google-site-verification: google1c8961f705f094a6.html
Haber Detayı
24 Kasım 2016 - Perşembe 12:09 Bu haber 1682 kez okundu
 
ESAD'IN UÇAKLARI ASKERLERİMİZİ VURDU!
Fırat Kalkanı harekatı kapsamında yürütülen El-Bab operasyonu sırasında askerlere saldırı düzenlendi. Saldırıda ilk belirlemelere göre 3 asker şehit oldu, 10 asker ise yaralandı.
ASAYİŞ Haberi
ESAD'IN UÇAKLARI ASKERLERİMİZİ VURDU!

Türkiye'nin 24 Ağustos'ta başlattığı sınır ötesi harekât Fırat Kalkanı'ndan bu sabah acı haber geldi. Terör örgütü IŞİD'in elindeki El Bab'ı kuşatan Türkiye destekli Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) güçleriyle cephede yer alan askerlere, saldırı düzenlendi. Saldırıda yaralanan 10 asker helikopter ve ambulanslarla Kilis ile Gaziantep'teki hastanelerde tedavi altına alındı. Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne getirilen askerlerden üçü şehit oldu. Diğer yaralı askerin de durumu ciddiyetini koruyor. Üç ayını dolduran operasyonda, şehit asker sayısı 16'ya çıktı.

TSK AÇIKLADI: ASKELERİ SURİYE REJİM GÜÇLERİ VURDU 

Saldırıya ilişkin TSK'dan açıklama yapıldı.  Yapılan açıklamada şöyle denildi: "Fırat Kalkanı Harekatında yürütülen operasyonlar kapsamında, 24 Kasım 2016 saat 03:30 sularında, Suriye rejim güçlerince gerçekleştirildiği değerlendirilen hava saldırısında, üç kahraman silah arkadaşımız şehit olmuş, biri ağır olmak üzere 10 kahraman silah arkadaşımız ise yaralanmıştır. Yaralı personel tedavilerinin yapılması maksadıyla süratle bölgeden tahliye edilmiştir."

EL BAB'A ASKER VE SİLAH TAKVİYESİ YAPILIYOR

Halep'in kuzeyindeki El Bab, IŞİD için en kritik kentlerden biri. Anadolu Ajansı, dün bölgeden geçtiği haberde örgüte El Bab'da son darbeyi vurmak için cepheye askeri personel, araç ve silah takviyesi yapıldığını bildirmişti. El-Bab ile Al-Azrak arasındaki mevzilerden ağır silahlar ve havan saldırılarıyla gerçekleştirilen kuşatmada, birkaç gün içinde sonuç alınabilir.

MENBİC'E KADAR GİDİLECEK

Geçen hafta yaptığı açıklamada El Bab'ın kısa sürede alınacağını söyleyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, önceki gün Menbic'e kadar ilerleneceğini ilan etmişti.

Erdoğan, "Şu anda biz El Bab’a dayandık. El Bab’ı batıdan kuşattık. Yetmez, biz şimdi oradan Münbiç’e doğru ayrıca yürüyeceğiz. Biz PYD, YPG’nin orayı tamamen boşaltmasını istiyoruz. Çünkü o topraklar bu terör örgütlerinin toprakları değil. Arapların toprakları. Gelsin oraya Araplar yerleşsin" demişti.

Ağustos ayında IŞİD'den kurtarılan Menbic, El Bab'ın kuzeydoğusunda. Kent uzun bir çatışma döneminin ardından IŞİD'den temizlendi ancak Türkiye'nin tüm uyarılarına ve ABD'nin sözlerine rağmen PKK'nın Suriye uzantısı YPG kente yerleşti.

MESAFE 20 KİLOMETREDEN AZ

Fırat Kalkanı Harekâtı'yla yüzlerce kilometrekare toprağın IŞİD ve YPG'den arındırıldığı bölgede, halihazırda Menbic'e kuş uçuşu mesafe 20 kilometreden az.

Menbic'e iki cepheden girilebilir. Kuzeyde Fırat Nehri'nin kıyısından itibaren Arap Hasan Sağir köyüne kadar olan hat uzun süredir ÖSO'nun elinde. Bu hattaki mesafe 20 kilometreden daha az. Batı cephesinde ise El Bab alındıktan sonra Menbic'e en yakın nokta Buzluca Garbiyah köyü ile biraz daha kuzeyde yer alan Yılanlı Köyü. Ankara, YPG'den Fırat Nehri'nin doğusuna geçmesini birçok kez istedi ancak aylardır 'çekildik' açıklamalarına rağmen Menbic'te barınan YPG'liler muhtemel bir harekatta doğuya doğru kaçacak.

BAŞBAKAN SALDIRIYLA İLGİLİ BİLGİ ALDI 

Başbakan Yıldırım, Fırat Kalkanı harekatında El Bab bölgesindeki Türk  askerlerine yapılan saldırıyla ilgili Milli Savunma Bakanı Işık ve Genelkurmay  Başkanı Orgeneral Akar'dan telefonla bilgi aldı.

ÜLKEHABER

Kaynak: Editör:
Etiketler: ESAD'IN, UÇAKLARI, ASKERLERİMİZİ, VURDU!,
Yorumlar
Haber Yazılımı http://go.onclasrv.com/afu.php?zoneid=1665937