semih Yalçın, Celal Adan ve Mustafa Kalaycı katıldı. Erdoğan’ı seçim gecesi telefonla tebrik eden Bahçeli, dün de kutladı. Erdoğan da Bahçeli’ye seçimlerde verdiği destekten dolayı teşekkürlerini iletti. 

Kaynak: (internethaber) - İnternethaber Editör:
Etiketler: ERDOĞAN-BAHÇELİ, CUMHUR, İTTİFAKI, ZİRVESİNDE, NELER, KONUŞULDU?,
Yorumlar
Haber Yazılımı http://go.onclasrv.com/afu.php?zoneid=1665937