Haber Detayı
18 Aralık 2015 - Cuma 14:01 Bu haber 1546 kez okundu
 
EV ALACAKLARA KÖTÜ HABER!
Ağaoğlu Şirketler Grubu İcra Kurulu Başkanı Önder Halisdemir, İstanbul’da emlak fiyatlarının diğer Avrupa ülkelerine göre oldukça ucuz olduğunu belirterek, “Hem iç piyasa hem de yabancı ilgisi nedeniyle 15 yıl daha fiyatlar sadece yukarı gider” diye konuştu
EMLAK Haberi
EV ALACAKLARA KÖTÜ HABER!

Ağaoğlu Şirketler Grubu İcra Kurulu Başkanı Önder Halisdemir, İstanbul’un Avrupa’nın üçüncü büyük turizm kenti olduğunu belirterek, başta Ortadoğu ve Türki cumhuriyetleri olmak üzere yatırımcıların İstanbul’dan konut almak istediklerini, fiyatların artış trendini sürdüreceğini söyledi. Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de düzenlenen Azerbaycan Uluslararası Gayrimenkul ve Yatırım Fuarı’na katılan Halisdemir, yabancıların Avrupa’nın önemli şehirlerinde yaptıkları gayrimenkul alımlarının yumurtaları aynı sepete koymama isteğiyle Türkiye yönelttiklerini kaydetti.

KONUTTA BALON YOK

Türkiye’nin fiyat ve yaşam tarzı açısından cazibesini artırdığını ifade eden Halisdemir, “İstanbul Paris, Londra gibi dünya kentlerine göre halen çok ucuz. Bu da yabancıların ev alma iştahını artırıyor. Tüm bunları düşününce hem iç dinamikler hem yabancı ilgisi nedeniyle en az 10-15 yıl daha emlak fiyatları yukarıya gider. Popüler tartışmaya gelecek olursak, konut pazarında balon olmadığını rahatlıkla söyleyebiliriz” diye konuştu.

"KREDİ ORANI YÜZDE 35 OLANA DEK SÜRER"

Türkiye’de gayrimenkul fiyatlarının düzeyine ilişkin ikinci parametrenin konut kredileri olduğunu dile getiren Halisdemir, bu verilerin de konutta fiyat artışının devam edeceğine işaret ettiğini vurguladı. Halihazırda Türkiye’de banka kredileri içerisinde konut kredisinin payının yüzde 7 seviyelerinde olduğuna dikkat çeken Önder Halisdemir, “Gelişmiş ülkelere bakıldığında bu oranın yüzde 50’ye kadar çıkmış olduğu göze çarpıyor. Yani Türkiye’de mortgage kullanım oranı da yüzde 35’lere çıkana kadar konut fiyatlarındaki artış eğilimi sürecektir. Biz de planlarımızı buna göre yapıyoruz” değerlendirmesinde bulundu. İSTANBUL

LONDRA'DAN UCUZ

Halisdemir, “İstanbul ucuz, Londra’da metrekare fiyatı 40 bin sterline çıktı, İstanbul’da hâlâ 3 bin dolar” dedi.

ANADOLU ŞEHİRLERİNE AÇILACAK

Son 35 yılda İstanbul’da 7 milyon metrekare inşaat yapıp 30 binden fazla ünite üreten Ağaoğlu, Anadolu’ya açılma kararı aldı. Başta yabancıların ilgi gösterdiği kentler olmak üzere Anadolu’nun çeşitli şehirlerin de yatırım yapacaklarını açıklayan Halisdemir, “Sadece konut değil içinde ofis, AVM, okul ve hastanenin de olduğu büyük ölçekli projeler hayata geçireceğiz” diye konuştu.

"VATANDAŞLIK VERİLMELİ"

Yabancıya satışta bürokrasinin azalması gerektiğine de dikkat çeken Önder Halisdemir, ev satışlarını artırmak için oturma izni ve vatandaşlık verilmesinin önemine dikkat çekti. Türk şirketlerin yabancıya satışta yeni adreslere yöneldiğini belirten Halisdemir, “Ortadoğu’ya gittik, şimdi Kafkaslar’dayız. Buralarda çok iyi konumlara geldik. Bu bölgeler dışında bundan sonra Batı ülkelerine de yönelmeliyiz. Biz Ağaoğlu olarak yaşlı evi projeleri için Batı ülkelerindeki fonları ziyarete başlayacağız” diye konuştu.

"PARASI OLANA İKİNCİ VATAN PROGRAMI OLSUN"

Türkiye’nin şimdiye kadar ‘yiğitlik yapıp’ 3 milyon Suriyeliyi misafir ettiğini hatırlatan Halisdemir, “Artık parası olana da ikinci vatan programını sunmalıyız. Şu anda henüz bir pazarlama programı olmamasına rağmen yılda 4 milyar doları bulan yabancıya satış tutarı bu düzenleme hayata geçerse minimum 10 milyar dolar seviyesine çıkar” dedi.

ÜLKEHABER

Kaynak: Editör:
Etiketler: Ağaoğlu, Şirketler, Grubu, İcra, Kurulu, Başkanı, Önder, Halisdemir, İstanbul’da
Yorumlar
Haber Yazılımı http://go.onclasrv.com/afu.php?zoneid=1665937