google-site-verification: google1c8961f705f094a6.html
Haber Detayı
06 Ağustos 2017 - Pazar 11:04 Bu haber 2611 kez okundu
 
HZ. MUHAMMED'İN KAYIP MEKTUBU BULUNDU!
Hazreti Muhammed'in kayıp mektubu bulundu! Sabah gazetesi yazarı Hıncal Uluç Hazreti Muhammed'in Bizans kralına yazdığı mektubun şuan Amman'da olduğunu aktardı ve orijinal mektubun fotoğrafını yayımladı.
GÜNDEM Haberi
HZ. MUHAMMED'İN KAYIP MEKTUBU BULUNDU!

Hazreti Muhammed'in kayıp mektubu bulundu işte yazanlar

Hazreti Muhammed'in kayıp mektubu bulundu! Müjdeli haberi Sabah gazetesi yazarı Hıncal Uluç bugünkü köşesinden verdi. Uluç Hazreti Muhammed'in Bizans kralına yazdığı mektubun şuan Amman'da olduğunu aktardı ve orijinal mektubun fotoğrafını yayımladı. Daha önceki yazılarında Hazreti Muhammed'in dönemin imparatorlarına yazılmış 3 ayrı mektubu olduğunu köşesine taşıyan Hıncal Uluç, mektupların kayıp olduğunu yazmıştı. Bugün ise Uluç müjdeli haberi şöyle verdi:

16
Hazreti Muhammed'in kayıp mektubu bulundu işte yazanlar

"Uzun zamandır sesini fazla duymadığımız Üstat Radi Dikici'den bir mail aldım geçen hafta.. 'Sevgili Hıncal, köşende iki yıl önce üç hafta süreyle Hz. Muhammed'in üç mektubunu ve Roma-Bizans İmparatoru Heraklius'a gönderilen mektubun nerede olduğunun bilinmediğini yazmıştın. Şimdi bir tarihçi olarak mektubun aslına ulaşmanın mutluluğunu yaşıyorum' diyor ve anlatıyor."

 

26
Hazreti Muhammed'in kayıp mektubu bulundu işte yazanlar

Okurlarımız hatırlayacaklardır. Bu köşede Hazreti Muhammed'in 628 yılında dönemin üç hükümdarına yazdığı mektubu anlatmıştık. Bu üç mektubu kısaca size özetlemek isterim.
Mektuplardan biri Pers İmparatoru II. Hüsrev'e gönderilmiştir. O sırada Persler Hıristiyandır. II. Hüsrev, elçiye hakaret ettikten ve mektubu parçalayarak yere attıktan sonra elçiyi de kovmuştur. Böylece bu mektuptan geriye hiçbir iz kalmamıştır.

İkinci mektup "Kopt Hükümdar'ı" (veya İskenderiye Valisi) Mukavkıs'a gönderilmiştir.
Üçüncü mektup Roma- Bizans İmparatoru Heraklius'a (610-641) gönderilmiştir.
Genellikle Batılı yazarlar bu konuyu görmezden gelirler ve sadece rivayet olduğunu yazarlar.


 

 

36
Hazreti Muhammed'in kayıp mektubu bulundu işte yazanlar

...İyi haber aradan iki yıl geçtikten sonra değerli dostum Ahmet Kemal Şenpolat'tan geldi. O bana İmparator Heraklius'a yazılan mektubun aslının bulunduğu yerin haberini gönderdi. Fotoğrafta gördüğünüz gibi, mektubun aslı şu anda Amman'da Kral Hüseyin Camii Müzesi'nde bulunuyor ve sergileniyor..

Twitte

46
Hazreti Muhammed'in kayıp mektubu bulundu işte yazanlar

Müzede Mektubun altındaki levhadaki tanıtım yazısı şöyle.. Mektup: "Peygamber'den Büyük Roma İmparatoru Heraklius'a"

Mektubun orijinalinden tercümesini Taha Salihi yaptı. Önceki yazımızda yazdığımız metin İngilizce tercümesindendi. Bu tercüme ise mektubun tam karşılığı..

"Bağışlayıcı ve affedici Tanrı adına, O'nun elçisi Muhammed Abdullah'tan, hidayet yolunda olan Büyük Roma İmparatoru Heraklius'a. Seni doğru yola, İslam dinine davet ediyorum. Müslüman ol ki, selamete eresin, Müslüman ol ki, sevabın ikiye katlansın. Yoksa tüm tebaanın günahı da senin üzerine yüklenip ikiye katlanacaktır."

56

 
Hazreti Muhammed'in kayıp mektubu bulundu işte yazanlar

Mektup Kuran'dan Al-i İmran suresinin 64. ayetiyle devam etmektedir.

"Geliniz, ya Ehl-i Kitab'a inananlar (Kuran, İncil, Tevrat ve Zebur), doğru söze inanalım, Allah'tan başkasına ibadet etmeyelim ve ona hiçbir şeyi ortak koşmayalım ve Allah'tan başkasına tapmayalım. Eğer onlar kabul etmezlerse şahit olun ki bizler Müslümanız."
Mektubun altındaki mühürde Allah'ın Resulü Muhammed yazıyor.

Kaynak: (internethaber) - İnternethaber Editör:
Etiketler: HZ., MUHAMMED'İN, KAYIP, MEKTUBU, BULUNDU!,
Yorumlar
Haber Yazılımı http://go.onclasrv.com/afu.php?zoneid=1665937