google-site-verification: google1c8961f705f094a6.html
Haber Detayı
03 Mart 2018 - Cumartesi 13:54 Bu haber 5641 kez okundu
 
ERZURUM USTA ÖĞRETİCİLER DERNEĞİ BAŞKAN ALİ KORKUT'U ZİYARET ETTİ
Erzurum Usta Öğreticiler Derneği (ERUSÖD) Erzurum Yakutiye Belediye Başkanı Ali Korkut’u makamında ziyaret etti.
YEREL HABER Haberi
ERZURUM USTA ÖĞRETİCİLER DERNEĞİ BAŞKAN ALİ KORKUT'U ZİYARET ETTİ

HABERDESİFRE.COM - ERZURUM | ÖZEL HABER (ERUSÖD) Erzurum Usta Öğreticiler Derneği’nin Yakutiye Belediye Başkanı Ali Korkut’u makamında yaptığı ziyarete ERUSÖD Yönetim Kurulu Başkanı Nurten Turan, yönetim kurulu üyeleri; Ali Hikmet Varhan, Işılay Çakır, Nuran Akpınar katıldılar.

Erzurum Usta Öğreticiler Derneği’nin tanıtım, faaliyet ve amaçlarının anlatıldığı görüşmede Başkan Nurten Turan, “15 Aralık 2017 tarihinde resmi kuruluşunu gerçekleştiren derneğimizin amacı; Türkiye’nin bir çok ilinde olduğu gibi Erzurum’da Halk Eğitim bünyesinde görev alan usta öğreticileri bir Sivil Toplum Örgütü çatısı altında toplamak.  Derneğimize üye usta öğreticilerimiz için sosyal, kültürel, mesleki eğitim ve etkinlikler düzenlemek. Usta öğreticilerimizin kalifiye standardını yükseltmek. Seçilen değil aranılan bir usta öğretici seviyesine ulaşmak ve ferdi olarak savunamadığımız ve alamadığımız özlük haklarımızı Erzurum Usta Öğreticiler Derneği (ERUSÖD) çatısı altında almak olacaktır.” Dedi. Yeni kurulan bir dernek olduklarının altını çizen Başkan Nurten Turan, “Tüm bu saydığımız amaçlarımızı gerçekleştirmek için öncelikle derneğimizin üye sayısını artırmak için faaliyetlerde bulunuyoruz. Üyelerimizden seçtiğimiz arkadaşlar Erzurum Halk Eğitim Merkezlerinde görevli usta öğreticiler ile birebir görüşmeler yapıyor. Mart ayının sonunda da Erzurum’daki tüm usta öğreticileri davet edeceğimiz tanışıp eğleneceğimiz bir çay partisi düzenleyeceğiz. Bu faaliyetlerin yanı sıra Erzurum Usta Öğreticiler Derneği (ERUSÖD) olarak hedeflediğimiz üye sayısına ulaşınca usta öğretici üyelerimize çeşitli eğitimler vereceğiz. Bunun yanı sıra ilerleyen süreç içerisinde usta öğreticilere hak ettikleri statünün, özlük haklarının verilmesi ve kadro çalışmalarının başlatılması için gerekli girişimlerde bulunacağız.” Dedi.

USTA ÖĞRETİCİLERE EN SON 1991’DE KADRO VERİLDİ!

Usta öğreticilere en son 1991 yılında kadro verildiğini belirten yönetim kurulu üyesi Işılay Çakır, “Türkiye çapında 600 kadrolu usta öğretici var ve 1991 yılından bugüne kadar usta öğreticilere kadro verilmemiş. Biz usta öğreticiler olarak sesimizi duyurmaz, birlik gücümüzü göstermezsek bu durum maalesef devam edecektir. Usta öğretici arkadaşlarımız eğer bu durumun önüne geçip haklarını savunmak ve almak istiyorlarsa (ERUSÖD) Erzurum Usta Öğreticiler Derneğimizin çatısında birlik olmalı ve yapacağımız faaliyet ve girişimlerde arkamızda değil yanımızda olmalılar” şeklinde konuştu.

HERKES TATİLİ SABIRSIZLIKLA BEKLERKEN BİZ TATİLLERDEN NEFRET EDER OLDUK!

Ücretsiz izin hakkından bile yoksun olduklarını dile getiren yönetim kurulu üyesi Nuran Akpınar, “MEB’e bağlı çalışan kadrosuz usta öğreticiler, ücretli izin hakkından bile yoksun olarak çalışmaktadır; doğum, hastalık ve ölümlerde bile ücretli izin kullanamamaktadır. Herkes tatili sabırsızlıkla beklerken, bizler ücretlerimiz kesileceği için tatillerden nefret eder olduk. Ayrıca ücretlerimiz öğretmenlerin ek ders ücretine göre belirlenmektedir. Bu durumda sigorta ile ek ders ücretleri arasında büyük bir orantısızlık oluşmaktadır.” Dedi.

BIRAKIN KADRO VERMEYİ BİR STATÜYÜ BİLE ÇOK GÖRDÜLER!

Usta öğreticilerin, 2010 yılında 4-C’ nin geçici ücretli usta öğretici statüsünden çıkarıldığını belirten yönetim kurulu üyesi Ali Hikmet Varhan, “Devlet memurları kanununun 4. maddesinde kamu kurumlarında personelin 4-a, 4-b, 4-c ve 4-d şeklinde istihdam edilebileceği söylenmektedir. Yine aynı kanunun 5. maddesinde kamu kurumlarında söz konusu bu dört istihdam şekli dışında personel çalıştırılamayacağı kesin olarak belirtilmektedir. Ancak bizler; bu kapsam dışında kalmaktayız.

Usta öğreticiler, 2010 yılında 4-C’ nin geçici ücretli usta öğretici statüsünden çıkarılmışlardır ve belirli bir statüleri bulunmamaktadır. Kadrosuz usta öğreticiler bu kurumlara 20-25 sene hizmet verdikten sonra kıdem tazminatı alamamakta; yıllarca bu kurumlara hizmet vermelerine rağmen kurs onayları yenilenmezse işsiz kalmakta, işsizlik sigortasından da faydalanamamaktadırlar.

Milli Eğitim Bakanlığı usta öğreticileri memur veya sözleşmeli olarak kabul etmemekte; Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı da işçi saymamaktadır. Oysa usta öğreticilerin büyük bir kısmı makine başında veya el emekleri ile çalışmaktadırlar.

23 yıldır mevcut çalışanlarına kadro verilmeyen tek bakanlık (MEB) Milli Eğitim Bakanlığıdır. Hatta bırakın kadro vermeyi hem iş gücünden faydalanıp hem de bir statüyü bile çok görmektedir. Halbuki Halk Eğitim merkezlerinde çalışan usta öğreticiler büyük fedakarlıklarla ve özveri ile görev yapmaktadır. Türkiye’nin en büyük sıkıntılarından biri olan kalifiye eleman sıkıntısı usta öğreticiler sayesinde büyük ölçüde giderilmekte ve usta öğreticilerin ekonomiye katkısı bulunmaktadır. Döner sermaye ile çalışan kurumlarımızda zorunlu eğitim süresini tamamlamış her yaş grubundaki kişiler uygulamalı olarak eğitim görmekte, hem kendilerini yetiştirmekte hem de aile ekonomisine katkı sağlamaktadırlar. Biz kadrosuz usta öğreticiler sosyal yaşantıya, ekonomiye değer katarken, biz değer görememekte hak ettiğimizin karşılığını alamamaktayız.” Diye belirtti.

NİTELİKLİ ELEMAN ARANILAN BİR ÖZELLİKTİR

Hayırlı olsun dileklerini söyleyen Erzurum Yakutiye Belediye Başkanı Ali Korkut, “Erzurum’daki usta öğreticilerin bir dernek çatısı altında toplanıp güçlü bir ses olmaları, haklarını aramaları, derneğinizin usta öğretici üyelerine sunacağı teknik ve sosyal eğitimler ile usta öğreticilerin kalifiye standardını üst noktalara taşıyacak olmaları takdir edilir ve sevindirici bir durumdur. Nitelikli eleman arayışı belediyelerde olduğu gibi tüm özel sektör ve kurumlarda aranılan bir özelliktir. Erzurum Usta Öğreticiler Derneği olarak sizlerinde üyelerinizi nitelikli, donanımlı usta öğreticiler seviyesine ulaştırmanız parmakla gösterilen ve takdir edilen bir Sivil Toplum Kurumu olmanızı sağlayacak ve eminim bu sayede belirtmiş olduğunuz amaçlarınıza kolaylıkla ulaşacaksınız.” Diye ifade eden Başkan Ali Korkut, “Başarılarınızın devamını dilerken, Erzurum Usta Öğreticiler Derneği’nin Erzurum’a ve siz usta öğreticilere hayırlar getirmesini temenni ediyorum.” Dedi.

Kaynak: Editör: HABER DEŞİFRE
Etiketler: ERZURUM, USTA, ÖĞRETİCİLER, DERNEĞİ, BAŞKAN, ALİ, KORKUT'U, ZİYARET, ETTİ,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
ERZURUM USTA ÖĞRETİCİLER DERNEĞİ BAŞKAN ALİ KORKUT'U ZİYARET ETTİ
ERZURUM USTA ÖĞRETİCİLER DERNEĞİ BAŞKAN ALİ KORKUT'U ZİYARET ETTİ
ERZURUM USTA ÖĞRETİCİLER DERNEĞİ BAŞKAN ALİ KORKUT'U ZİYARET ETTİ
ERZURUM USTA ÖĞRETİCİLER DERNEĞİ BAŞKAN ALİ KORKUT'U ZİYARET ETTİ
ERZURUM USTA ÖĞRETİCİLER DERNEĞİ BAŞKAN ALİ KORKUT'U ZİYARET ETTİ
Yorumlar
Haber Yazılımı http://go.onclasrv.com/afu.php?zoneid=1665937