Haber Detayı
22 Haziran 2017 - Perşembe 15:22 Bu haber 2534 kez okundu
 
ERKEKLER ÖMÜR BOYU NAFAKAYA İSYAN ETTİ!
1 yıl evli kalıp boşansalarda kadın eşe ömür boyu nafaka bağlanmasının adil olmadığını belirten Avukat Cevat Kazma "Kadının çalışma durumuna göre 3-5 yıl gibi süre sınırı getirilmeli" dedi.
YAŞAM Haberi
ERKEKLER ÖMÜR BOYU NAFAKAYA İSYAN ETTİ!

Kısa süreli evliliklerde dahi ömür boyu nafaka ödemek zorunda kalan erkeklerin artan tepki ve isyanlarına  Yargıtay 2. Hukuk Dairesi Başkanı Ömer Uğur Gençcan, yanıt verdi. Gençcan Meclis'e çağrıda bulunarak, süresiz yoksulluk nafakasının ömür boyu bitmeyen bir borç algısı yarattığını ve bu durumun sosyal devlet anlayışına aykırı olduğunu dile getirdi

SÜRE SINIRI ŞART

Posta'dan  Murat Gülderen'in haberine göre Nafaka ile ilgili birçok düzenleme yapılması gerektiğini belirten Avukat Cevat Kazma da, evliliklerde çocuk yoksa kadının kendini maddi anlamda toparlayabileceği üç ya da beş yıl gibi bir süre sınırı konulması gerektiğini ifade etti. Cevat Kazma "Çocuğun varlığı durumunda ise kadının bir süre çalışamayacağı dikkate alınmalı" diye konuştu.

YENİ KRİTERLER

Evlendi boşandı diye, ömür boyu bir insana her ay para ödeme zorunluluğu getirilmesinin, tüm yaşamın ipotek altına alınması anlamına geldiğini belirten Cevat Kazma, nafaka ödeme kriterlerinin de yeniden belirlenmesi gerektiğini savundu.

Cevat Kazma "İşçi ve memurların maaşı belirli olduğu için mahkemeler maaşının dörtte biri oranında nafakaya hükmedebiliyor" dedi.
 
HAK İHLALLERİ

Bu rakamın değişkenlik gösterebildiğini de anlatan Cevat Kazma "Serbest çalışan ve ticaret yapan kişilerin gelirlerinin belirlenme olanağı bulunmadığından, olması gerekenden çok daha düşük nafaka bedelleri ödenebiliyor. Nafakaya ilişkin daha adaletli bir düzenleme gerek. Aksi takdirde hem erkekler hem de kadınlar açısından ciddi hak ihlalleri olabiliyor" sözlerinde bulundu.

ülkehaber

Kaynak: Editör:
Etiketler: ERKEKLER, ÖMÜR, BOYU, NAFAKAYA, İSYAN, ETTİ!,
Yorumlar
Haber Yazılımı http://go.onclasrv.com/afu.php?zoneid=1665937