google-site-verification: google1c8961f705f094a6.html
Haber Detayı
19 Mayıs 2018 - Cumartesi 11:13 Bu haber 1537 kez okundu
 
ERDOĞAN: İSRAİL'E DUR DEME ZAMANI GELDİ!
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul'daki Olağanüstü İslam Zirvesinde, "İsrail bugüne kadar hep 'Güçlüyüm, öyleyse haklıyım' mantığıyla hareket etmiş, uluslararası toplum da buna müsaade etmiştir. Artık bu çarpık anlayışa 'dur' demenin, bu sistematik barbarlık karşısında sesimizi yükseltmenin zamanı gelmiştir." dedi.
GÜNDEM Haberi
ERDOĞAN: İSRAİL'E DUR DEME ZAMANI GELDİ!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, (İİT) İslam İşbirliği Teşkilatı zirvesi sonrası imzalanan Sonuç Bildirgesi'nin yayınlanmasının ardından, "ABD'nin hukuksuz kararını kabul etmiyoruz." diyerek Filistinlilere sahip çıktı. Erdoğan ''Verdiğimiz mücadele sadece Müslümanların Kudüsteki haklarının mücadelesi değildir.'' şeklinde konuştu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul'daki Olağanüstü İslam Zirvesi sonrası yaptığı konuşmada, "ABD'nin hukuksuz Kudüs kararının herhangi bir kıymeti harbiyesi yok. Sadece kendileri çalarlar, kendileri oynarlar." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları;

"Bugün hem Filistin halkıyla dayanışma sergilenmesi hem de Gazze'de katliam yapan İsrail'e gerekli mesajların verilmesi bakımından son derece anlamlı bir zirve toplantısı gerçekleştirdik.

"MESULİYET ABD'YE AİTTİR"

Amerikan yönetimi tüm uyarılarımıza rağmen ne yazık ki hukuksuz kararını 14 Mayıs günü uygulamaya geçirmiştir. Biz bu girişimi asla kabul etmedik, etmiyoruz. Barış sürecini sabote eden bu provokatif kararın bölgede yol açtığı sonuçların mesuliyeti bütünüyle birinci derecede Amerika'ya aittir. Biz Filistin halkıyla dayanışma şuurumuzu hiçbir zaman sükuta erdirmeyeceğiz.

FİLİSTİN'E BARIŞ GÜCÜ

Her gün gencecik evlatlarını İsrail terörüne kurban veren Filistin halkına uluslararası barış gücü gönderme dahil, bunun altını çiziyorum, uluslararası barış gücü gönderme dahil bir koruma sağlanması şarttır.

Benim anlamadığım bir şey var. Trump cumhuriyetçidir değil mi? Önceki Bush? O da cumhuriyetçiydi. Fakat önceki Bush, özellikle de bana şu ifadeyi kullanmıştır; 'İki devletli çözüme ne diyorsunuz?'. 'Evet' diyoruz ve Colin Powell'e benim yanımda talimat verdi, 'bu işi bizzat sen takip edeceksin.' O gün bugündür bakın, o cumhuriyetçi böyle söyledi ama şimdiki cumhuriyetçi maalesef işgalden yana oynuyor. Cumhuriyetçilerin de kendi arasında demek ki bir sıkıntı var. Öyle de olsa böyle de olsa, biz doğru olanı yapacağız.

ABD'NİN KARARINI REDDEDİYORUZ!

Amerika'nın Kudüs konusundaki kararını bir kez daha reddediyoruz.

Bugünkü zirvede Filistin davasına verdiğimiz desteği bir kez daha göstererek nihai bildirimizi kabul ettik. Bu çerçevede işgal altındaki Filistin topraklarında İsrail'in saldırganlığını en güçlü ifadelerle telin ettik. Son olaylardan İsrail'i sorumlu tuttuğumuzu belirttik. İsrail'in bu suçları ABDyönetiminin desteğiyle işlediği aşikardır. BM Güvenlik Konseyi başta olmak üzere uluslararası toplumun Filistin konusunda yasal yükümlülüklerini yerine getirmesi gereklidir.

FİLİSTİN İÇİN YARDIM KAMPANYASI

Bundan sonra uluslararası görevlere adaylığını koyan ve destek talep eden ülkeleri, Filistin'e yönelik tutumlarına göre değerlendireceğiz.

Terörist yerleşimci grupların kutsallarımıza yönelik saygısızlıkları karşısında artık sabrımızın sonuna geldik. Ramazan ayı boyunca İİT üyesi tüm ülkelerde Filistinli kardeşlerimiz için yardım kampanyası yürütülecektir. Üye devletler ve uluslararası toplum, yasa dışı İsrail yerleşimlerinde imal edilen ürünlerin piyasalara girmesini mutlaka engellemelidir.

İSRAİL'E DUR DEME ZAMANI GELDİ!

İsrail bugüne kadar hep 'Güçlüyüm, öyleyse haklıyım' mantığıyla hareket etmiş, uluslararası toplum da buna müsaade etmiştir. Artık bu çarpık anlayışa 'dur' demenin, bu sistematik barbarlık karşısında sesimizi yükseltmenin zamanı gelmiştir. Fiille desteklenmeyen her söz havada kalmaya mahkumdur."

Kaynak: (internethaber) - İnternethaber Editör:
Etiketler: ERDOĞAN:, İSRAİL'E, DUR, DEME, ZAMANI, GELDİ!,
Yorumlar
Haber Yazılımı http://go.onclasrv.com/afu.php?zoneid=1665937