google-site-verification: google1c8961f705f094a6.html
Haber Detayı
05 Ekim 2017 - Perşembe 12:37 Bu haber 2101 kez okundu
 
ERDOĞAN İSTİFA BOMBASINI PATLATTI!
Erdoğan'ın her satırı bomba istifa açıklamasının adresi Melih Gökçek mi? İşte son dakika açıklamaları haberdesifre.com'da
GÜNDEM Haberi
ERDOĞAN İSTİFA BOMBASINI PATLATTI!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İran dönüşü uçakta gazetecilerin sorularını cevapladı. Erdoğan'dan gelen son dakika istifa açıklamaları gündeme bomba gibi düştü.

Melih Gökçek başta olmak üzere bazı belediye başkanlarının istifasının istenmesiyle ilgili bir soru üzerine Erdoğan, "Makama gelirken iyi, boşalt derken neden yadırganıyor..." ifadelerini kullandı. 

Partiden ihraç ya da görevden alma gibi yöntemlere başvurmak istemediklerini söyleyen Erdoğan "Bir makama getirilirken iyi de makamı boşaltmasının istenmesi niye yadırganıyor" dedi. 

İşte Erdoğan'ın konuyla ilgili sorulara verdiği cevaplar:

Yerel yönetimler ve teşkilatlar konusunda geçtiğimiz günlerde, “İstifalar yok ama olmayacak anlamına gelmez” dediniz. Belli bir rutinle mi ilerleyecek istifalar?

Biz, rutin, alışılmış, sıradan bir siyasi parti değiliz. Bizim siyasi partimiz, aynı zamanda bir davadır. Bu davaya inanmış olanlar, bu davaya gönül vermiş olanlar, gerektiğinde genel merkeze gelir istifasını teklif eder, ondan sonra da bir başka arkadaşla yola devam edilebilir. Zaten istifa eden de, partiden istifa amacıyla değil, bulunduğu makamı boşaltmak için o tür bir adım atar. Tabii bunları farklı yere çekme gayretine girenler de oluyor.

PARTİDEN İHRAÇ YOLUNU DENEMEK İSTEMİYORUZ 

 

Tabii partideki görevleri, partinin üst yönetimi, gerektiğinde istifasını istemeden de alabilir. Belediyelerdeki durum tabii ki farklı. Onun iki yöntemi vardır: Partiden ihraç veya görevi ihmal veya kötüye kullanmaktan dolayı yapılabilir. Tabii ki biz bu yolları denemek istemiyoruz. Eğer hakikaten illerde ilçelerde bu tür sıkıntılar varsa, teşkilattan sorumlu genel başkan yardımcımız çağırır görüşür kendileriyle; iyi niyet içerisinde mesele çözülür. Ama olay belediye olduğu zaman farklı. Ama orada da görüşmek suretiyle gelinen nokta budur denilebilir; ilgili başkana, istifa suretiyle o makamı boşaltmanın kendisini de bizi de sıkıntıya düşürmeyeceği anlatılabilir.

MAKAM BOŞALTILMASINI İSTEMEK NEDEN YADIRGANIYOR?

Bir makama getirilirken her şey iyi güzel, ama benim metal yorgunluğu olarak dediğim durumlarda makamı boşaltılmasının istenilmesi niye yadırganıyor? Kaldı ki istifa ya da görevden ayrılma, bu davada bir sorun olarak görülmemelidir. Nitekim, bir çok arkadaşımız daha önce bir çok görevlerini bırakmışlar, sonra başka görevler almışlardır. Ama dava olarak görmez de, hasbi değil hesabi davranırsan; ‘Benim şanım var şerefim var’ dersen, kusura bakma ama, partinin şerefi herkesin şerefinin şanının çok daha önündedir.

İSTİFASI İSTENECEKLERİN SAYISI BELİRLENMEDİ

- Peki bu kategoride olan belediyeler belirlendi mi? Sayı olarak, yer olarak belirlendi mi?

- Hayır, öyle bir şey olmaz. Biz, olduğu zaman, bazı şeyler önümüze geldiği zaman, ona göre değerlendirmemizi yapıyoruz. Allah göstermesin çok daha kötü şeyler de olabilir. Kaldı ki 2019’un martında yerel seçimler yapılacak. Dolayısıyla biz hazırlıkları yaparak girmek durumundayız. Kaldı ki sadece bizim partimizle değil diğer siyasi partilerle ilgili de içişleri bakanlığımıza şikayetler geliyor. Basın olarak size de geliyordur...

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: ERDOĞAN, İSTİFA, BOMBASINI, PATLATTI!,
Yorumlar
Haber Yazılımı http://go.onclasrv.com/afu.php?zoneid=1665937