google-site-verification: google1c8961f705f094a6.html
Haber Detayı
22 Kasım 2017 - Çarşamba 17:17 Bu haber 1921 kez okundu
 
İBRAHİM ERKAL'IN ADI MEMLEKETİ ERZURUM'DA YAŞATILACAK
Erzurumlu sanatçı İbrahim Erkal’ın adını taşıyan Kültür ve Sanat Merkezi, Erzurum’da düzenlenen törenle açıldı.
MAGAZİN Haberi
İBRAHİM ERKAL'IN ADI MEMLEKETİ ERZURUM'DA YAŞATILACAK

HABERDESİFRE.COM - ERZURUM Erzurumlu sanatçı İbrahim Erkal’ın adını taşıyan Kültür ve Sanat Merkezi, Erzurum’da düzenlenen törenle açıldı. Erzurum Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan İbrahim Erkal Dadaş Kültür ve Sanat Merkezi’nin açılışında konuşan Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, “Kültür ve sanat bir milletin en önemli değeridir. Bir millet kültüre sanata ne kadar değer verirse o kadar uzun ömürlü olur. Kültürden sanattan yoksun bir milleti ayakta tutmak mümkün değildir” dedi. Erzurumlu sanatçıların isimlerinin eserlerde yaşatıldığını ifade eden Başkan Sekmen, şunları kaydetti: “Erzurumlu sanatçılarımızın isimlerini yaşatıyoruz. Ahmet Hulusi Seven abimiz vardı o da rahmetli oldu. Vefat etmeden belediyemizde bir kültür sanat bölümü oluşturduk onun ismini verdik. Yine Behçet Mahir’in adını tiyatro salonumuza verdik. Yine Sebahattin Bulut’un adını taşıyan bir sahne oluşturduk. Müzik alanında bir üstad olan Faruk Kaleli’nin adını müzik salonuna verdik ve ismini yaşatmaya gayret ediyoruz. Şimdi burada da İbrahim Erkal kardeşimizin ismini yaşatacağız. Kıymetli kardeşime Yüce Allah’tan rahmet diliyorum. Mekânı cennet olsun. Hakk’a inanan birisi olduğuna şahitlik ederim. Ben kardeşimin sözüne başlarken Hak ile başladığını bilirim. Hele hele Alvarlı Efe Hazretleri’ni anmadan geçmediğini de bilirim. Ben bu kültür merkezinin yapımında emeği geçen tüm arkadaşlarıma, meclis üyelerimize ve bürokratlarımıza huzurlarınızda teşekkürü bir borç biliyorum. Bunlar emekle meydana geliyor. Bugün insanların gelip gezdiğinde gurur duyacağı bir sanat merkezi oluşturuldu. Ve bununla kalmadı yeni bir sanat merkezi, nikâh salonu ve 1500-2000 kişinin bir anda toplanabileceği ve yemek yiyebileceği bir kültür merkezini de inşallah Yoncalık’ta hizmete açacağız. 2018 yılı bir atak yılı olacak. Şehre öyle dokunuşlar yapacağız ki bunları gören hem içerden hem dışarıdan ya bunlar nereden aklınıza geldi diyecek ve şehre olan ilgi ve alaka daha da artacak Allah’ın izniyle… İnşallah Erzurum daha güzel, güçlü, gelişmiş ve kalkınmış bir şehir olacak.” 

“BAŞKAN SEKMEN SANATA VE SANATÇIYA BÜYÜK BİR EHEMMİYET VERİR”

Erzurum Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Ünsal Kıraç da, Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen’in sanata ve sanatçıya büyük bir önem verdiğini ifade etti. Genel Sekreter Yardımcısı Kıraç, şöyle devam etti: “Şuanda İç Anadolu Bölgesi’nden bu tarafa böyle güzel böyle anlamlı bir salon görmeniz mümkün değil. Salonumuzda şu anda 501 tane koltuk var. Her şey yenilenmiştir. 501 koltuğun dışında dışarıda yine bir cep sinemamız var. Buraya herhangi bir etkinliğe geldiğiniz zaman çocuklarınızı emanet edeceğiniz bir çocuk bahçemiz var. Fuaye salonunda gördüğünüz gibi Erzurum’la özdeşleşmiş sanatçılarımızın fotoğrafları var. İnsanlar İbrahim Erkal kardeşimizin vefatından sonra bu isim gündeme geldi diye düşünebilirler. İbrahim Erkal hayattayken bu ismin konulduğu bir gerçektir. Burada geçmişte çok sanatçımız program yaptılar çok edebiyatçımız konferans verdi. İbrahim Erkal bir Erzurum sevdalısı ve gerçekten bir dadaştı. Çünkü gurbette bile ‘Hadi gel Erzurum’a gel’ diyerek tüm herkesi Erzurum’a davet etti. İbrahim Erkal ülkemizin yetiştirdiği ender sanatçılardan biridir.” dedi. 

Erzurum Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ali Rıza Kiremitci de, “Erzurum’da sanat denilince akla İbrahim Erkal gelir. Kendisini rahmetle yad ediyorum. Gerçekten gönüllerde taht kurmuş bir sanatçıdır. İbrahim Erkal bir halk sanatçısı, sanat dünyasının beyefendi bir mümessilidir. İnşallah burada nice sanatçılar nice kültür ve sanat adamları yetişecek. Burası 2 bin 400 metrekare alana sahip bir merkez. Bundan bir buçuk ay önce Recep Tayyip Erdoğan Fuar Merkezi’ni açtık. Her gelen parmak ısırdı. Erzurum’a da o yakışırdı. Bugün de burayı hizmete açıyoruz. Hayırlı uğurlu olsun. Emeği geçen arkadaşlara çok teşekkür ediyorum. Yine bizi yüreklendiren bize destek veren Belediye Başkanımıza huzurlarınızda teşekkür ediyorum” diye konuştu. 

Kaynak: Editör:
Etiketler: İBRAHİM, ERKAL'IN, ADI, MEMLEKETİ, ERZURUM'DA, YAŞATILACAK,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
İBRAHİM ERKAL'IN ADI MEMLEKETİ ERZURUM'DA YAŞATILACAK
İBRAHİM ERKAL'IN ADI MEMLEKETİ ERZURUM'DA YAŞATILACAK
İBRAHİM ERKAL'IN ADI MEMLEKETİ ERZURUM'DA YAŞATILACAK
İBRAHİM ERKAL'IN ADI MEMLEKETİ ERZURUM'DA YAŞATILACAK
İBRAHİM ERKAL'IN ADI MEMLEKETİ ERZURUM'DA YAŞATILACAK
İBRAHİM ERKAL'IN ADI MEMLEKETİ ERZURUM'DA YAŞATILACAK
İBRAHİM ERKAL'IN ADI MEMLEKETİ ERZURUM'DA YAŞATILACAK
Yorumlar
Haber Yazılımı http://go.onclasrv.com/afu.php?zoneid=1665937