google-site-verification: google1c8961f705f094a6.html
Haber Detayı
15 Aralık 2017 - Cuma 09:35 Bu haber 2549 kez okundu
 
ERZURUM BÜYÜKŞEHİR'DEN SU SAYACI UYARISI!
Erzurum Büyükşehir Belediyesi Erzurum Su ve Kanalizasyon İdaresi (ESKİ) Genel Müdürlüğü, kış aylarında yaşanan su sayaç ve boruların donmalarına karşı vatandaşları uyardı.
YEREL HABER Haberi
ERZURUM BÜYÜKŞEHİR'DEN SU SAYACI UYARISI!

HABERDESİFRE.COM - ERZURUM Hava sıcaklıklarının düşmesi nedeniyle abonelerin su sayaç ve tesisatlarını iyi korumaları gerektiğini vurgulayan (ESKİ) Erzurum Su Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü yetkilileri, sayaç ve boruların iyi korunmaması durumunda vatandaşların sıkıntıya düşebileceğini bildirerek, şu uyarıda bulundu: “Havaların aniden soğumaya başladığı bu günlerde, su sayaçları ve iç tesisatta yer alan ana kolon boruları soğuğa karşı yalıtımlı olmadığından suyun kullanılmadığı zamanlarda donmakta ve vatandaşlar mağdur olmaktadır. Bu yerlerin bakım, onarım ve korunması vatandaşlarımızın görevidir. Su sayacı, kolon borularının ısı yalıtım malzemeleri ile kaplanarak korunması ve soğuk mekânlarda suyun kullanılmadığı zamanlarda çok az miktarda açık bırakılması sonucunda borularda ortaya çıkacak donmalar önlenebilecektir.” ESKİ yetkilileri ayrıca, vatandaşların yaşanan sorunların çözümü için Alo 185 Çağrı Merkezi ve 233 01 33 numaralı telefonların 24 saat aranabileceğini belirtti. 

DONMAYA KARŞI ALINACAK TEDBİRLER

Kış aylarında su sayaçlarının soğuktan korunması için şunların yapılması gerekmektedir:Çok şiddetli soğuklarda muslukların çok az bir şekilde açık bırakılarak sayaçta ve tesisatta durgun su bırakılmamalıdır. Sayacın bulunduğu yere beton, ahşap veya demirden bir muhafaza yapılmalıdır. Soğuğa karşı hassas olan su sayaçlarının kolayca patlayacağı ve önemli miktarda su kaybına yol açacağı unutulmamalıdır. Bunun için öncelikle açık alanlarda bulunan sayaçların ve boruların soğuk hava ile temas etmeyecek şekilde kapatılmalı ve yalıtım malzemesi ile izole edilmelidir. Donan su sayacına ve tesisata ateş tutulmamalı ve sıcak su dökülmemelidir.” 

Kaynak: Editör:
Etiketler: ERZURUM, BÜYÜKŞEHİR'DEN, SU, SAYACI, UYARISI!,
Yorumlar
Haber Yazılımı http://go.onclasrv.com/afu.php?zoneid=1665937