google-site-verification: google1c8961f705f094a6.html
Haber Detayı
02 Kasım 2016 - Çarşamba 10:58 Bu haber 10835 kez okundu
 
EV ALACAK DURUMU OLMAYANLARA MÜJDE!
Devlet ev alacak durumu olmayanları bu dertten kurtarıyor. Ev fiyatı yüksek kentlerde dar gelirliye uzun vadeli taksitle satılan sosyal konutların ‘kiralık’ olanları da üretilecek
EMLAK Haberi
EV ALACAK DURUMU OLMAYANLARA MÜJDE!

Yoksul durumdaki vatandaşlara sağlanan “sosyal konut” desteğine yeni bir yaklaşım geliyor. Türkiye genelinde nüfus artışının hızlı, konut fiyatlarının da yüksek olduğu şehirlerde, dar gelirli vatandaşlar için “sosyal kiralık konut” yapımına geçilecek.

Hükümetin 2017 yılı programı kapsamında, artan konut ihtiyacını karşılamaya yönelik yeni tedbirler gündeme gelecek. Konut ihtiyacının gelecek yıl 817 bin olacağı öngörüsüyle, özellikle dar gelirli vatandaşların konut ihtiyacını gidermek için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı öncülüğünde, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve TOKİ gibi ilgili kuruluşların iş birliğinde bir çalışma yürütülüyor. Bu çalışma kapsamında öncelikle konut açığının bulunduğu yerleşim yerlerinin tespit edilerek, dar gelirli vatandaşların ihtiyacının karşılanması ve konut piyasasında arz-talep dengesinin kurulması amaçlanıyor.
Sadece yoksullara

Özellikle, konut ihtiyacının ciddi şekilde ön plana çıktığı büyükşehirlerde, yoksul vatandaşlar için hali hazırda uygun, uzun vadeli taksitlerle satılan sosyal konutların “kiralık” olanları da üretilecek. Kiralık sosyal konut desteğinde, nüfus artışının hızlı ve konut fiyatlarının yüksek olduğu şehirlere öncelik verilecek. “Sosyal kiralık konut” olarak adlandırılan bu destekten de satılık sosyal konutlarda olduğu gibi dar gelirli vatandaşlar yararlanabilecek.

100’üncü yıla 100 bin sosyal konut

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın verilerine göre, “Sosyal Konut Projesi” kapsamında dar gelirli vatandaşlar için şimdiye kadar 29 bin 271 konut inşa edilirken, bu kapsamda ayrılan kaynak da 70 milyon liraya ulaştı. Hükümet, 2023 yılına kadar 100 bin sosyal konutun inşa edilerek, hak sahibi vatandaşlara teslim edilmesini hedefliyor. 

 

ÜLKEHABER

Kaynak: Editör:
Etiketler: EV, ALACAK, DURUMU, OLMAYANLARA, MÜJDE!,
Yorumlar
Haber Yazılımı http://go.onclasrv.com/afu.php?zoneid=1665937