Haber Detayı
16 Ekim 2016 - Pazar 12:56 Bu haber 1334 kez okundu
 
FETÖ'NÜN AVRUPA'DAKİ KRİLİ TEZGAHI!
FETÖ lobicileri Avrupa Parlamentosuna kapatılan televizyon kanalları konusunu taşıdı. OHAL kapsamında kapatılan kanallardan biri olan ilk Kürtçe çocuk kanalı 'Zarok TV' için ise özel ricada bulunuldu.
GÜNDEM Haberi
FETÖ'NÜN AVRUPA'DAKİ KRİLİ TEZGAHI!

Avrupa Parlamentosu’ndan 59 milletvekili OHAL kapsamında yayınlanan kanun hükmündeki kararnameyle beraber kapatılan kanallar hakkında Avrupa Birliği Dışişleri ve Güvenlik Yüksek Temsilciliği ile Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Federica Mogherini'ye mektup yazdı.

Amerika'nın Sesi Radyosu'ndaki habere göre, aralarında İngiltere, Almanya, Fransa’nın da bulunduğu 13 ülkeden 59 milletvekili, Avrupa Birliği Dışişleri ve Güvenlik Yüksek Temsilciliği ile Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Federica Mogherini'ye hitaben mektup göndererek Türkiye’deki OHAL uygulamalarından duyulan kaygılarını dile getirdi.

Aralarında Türkiye'nin ilk çocuk kanalı Zarok TV’nin de bulunduğu çoğu Kürtçe yayın yapan bazı televizyon kanallarının kapatıldığı hatırlatılan mektupta, şöyle denildi:

"Bu kanallar arasında, Kürtçe bir çocuk televizyon kanalı, Zarok TV de var ve bu kanal Kürt çocukları için var olan tek kanal. Medya çoğulculuğu ve özgürlüğüne yönelik bu tehlikeli darbe bir tarafa, sadece çocuklar için oluşmuş bir kanalı, bir çocuk televizyon kanalını hedef almak, tarafımızı özellikle kaygılandırmaktadır. Tüm bunların, çocuk hakları üzerine oluşturulmuş Birleşmiş Milletler Kongre maddelerine ‘BM Çocuk Hakları Sözleşmesi’ karşı gelen durumlar olduğu inancındayız. Bu kapsamda, Türkiye'nin, söz konusu maddeler arasında, azınlıklara ait çocuklara yönelik eğitim ve medya maddelerine yönelik şerh koştuğu çekingenliklerinin farkındayız" denildi. 

 Zarok TV ricası...

Mogherini’nin devreye girmesi çağrısı yapan milletvekillerinin mektubunda devamla, şu ifadeler yer aldı:

"Benzeri aşırı önlemler, kendi dillerinde artık eğlence ve bilgi kaynağı noksanlığından ve buna bağlı eğitim ve hürriyet haklarına yönelik doğacak olumsuz sonuçlardan zarar görecek çocuklarıyla, Kürt azınlığını açıkça hedeflemeyi amaçlayan, amacını aşan tepkiler olarak görülür. İlgili Türk makamlarına bu hassas konuya dair endişelerimizi iletmeniz ve kapatılan tüm TV kanallarının tekrar açılmalarına yönelik, özellikle Zarok TV'nin, gerekli rolünüzü uygulamanızdır."

ÜLKEHABER

Kaynak: Editör:
Etiketler: FETÖ'NÜN, AVRUPA'DAKİ, KRİLİ, TEZGAHI!,
Yorumlar
leme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı http://go.onclasrv.com/afu.php?zoneid=1665937