Haber Detayı
05 Ocak 2016 - Salı 20:19 Bu haber 1467 kez okundu
 
EV ALANA DEVLET DESTEĞİ GELİYOR!
Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, hükümetin ev alacaklara destek vereceğini açıkladı.
EMLAK Haberi
EV ALANA DEVLET DESTEĞİ GELİYOR!

Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından açıklanan 64. Hükümet Eylem Planı'nda yer alan konut hesabı uygulamasının 3 ay içerisinde gerçekleştirilecek vaatler arasında yer aldığını hatırlatarak, uygulamaya yönelik hazırlanan yönetmelik çalışmalarının devam ettiğini ifade etti. 

Hazırlanan taslak yönetmeliğin son aşamaya geldiğini belirten Şimşek, "Yönetmelik taslağı, ilgili kurum ve kuruluşların görüşüne sunulmuş olup kısa süre içinde Başbakanlığa sevki planlanmaktadır" ifadelerine yer verdi.

DEVLET KATKISI İÇİN AZAMİ TUTAR 15 BİN LİRA

Konut hesabı düzenlemesi ile konut sahibi olmayan Türk vatandaşlarının konut edinmesinin ve hanehalkının önündeki muhtemel borçlanma kalemlerinden olan konut harcamalarının önceden tasarruf edilerek karşılanmasının amaçlandığını vurgulayan Şimşek, şu bilgileri verdi: "Konut hesabı düzenlemesine göre, katılımcıların konut hesabı açabilmeleri için Türk vatandaşı olması ve konut sahibi olmaması gerekmektedir.

Katılımcıların devlet katkısına hak kazanabilmesi için yurtiçi mevduat veya katılım bankalarında konut hesabı açmaları ve konut edinim tarihine kadar asgari 3 yıl boyunca söz konusu hesaplara düzenli ödeme yapmaları gerekmektedir. Belirtilen koşulları yerine getiren katılımcıya konut edinim tarihi itibarıyla hesapta biriken toplam tutarın azami yüzde 20’sine kadar hesaplanan devlet katkısı ödemesi yapılacaktır. 

Devlet katkısı için azami tutar 15 bin liradır ve bu tutar her yıl yeniden değerleme oranı ile artırılacaktır. Devlet katkısı, Bakanlık bütçesine bu amaçla konulan ödenekten defaten karşılanacak ve hak sahibine hesabın bulunduğu banka aracılığıyla ödenecektir."

ÜLKEHABER

Kaynak: Editör:
Etiketler: Başbakan, Yardımcısı, Mehmet, Şimşek, hükümetin, ev, alacaklara, destek, vereceğ
Yorumlar
Haber Yazılımı http://go.onclasrv.com/afu.php?zoneid=1665937